Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

1800 lü yıllar Rusyası

No description
by

mehmet oğuz genç

on 22 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of 1800 lü yıllar Rusyası

1800 lü yıllar Rusyası
Dönemin Koşulları
Baş Figürler;
İkinci Katerina
Birinci Aleksandr
Birinci Nikolay

Önemli Olaylar;
Yemelyan Pugaçov
Aralıkçılar İsyanı
Birinci Aleksandr
II. Katerina tarafından yetiştirildi. 15 yaşındayken evlendi. Askeri, dini ve idari eğitimlerini çok iyi öğrendi. Yaptığı reformların çoğu siyaset üzerineydi. Ülkeyi anayasal monarşi ile yönetiyordu.Rus Senato Konsülü açıldı.Konsül 4 bölümden oluşmaktaydı: Yasama Bölümü, Sivil ve Dini Bölüm, Ekonomi Bölümü, Bilim ve Ticaret Bölümü. Ve halk için hep barışçıl yollar izlemiştir.
Birinci Nikolay
Çariçe İkinci Katerina 'nın ölmesinden sonra Büyük Prens adını taşıyan zorba ve acımasız babası Çar oldu. 1801'de çıkan bir isyanla öldürülmesinden sonra en büyük ağabeyi I. Aleksandr, Çar oldu. Nikolay'ın en sevdiği ders askerlikti, iyi bir subay olmak istiyordu Ağabeyi I. Aleksandr'ın 1825'te ölmesinden sonra yerine öteki ağabeyi Konstantin geçti. Ancak Konstantin, çeşitli nedenlerle tacı kabul etmeyince Nikolay "I. Nikolay" adıyla tahta çıktı.
"The Truth About Catherine the Great". somewriters.com. Retrieved 23 September 2011.

Montefiore, Simon Sebag (2010). Catherine The Great & Potemkin: The Imperial Love Affair. Paris: Hachette UK. p. 40. ISBN 9780297866237.


Schnitzler, Jean-Henri; Schnitzler, Johann Heinrich (1847). "Chapter I. Character of Alexander I". Secret History of the Court and Government of Russia Under the Emperors Alexander and Nicholas. R. Bentley. p. 37.

During Alexander's life time Russia used the Julian calendar (Old Style), but unless otherwise stated, any date in this article uses the Gregorian Calendar (New Style) — see the article "Old Style and New Style dates" for a more detailed explanation.

^ He was sometimes called Alexander the Blessed Troubetzkoy, Alexis S. (2002). Imperial Legend: The Mysterious Disappearance of Tsar Alexander I. Arcade Publishing, p. 7, p. 205 and p. 258. ISBN 1-55970-608-2

Lincoln, W. Bruce. "Nicholas I: Russia's Last Absolute Monarch," History Today (1971) 21#2 pp 79–88.


Ikici Katerina
34 yıl boyunca Rusya'yı yönetmiş çariçedir.
Kırımı Rusya'ya katan kişidir.
Ünlü Ermitaj Müzesi’ni kurdu. Rusya’nın operası ve resim sanatının gelişmesi için olağanüstü gayret gösterdi. Ama diğer yönlerden bu kadar geilşemedi.
Pugaçev İsyanı
Darbeyle devirip öldürdüğü kocası III. Petro olduğunu iddia eden Dmilian Pugaçov adlı bir köylü ayaklanmayı başlattığında Volga boyunun bütün köylü kitleleri ona katıldı. Suvorov gibi üstün yetenekli bir general, köylü katliamına girişerek isyanı zor bastırdı.
1796 ile 1855 yılları arasında yaşamıştır. Tarihte zulmü, baskısı ile nam salmış bir Rus çarıdır. I. Nikola, 1825’te çar oldu. 1855’te ölünceye kadar 30 yıl Rusya’yı en koyu bir baskı, hatta zulümle idare etti. Reşit Paşa’nın İngiltere ile Fransa’yı da Rusya aleyhine savaşa girmeye ikna etmesi üzerine Kırım Savaşı Rusya için yıkım oldu. Buna çok üzülen Çar, hasta hasta, birliklerini teftişe çıkarak intihar etti. Yerine serbest fikirli olan oğlu II. Aleksander geçti.
Aralıkçılar İsyanı
Bazı subayların önderliğinde 3.000 imparatorluk askeri, I. Nikolay'ın abisi Konstantin yerine tahta geçmesi nedeniyle isyan etmesidir. Olay aralık ayında olduğu için "Aralıkçılar İsyanı" adını aldı. İsyan, Çar I. Nikolay tarafından bastırıldı; ve asiler Sibirya'ya sürüldü. İsyan, Sankt Petersburg'daki Senato Meydanı'nında yaşandı.
Çariçenin fikirleri, okudukları etkiliydi ama Rusya’da feodalite güçlense, aristokrasi lüks içinde yaşasa da köylüler ezildi ve ayaklandı.
Full transcript