Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Alkooli projekt biologji

No description
by

Erlisa Kulla

on 5 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Alkooli projekt biologji

Alkooli
Varësia nga alkooli
Problemet sociale që prekin shoqërinë
Pasojat sociale që rrjedhin nga konsumi i alkoolit po godasin familjet dhe shoqërinë shqiptare. Krahas problemeve shëndetësore, alkooli po shkakton rritje të dhunës në familje, aksidenteve, por edhe të kriminalitetit, etj,

Alkoolizmi po rrit ndjeshëm numrin e pacientëve me probleme të shëndetit mendor, po rrit koston e trajtimit farmakologjik të patologjive bio-organike, ndërsa dipendenca alkolike po jep regres të përgjithshëm
Të dhënat, të marra nga studimet e ndryshme tregojnë se konsumi i alkoolit nga të rinjtë është më i lartë në zonat urbane sesa rurale dhe tek djemtë më tepër, sesa tek vajzat.
Në grupmoshat 14-15 dhe 19 vjeç, si dhe në moshat më të rritura, sidomos në ato riprodhuese, që kanë traguar se të paktën 1/3 e nxënësve të shkollave të mesme në grupmoshën 17-18-19 vjeç kanë konsumuar të paktën 1 pije alkoolike ditët e fundit.
Organizata Botërore e Shëndetësisë radhit alkoolin në vend të parë për dëmet sociale, në vend të dytë për nga vdekshmëria fiziko-organike dhe në vend të tretë për nga çrregullimet e shëndetit mendor.
Alkooli jep dëme të rënda dhe në traktin tretës, si ciroza hepatike, variçe të ekzofagut, po ashtu në sistemin kardiovaskular, si zmadhim i zemrës, dëme në sistemin e skeletit tek muskujt. Alkooli tek të rinjtë në sasi të mëdha jep komplikacione të rrezikshme neurologjike që çojnë deri në vdekje.

Në çrregullimet mendore janë të parët dëmet neurologjike që janë akute, polineuparopatitë, krizat, ataket e konvulsive epileptike me natyrë alkoolike që çojnë deri në vdekje, të shkaktuara nga konsumi i egër i alkoolit. Janë dëmet psikotike, çrregullimet e humoreve, ankthit, çrregullimet bipolare dhe psikozat alkolike (i sëmurë mendor), invalid mendor i shkaktuar nga alkooli.
Përdorimi i alkoolit në periudhën e shtatzanisë dëmton sistemin e trurit dhe atë nervor të njeriut dhe zhvillimi dhe rritja e fëmijës përballet me anomali të ndryshme.
Alkooli ne ditet e sotme njihet si nje nder problemet me shqetesuese te shoqerise sone. Nga shume kronika qe ne shikojme si ne median e shkruar dhe ne ate vizive, vihet re se nje numer i larte i aksidenteve dhe krimit ne familje vijne si rezultat i konsumit te alkoolit ne doza te larta nga individet. eshte per t'u theksuar se perdoruesit e tij nuk degradojne vetem individin, por edhe ambientin ku ai jeton, pasi efektet pasqyrohen ne te gjitha ambientet ku alkoolisti eshte pjese e tij.
Shqetësues është fakti që ky fenomen po prek një përqindje serioze të popullsisë aktive, të moshës 30-60 vjeçare. Referuar të dhënave paraprake:
rreth 30% konsumatorë alkoolikë (të lehtë, të moderuar dhe problematikë),
15% konsumatorë problematike, abuzues dhe të rrezikshëm
rreth 4 % dipendentë alkoolikë.
Statistika në shoqërinë Shqiptare
Alkooliste quhen te gjithe ata individe, te cilet perdorin tej mase dhe rregullisht pijet alkoolike, duke krijuar varesi fizike dhe psikologjike; kjo e fundit duke u manifestuar me crregullime te dukshme mendore. Shume shkencetare bien dakord ne te njejten teze, se organizmi i njeriut nuk eshte i pergatitur per konsumin e alkoolit (dhe duhanit), ndaj dhe reagon negativisht ndaj tij.
Alkooli, duke depertuar ne organizem nga goja, fillimisht demton buzet, gjuhen dhe mukozat e stomakut, duke depertuar ne gjak e tru brenda 10 minutash. Alkooli zgjeron enet e gjakut ne zgavren e barkut, te organeve te ndryshme dhe lekures. Me se tepermi demton qelizat e sistemit nervor, duke cuar ne degjenerimin e tyre.
Njerezit mendojne se mund te kalojne shume nga situatat e zhgenjyese por edhe ato te kendshmet nen efektin e alkoolit. Shume prej nesh konsumojne alkool per te pasur nje besim dhe vetevleresim me te larte ne vetvete, per te fituar sigurine e munguar tek ta, si edhe per te pasur nje gjendje euforie, sidomos kjo e theksuar ne festat e ndryshme familjare te organizuara nga vete njerezit. Normalisht, nje individ duhet te konsumoje vetem dy gota alkool, per te qene plotesisht i afte te kontrolloje vetedijen e tij.
Po perse e perdorim alkoolin?
Pirja e cdo mase alkooli shuan nje drite te ndergjegjes dhe e ben njeriun, dyshues me shoqerine dhe te afermit, duke i larguar kulturen, sjelljen dhe personalitetin.
Te rinjte kane gjithmone tendenca per te bere perzierje te alkoolit me lengje te ndryshme frutash apo me gaz. Mund te thuhet qe keto perzierje jane teper te demshme, per arsye se:
1- embelsia e lengjeve mbulon shijen e hidhur te alkoolit;
2-me keto perzierje adoleshentet mesohen pak e nga pak me alkoolin e forte.
Coctails
Pjesa me e madhe e adoleshenteve pine alkool per te eksperimentuar, por kjo nuk eshte shqetesuese, rreziku qendron kur alkooli konsiderohet si zgjidhje e problemeve, pasi mund te krijohet varesi prej tij.
Stomaku dhe zorra e holle
Alkooli nuk mund te tretet nga stomaku dhe nga zorra si ushqimi por ai pershkon i pandryshuar indet e stomakut dhe te zorres dhe shkon drejt e ne gjak. Irritimi i vazhdueshem i mureve te stomakut mund te shkaktoje gastrit, nje inflamacion kronik te mukozes se stomakut.
Melcia
Alkooli duhet te shperbehet nga melcia ne dyoksid karboni dhe uje perpara se te lere trupin. Melcia mund te shperbeje sasira te vogla alkooli ne nje kohe te caktuar. Pjesa qe mbetet qarkullon ne organizem deri sa melcia te jete ne gjendje ta shperbeje. Keshtu shkaktohet cirroza.
Truri
Përdorimi i alkoolit në një kohë të gjatë ul aktivitetin e qelizave të trurit, deri në eliminimin e plotë të tyre. Duke qenë se qelizat e trurit janë qeliza që kërkojnë kohë të gjatë për tu rigjeneruar, përdorimi i alkoolit krijon probleme dhe çrregullime në sistemin e kujtesës dhe inteligjencës në tru. Njerëz të shumtë alkoolin e përdorin për të larguar stresin dhe shqetësimet, por vetë alkooli është një prej faktorëve të shtimit të depresionit, stresit dhe vetëvrasjeve.
Shqisat
Alkooli mund te demtoje shikimin dhe degjimin. Shija, nuhatja dhe ndjenja e te prekurit mund te cenohen nga alkooli gjithashtu. Meqe gjithe muskujt jane ne kontrollin e trurit, kontrolli i muskujve demtohet edhe nga perdorimi i paket i alkoolit. Ky demtim shfaqet me humbje koordinimi dhe mosreagimi ne koen e duhur
Punoi:
Grupi 1
Pasojat psikologjike qe alkooli transmeton:
Lodhje
Gjendje gjumi
Shenja nervozizmi
Joaktivitet ose joproduktivitet
Paperqendrueshmeri
Konflikte te vazhdueshme
Perdorim te dhunes
Shperdorim monetar

Sëmundja e shoqërisë
Nevoja per te pire gjithmone me shume, per te ndjere efektet e deshiruara behet normale, nderkohe qe mungesa e tij mund te shfaqet me shenja nervozizmi, probleme perqendrimi, gjume, djersitje dhe dridhje.
Alkooli eshte nje problem shume serioz i shoqerise se sotme, prendaj duhet t'i themi:
STOP ALKOOLIT!
Perdorimet e alkoolit
Perdorimi eksperimental - perdoruesit eksperimentojne me alkoolin dhe drogen, me shume nga kureshtja, pa marre parasysh rreziqet e tyre
Perdorimi rastesor - perdoruesit e dine se si do te ndihen kur do te pijne dhe ne njefare menyre kane nje vetekontroll se kur dhe sa duhet perdorur
Perdorimi i rregullt - perdoruesi merr droge apo alkool per te ndjere efektet e tyre, ne kete rast kemi tolerance
Varesia kimike - perdoruesi vazhdon te marre droge dhe alkool per te shmangur shqetesimet e abstinences
Ju faleminderit!
Ç'eshte alkooli?
Alkooli është lëng pa ngjyrë i cili fitohet me fermentimin e sheqerit. Alkooli më shumë përdoret si antidepresiv. Varshmëria nga alkooli quhet alkoolizëm. Alkooli është pije e fuqishme, shkakton varësi dhe ngadalëson punën e sistemit nervor qëndror.
Full transcript