Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Ratios: Real Life Examples

No description
by

Christopher Swagler

on 8 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ratios: Real Life Examples

Swagler's Groceries - The Best in Town! Ratios: Real Life Examples
By: Christopher Swagler The Everything Shelf Before we get started, remember... that a ratio compares two quantities by division and can be written with words, a colon, or a fraction
that equivalent ratios are ratios that name the same comparison
that ratios can be displayed on a table or graph Also remember... that a rate is a ratio that compares two quantities with different units of measure
that a unit rate makes a comparison to 1 unit $3.69/lb. 1 gal. $1.86 $1.49 per bottle $2.30 $2.25 $2.69 $6.49 $3.98/2 jars $7.50 $9.96 $4.29 $3.49 $2.94 $3.19 $2.00/lb. $2.00 $0.48/lb. Get 'em before they're gone! $20.00 4/$3.00 $9.99 2/$11.00 3/$3.84 2/$5.00 $11.00 $15.00
Full transcript