Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Od rydwanu do czołgu

Skończyłem o 01:27 masakra !!!!
by

Karol Garbarczyk

on 12 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Od rydwanu do czołgu

Od rydwanu do czołgu
Era piechoty-pierwsze armie
Hoplici
Gdy Grecy odrzucili władzę królów ,ograniczyli rolę arostykracji i utworzyli niezależne państwa-miasta, czyli poleis. Wtedy też w VIII i VII w p.n.e.-wprowadzili nowy sposób wojowania.
Polegał on na armii składającej się z hoplitów, czyli pieszych wojowników okrytych ciężkimi zbrojami i charakterystycznymi hełmami, szczelnie zakrywającymi głowę.
Zaopatrzeni byli równiez w okrągłe tarcze, którymi ochraniali siebie oraz najbliższego toważysza, po lewej stronie. Do walki używali włóczni oraz mieczy. Walczyli w zwartym szyku zwanym falangą.Pojedyńczy hoplita, obciążony ciężką zbroją i mający ograniczone pole widzenia przez hełm, był łatwym celem dla nieprzyjaciela. Jego siła polegała na skoordynowanej walce w kolumnie, u boku towarzysza.
Epoka Hellenistyczna
Dzięki zmodyfikowaniu formacji falangi oraz sposobu jej walki Filip II, król Macedoni zjednoczył zbrojnie i podporządkował sobie Grecję. Zrezygnował z ciężkiego i kosztownego opancerzenia hoplitów, w zamian uzbroił ich w długie włócznie tzw.sarissy.
Zwiększył również liczbę szeregów w czworoboku falangi. Nauczył także współdziałania podczas bitw różnych formacji zbrojnych. Do czasów rzymskich legionów była to najpotężniejsza formacja starozytnego świata.
Rzymskie legiony

Rzymianie wypracowali własny sposób prowadzenia walki, który okazał się skuteczniejszy od hellenistycznego. Jednostkami organizacyjnymi armii rzymskiej były legiony , z których każdy składał się z 4200 piechurów i 300 kawalerzystów.
Rzymski legionista był wyposarzony w prostokątną tarcze o zakrzywionej powierzchni, oszczep i krótki miecz.Legiony dzieliły się na 30 manipułów, które ustawiały się do walki w trzech liniach.
Manipuły tworzyły rodzaj szachownicy, między nimi była pusta przestrzeń. Taki szyk był bardziej elastyczny.

Image by goodtextures: http://fav.me/d2he3r8
Era kawalerii-Rycerz
O rozwój kawalerii zatroszczył się Karol Wielki, król Franków. Prowadząc operacje militarne wzdłuż rozległych granic swego imperium, potrzebował mobilnej siły zbrojnej.
Dlatego do konnej służby w ciężkiej zbroi, hełmie, z tarczę, mieczem i włócznią, zobowiązał zamożnych właścicieli ziemskich.
Rozwiązanie te zapoczątkowało formowanie się rycerstwa. O awansie rycerstwa przesądził też prosty wynalazek upowszechniony przez barbarzyńskich Awarów, a mianowicie strzemiona.
Ułatwiły one prowadzenie konno walki wręcz, mieczem lub włócznią. Umożliwiły też wypracowanie nowego sposobu walki: szarży.
Powrót piechoty
Od XI w. w całej Europie obywatele miast zwyczajowo byli powoływani do obrony murów miejskich, miasta zaś musiały wystawiac kontyngenty wojskowe w ramach pospolitego ruszenia. Nie zawszemusiały rekrutować swoich obywateli,dysponując bowiem
odpowiednimi funduszami nauczyły się rekrutować wojska najemne. Wyposażona w długie piki oraz broń strzelecką, ustawiająca się do walki, w zwartej kolumnie, piechota śmiało przeciwstawiała się rycerskiej konnicy.
W drugiej połowie XV w. Szwajcarzy udoskonalili taktykę walki najlepiej odpowiadającej charakterystyce ich armii. Piechurzy uzbrojeni głównie w długie piki formowali wielkie czworoboki i w zwartym szeregu ruszali do gwałtoenego ataku, także na kawalerię.

Broń palna w epoce nowożytnej
W największym stopniu o przemianach w sztuce wojennej zadecydowało wynalezienie broni palnej. Zrewolucjonizywała ją w trzech dziedzinach: w działaniach zbrojnych na lądzie, w działaniach oblężniczych i w bitwach morskich.
W działaniach na lądzie utworzyły się nowe armie pozługujące się ciężkimi muszkietami. W działaniach oblężniczych, działka oblężnicze bez trudu burzyły wzniosłe mury i strzeliste wieże średniowiecznych miast. Broń palna była wykożystywana również podczas bitw na możu. Armaty załadowane prochem oraz kulą armatnią oddawały niszczycielskie salw w stronę wrogich okrętów.
Pierwsza wojna światowa
Aby zwyciężyć w tej wojnie, trzeba było zaprzęgnąć cały swój potencjał oraz zaplecze naukowo-techniczne. Dzięki temu udoskonalono stare i wprowadzono nowe rodzaje uzbrojenia. Walczące armie po raz pierwsz użyły czołgów, lotnictwa czy gazów bojowych zaś na morzach
swoją niszczycielską siłę pokazały oktręty podwodne.
Egipski rydwan
Gromadzone prze władców Babiloni, Egiptu czy Armrnii środki służyły nie tylko do irygacji pól czy przedsięwzięć budowlanych, ale i utrzymywania wielotysięcznych armii.
składały się one z piechoty uzbrojonej w łuki, proce i broń wykąta z bronzu. Elitarną formację bojową stanowiłyjeźdźcy na bojowych rydwanach, których szarże miały na celu przełamanie szyków wrogiej piechoty.
Falanga
Triera
Także w walce na morzu Grecy górowali nad innymi ludami. Najsilniejszę flotę wojenną miały Ateny. Składała się ona z trójrzędowców -czyli trier- okrętów napędzanych trzema rzędami wioślarzy. Okręty te były uzbrojone w potężny, okuty i ostry kolec, którym taranował wrogie okręty.
Szyk armii hellenistycznej
Rzymscy legioniści
Słynna formacja bojowa-żółw
Szarża-ryceż w pełnym pedzie z pohyloną kopią w stronę nieprzyjaciela. Skuteczność ataku nie zależy od siły ramion ryceża, lecz od prędkości i ciężaru konia i rycerza.
Dziękuję za uwagę :)
Prezentacje wykonał:
Karol Garbarczyk

Czołg Mark I. Opracowany w Anglii w 1915 r. Na polu walki użyty po raz pierwszy w 1917 r pod Sommą.Bardzo awaryjny i niepraktyczyn. Spełniał raczej zadanie psychologiczne.
Karabin maszynowy skonstruowany prze Hirama Maxima w 1883 r. Okazał się najbardziej śmiercionośną bronią I wojny światowej.
Wynalazek braci Wright w działanich wojskowych użyto po raz pierwszy w 1910 r. podczas wojen bałkańskich. Pełniły funkcją głównie rozpoznawczą.
Full transcript