The Internet belongs to everyone. Let’s keep it that way.

Protect Net Neutrality
Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Historia na wyciągnięcie ręki

projekt edukacyjny Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie 2013/2014
by

Marcin Chytry

on 17 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Historia na wyciągnięcie ręki


projekt edukacyjny
Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie

Historia na wyciągnięcie ręki
Fartuch z 1928
Płyta winylowa
Cele projektu

Fartuch- stosowany jest tam, gdzie wymagają tego zasady higieny lub możliwe jest zabrudzenie, czy też zniszczenie odzieży.
Fartuch ma dla naszej rodziny dużą wartość. Moja babcia otrzymała go od swojej babci w wieku 2 lat.
Pochodzi z roku 1928. Znalazłam go u swojej babci. Ozdabia teraz wnętrze, wcześniej był stosowany w kuchni.
Jest wykonany z nici uszytych na kołowrotku. Płutno wykonane jest w warsztacie tkackim. Fartuch jest ozdobiony delikatnymi, kolorowymi, góralskimi wzorami.
HEŁM
Kilka słów o płycie…
Płyta gramofonowa to zwykle okrgła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dwikowym.
Płyty gramofonowe były wykonywane z różnych materiałów, najczęciej ebonitu, szelaku lub chlorku winylu – stąd potoczna nazwa – płyta winylowa. Choć produkowano je w rónych kolorach, to zdecydowanie najczęciej w czarnym, stąd inna nazwa potoczna – czarna płyta. Obecnie powszechnie określana jest terminem płyty analogowej.
Płyty gramofonowe były podstawowym środkiem rozpowszechniania nagrań muzycznych od końca wieku XIX do lat 80 wieku XX. Obecnie zostały zmarginalizowane przez zapis cyfrowy na płytach CD.
- "dotknięcie" historii
- stworzenie mini wystawy
- wyszukanie ciekawych eksponatów
- stworzenie opisów przedmiotów: ogólnych
i dotyczących konkretnego eksponatu
(z przestrzeganiem Kodeksu 2.0)
- prezentacja wyników pracy
Paulina Dębowska 3F
Rodzina mojej prababci pochodziła z Pomorza. Gdy wybuchła II Wojna Światowa, Niemcy, wcielili braci mojej prababci do Wehrmachtu. Jeden z nich brał udział w Lądowaniu w Normandii. Drugi dostał się do niewoli i przeszedł do Armii Andersa. Po wojnie obaj ścigani byli przez komunistów. Ten hełm jest jedną z pamiątek po nich.
Kasjana Kowalska 3f
Historia hełmów

Pierwsze hełmy wykonane z kawałka blachy z brązu, używane były przez greckich hoplitów. Stanowił skuteczną osłonę, bardzo często był zdobiony ptasimi piórami lub końskim włosiem. W okresie średniowiecza hełmy rozpoczęły gwałtowną ewolucję od prostych nakryć głowy jak hełmy stożkowe i szyszaki, których charakterystyczną cechą był brak osłony twarzy za wyjątkiem nosa i brody chroniących przed tzw. „nosal”. Późniejszym etapem rozwoju ochronnych nakryć głowy były chroniące całą głowę wraz z twarzą hełmy garnczkowe oraz wzorowane na kapeluszach o bardzo szerokim rondzie „kapaliny”. Najbardziej znanym hełmem średniowiecza jest przyłbica hełm o metalowym dzwonie i przymocowanej do niego ruchomej osłonie twarzy. Następnie pojawiła się „salada” bardzo głęboki hełm zasłaniający głowę i kark łączący się niemal z napierśnikiem zbroi. W późniejszym czasie na skutek rozwoju broni palnej ochrona całości głowy wraz z twarzą straciła na znaczeniu i w szerokim zastosowaniu znalazł się hełm zwany „morion” o wąskim w przedniej części uniesionym rondzie i szerokim biegnącym przez środek biegnącym przez środek hełmu grzebieniu.Od początku I wojny światowej rozpoczął się najbardziej dynamiczny okres rozwoju hełmów. Praktycznie każda armia biorąca udział w tym i następnym konflikcie posiadała swój wzór hełmu. Od francuskiego „Adriana wz. 15” przez brytyjski „M 1917” do niemieckiego M17 z okresu I wojny światowej i ich wersji rozwojowych z II wojny światowej jak brytyjski Mk. IV, niemieckie M-35 i M-42 do nowych konstrukcji jak używany do lat 80. XX wieku amerykański M-1. Od lat 80. XX wieku hełmu stalowe zaczęły być stopniowo wypierane przez hełmy wykonywane z włókien sztucznych, zwłaszcza włókien paraaramidowych (Kevlaru), które charakteryzują się kilkakrotnie większą od hełmów stalowych, przy podobnej masie. Pierwszym udanym modelem, powszechnie stosowanym do chwili obecnej w wielu armiach, był amerykański hełm kevlarowy PASGT opracowany w 1975 roku. Również w Polsce opracowano i wprowadzono w latach 90. Podobny hełm tego rodzaju WZ.93 o wysokim stopniu odporności. Produkowane są też hełmy z włókna szklanego laminowanego nylonem balistycznym.
Źródła
http://www.stowarzyszeniebastion.fora.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/He%C5%82m
Jak ją znalazłam?
Płytę Madonny „True Blue” znalazłam podczas szukania ciekawych rzeczy na strychu. Była ona złożona w kącie wraz z innymi płytami winylowymi. Urzekła mnie ona swoją okładką, która jest niezwykle prosta. Z opowiadań mojej mamy wiem, że mój wujek ciągle słuchał płyt na gramofonie. Kilkanaście lat temu wyprowadził się i zostawił płyty u babci i dziadka.
Aleksandra Barańska 3F
•http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_gramofonowa
•http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=images&cd=&cad=rja&docid=zRpcK6LMqoyYcM&tbnid=W6x-MYMGPbeaLM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.thesun.co.uk%2Fsol%2Fhomepage%2Fshowbiz%2Fbizarre%2F4702933%2Fmadonna-makes-mint-on-tour.html&ei=hLpQUayrG4eMtQb0loDoBA&bvm=bv.44158598,d.bGE&psig=AFQjCNEpicYHAU4XM403ewQdTTQqmPqkGw&ust=1364331520469852
„Ostatnia wieczerza” to malowidło ścienne wykonane przez Leonardo da Vinci Obraz znajduje się w refektarzu kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Da Vinci malował fresk przez 3 lata posługując się nietypową techniką, która okazała się być nietrwała. Większość detali zostało utraconych, a renowacja fresku trwała pięciokrotnie dłużej niż malowanie dzieła. Obraz Przedstawia Jezusa ucztujcego z apostołami
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_Wieczerza_(obraz_Leonarda_da_Vinci)
http://www.opoka.org.pl/varia/komunia/ostatniawieczerza.html
Nie wiem, z którego roku ten obraz pochodzi, ale tego co mi wiadomo to moja prababcia w 1945 r. dostała go w prezencie od swojej sąsiadki, która się wyprowadzała. Przez 30 lat obraz znajdował się u mojej prababci, następnie odziedziczyła go moja ciocia, która zapisała mi go w testamencie.
Weronika
Musielak 3F
Aparat należał do mojego dziadka, który był architektem wojskowym.
Aparat był jego narzędziem służbowym dzięki, któremu z łatwością mógł wykonywać swoją prace.
Po śmierci dziadka aparat zatrzymała moja babcia. Aparat znajdował się u niej kilkanaście lat .
Kiedy zmarła aparat został u mojego taty i w taki właśnie sposób jest on w mojej rodzinie od kilkudziesicęiu lat.
Kamil Gostomski 3e
Agfa - Producent materiałów i urządzeń używanych w poligrafii oraz diagnostyce medycznej.
Firma została założona w 1867 nieopodal Berlina jako fabryka barwników sztucznych.
Agfa dostarczała dawniej produkty stosowane w fotografii tradycyjnej takie jak negatywy, papier fotograficzny, taśmy filmowe, barwne i czarno-białe, a także taśmy do nagrań audiowizualnych
oraz produkty technologii cyfrowej ? jak dyski kompaktowe itp. Firma AGFA w 1916r. rozpoczęła prace nad kolorowymi materiałami fotograficznymi, które zostały wprowadzone w 1936r. Był to drugi w historii materiał, który pozwalał na wykonanie barwnej fotografi. Ze względu na późniejsze uchylenie niemieckich patentów, a także prostszy sposób obróbki, metoda Agfy została przyjęta przez większość producentów materiałów barwnych. W 1959 r. Agfa wprowadziła pierwszy automatyczny aparat
fotograficzny na błonę 35 mm ? Agfa Optima. W latach 70. ? 90. XX wieku firma ta była uważana
za jednego z czołowych dostawców materiałów fotograficznych.

pl.wikipedia.org/wiki/Agfa-Gevaert
Dyskietke komputerową dostałem od pana Marcina.
Jest czarna i z plastiku, z firmy "Verbatim".
Nie wiadomo co na niej jest. Pan Marcin znalazł ją w bibliotece szkolnej. Mogła służyć do zapisów danych, informacji. Tą dyskietkę wyprodukowano mieędzy 1987 a 1991. Wpadłem na to po literach na dyskietce "HD"= High Density (wysokiej gęstości).
Dyskietka, inaczej dysk miękki – dysk wymienny, przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności. Prawdopodobnie nazwa "DYSKIETKA" została wymyslona przez Jana Bieleckiego. Dyskietka umożliwia zarówno odczyt, jak i zapis danych. Pierwsze dyskietki zaczęto produkować w 1971 roku, Format tej dyskietki wynosił 8 cali, a pojemnosc 80 KB, to bardzo mało. Logiczną jednostką zapisu danych na dyskietkach jest klaster (ang. cluster), zwany także czasami JAP, czyli Jednostką Alokacji Pliku. W odróżnieniu od dysków twardych na dyskietce klaster ograniczony jest do maksymalnie dwóch sektorów (1024 bajty), aczkolwiek istniały programy pozwalające obejść to ograniczenie.Dyskietki wymagają procesu zwanego formatowaniem nośnika. Dzieli on powierzchnię nośnika na ścieżki i sektory poprzez zapisanie na niej przebiegu synchronizującego, dane informacyjne oraz testowe dane w sektorach, dane te są wykorzystywane do sprawdzenia poprawności formatowania. Zapisuje też dane systemowe.
Popularne firmy, które Produkujace dyskietki:
-Verbatim
-Dysan
-TDK

Taką dyskietkę można kupić i dziś 10 szt. za 13.90

Taka dyskietka miała specjalny przełącznik z boku, którym włączało się lub wyłączało możliwość zapisu na nośniku. Co mogło zmieścić się na takich dyskietkach? Na przykład system operacyjny komputera! W 1995 roku Microsoft wydał ostatnią wersję systemu operacyjnego na dyskietkach: był to Windows 95 i zajmował piętnaście dyskietek. Przez szereg lat dyskietki cieszyły się olbrzymią popularnością użytkowników, dopóki nie wynaleziono płyt CD, a jeszcze później pamięci USB. Nowsze komputery nie maja wejscia na dyski miękkie (dyskietki)

Pierwszą firmą, która przestała produkować stacje dyskietek do swoich komputerów, był Apple. Było to już w 1998 roku.


http://blogiceo.nq.pl/matematycznyblog/2013/02/04/a-co-to-jest-dyskietka/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskietka
Dominik Oleński 3e
Ten hełm ochotniczej rezerwy milicji obywatelskiej znalazłem u mnie w domu na strychu. Hełm prawdopodobnie był używany przez mojego wujka.
Kacper Kapała 3e
ORMO, Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej, organizacja ochotnicza i społeczna założona w 1946 w celu zapewnienia współdziałania z milicją obywatelską. Zakres działalności obejmował utrzymanie porządku i spokoju społecznego. Często używana przez władze PRL do zwalczania opozycji oraz realizacji zadań specjalnych (1946–1948 pacyfikacja wsi podczas akcji kolektywizacji. Zorganizowana była w komendy terenowe oraz grupy specjalne (np. ruchu drogowego). Rozwiązana przez sejm ustawą z 1989 . Maksymalnie liczyła ok. 400 tysięcy ludzi, w większości rekrutowanych spośród członków PZPR, ale również z dużym udziałem ZSL, SD i bezpartyjnych.
Stan wojenny 1981-1983
Przy wprowadzaniu stanu wojennego PZPR używała Oddziałów Zwartych ORMO z wielką ostrożnością i niechętnie: rekrutowały się one głównie spośród wielkoprzemysłowych robotników i stąd - nie bez podstaw - obawiano się w tym środowisku sympatii. Kilkakrotnie jednak w dużych miastach OZ ORMO brały udział w tłumieniu demonstracji.
Umundurowanie i wyposażenie
Członkowie ORMO mieli prawo do noszenia mundurów dwojakiego rodzaju: wyjściowych lub umundurowania Oddziałów Zwartych.
Mundur wyjściowy był niemal wierną kopią umundurowania oficerskiego wojsk lotniczych (minimalna różnica w kroju kieszeni). Dystynkcje noszono na wypustkach kołnierza; nie były one związane ze stopniem (w ORMO nie istniały żadne stopnie ani rangi), lecz z pełnioną funkcją; podobne rozwiązanie istnieje do dziś w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Przewodniczący wojewódzkiego Społecznego Komitetu nosił dystynkcje podobne do generała brygady (wężyk generalski i jedna gwiazdka w kolorze złotym)


www.milicja.waw.pl
pl.wikipedia.org/wiki/Ochotnicza_Rezerwa_Milicji_Obywatelskiej
Ta książka jest w naszej rodzinie od 56lat mój dziadek kupił ją gdy był małym dzieckiem książka została wydana w 1957r . Książka zawiera najważniejsze informacje o państwie, jego mieszkańcach, środowisku, gospodarce i zjawiskach społecznych .
Bartosz Musialik 3g
ROCZNIK STATYSTYCZNY
I edycja Rocznika Statystycznego Polski (Rocznik Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej) została wydana w 1921 r. (tom 1; w sumie w latach 1921-23 wydano 2 tomy), ostatnia – w 1930 r. Dane do pierwszej edycji Rocznika zebrano ze wszystkich dostpnych ródeł, głównie jednak z bada statystycznych prowadzonych przez pastwa zaborcze.
W 1930 r. rozpoczto wydawanie Małego Rocznika Statystycznego, który ukazywał si do 1939 r. (10 edycji). Co ciekawe, edycja z 1938 r. osignła nakład 100 tys. egzemplarzy.Po wojnie, od 1947 r. ukazywał si co roku wyłcznie Rocznik Statystyczny Polski, który pocztkowo nawizywał do tradycji przedwojennego MRS i w 1947 r. ukazał si jako XI edycja (tj. kolejna po MRS 1939; zob. przedmowa). Na pocztku lat 50-tych GUS został zmuszony do zaniechania opracowywania wydawnictw jawnych, w tym Rocznika Statystycznego Polski. Po przerwie, w 1956 r. (RS 1955) wznowiono jego coroczne wydawanie. Dopiero w 1958 r. powrócono do wydawania „małej wersji” rocznika. W tym czasie Mały Rocznik Statystyczny miał by „zwiastunem” aktualnych informacji o Polsce i wiecie. Przywiecał mu cel prezentowania danych w „przyspieszonym” trybie.
Od 1958 r. a po dzie dzisiejszy wydawane s w jednym roku dwa roczniki statystyczne (MRSP i RSRP).
Od 1990 r., gdy zmienił si system publikacyjny GUS i funkcj biecej informacji przejły inne wydawnictwa GUS, MRSP powrócił do swej – pierwotnie ustalonej jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku – funkcji popularyzatorskiej. Wtedy te wprowadzono po raz pierwszy atrakcyjn form edytorsk rocznika (obowizujc po dzie dzisiejszy).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rocznik_statystyczny
http://roczniki.wordpress.com/nieco-historii/
Kołowrotek - urządzenie mechaniczne do wytwarzania przędzy z włókien. Pierwsze kołowrotki powstały prawdopodobnie w Indiach ok. XI wieku. W dawnych czasach powszechnie używane, dzisiaj mniej. Istniały dwa typy mechanizmu napędzającegio: ręczny i nożny. Nożny był lepszy, gdyż umożliwiał ciągłą produkcję. Używany był do tworzenie włókien zwierzęcych i łykowych.
Prządka wyciągała pasemko włókien z kądzieli i skręcała je ręcznie lub przy pomocy wrzeciona, aż do uzyskania odcinka przędzy o długości ok. jednego metra. Koniec utworzonej przędzy przeciągała przez otwór w osi wrzeciona i następnie przewlekała ją przez jeden z haczyków na skrzydełku i nawijała koniec na szpulkę.
Obecne kołowrotki możemy podzielić na 4 rodzaje:
- typ norweski
- typ saksoński
- typ stojący
- inny

Różnią sie budową.
Wyrózniamy również kołowrót studzienny i do wyciągania miedzi z kopalni.

Motyw kołowrotka występuje w wielu baśniach np:" Śpiąca królewna", "Dwanascie Łabędzi"," Baśń o Arachne"


źródła
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82owrotek
http://www.kromski.com/przedzenie---porady,71.html
Kołowrotek na zdjęciu jest kołowrotkiem mojej babci, która przędła na nim nici.Kołowrotek pochodzi z pierwszej połowy XX wieku i aktualnie znajduje się na moim strychu jako pamiątka rodzinna.
Jakub Demuth 3f
Obrazy te to najcenniejsza pamiątka rodzinna. Przedstawiają Pana Jezusa i Matkę Boską. Obrazy te moja prababcia dostała we wianie ślubnym od swojej teściowej , czyli mojej prababci , która urodziła się w 1873 roku . Obrazy na pewno przywiezione zostały ze wschodu. Namalowane są na papierze . Pierwotnie Nie były oszklone i miały plastikowe ramy .
Kacper Jaśkiewicz 1f
Historia tenisa ziemnego pisana jest na trawiastych kortach wimbledonu" Jak zgodnie twierdzą fachowcy. Jednak jej początki sięgają znacznie dawniejszych czasów. Tenis był dyscypliną olimpijską , współczesna wersja tenisa ziemnego powstała w Anglii . Ten sport był bardzo popularny. Tenis wywodzi się z Francji . Gra była zdominiowa przez wiele anglojęzyczne państwa . Ponadto tenis amatorski i profesjonalny były całkowicie rozdzielone. Gdy zawodnik
przeszedł na zawodową ścieżkę kariery, nie mógł już brać udziału w wielkich turniejach amatorskich.Tenis wywodzi się ze średniowiecznej francuskiej gry, która nosiła nazwę "jeu de paume", co w tłumaczeniu oznacza grę dłonią.

źródła
http://www.tenisportal.com/tenis/historia-tenisa-ziemnego/
http://tenisziemny.info/artykuly/1-historia-tenisa-ziemnego.html
Patrycja Staniszewska 3c
Full transcript