Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

RED BULL

No description
by

Osman Inan

on 24 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of RED BULL

RED BULL
TARİHÇE
Dietrich Mateschitz 1980'lerin ortasında Uzakdoğu'daki işlevsel içeceklerden esinlenerek Red Bull'u kurdu. Red Bull Enerji İçeceği'nin formülünü yarattı ve Red Bull'un benzersiz pazarlama kavramını geliştirdi. 1 Nisan 1987'de Red Bull Enerji İçeceği kendi pazarı Avusturya'da ilk defa satıldı. Bu sadece tamamen yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi değildi, aynı zamanda yepyeni bir ürün kategorisinin doğumuydu. Bugün Red Bull 165'ten fazla ülkede satılmaktadır ve şu ana kadar 35 milyar kutudan fazla Red Bull tüketilmiştir.Sloganları "Red Bull bedeni ve zihni canlandırır." ve "Red Bull kanatlandırııır!" dır.
DURUM ANALİZİ
PAZAR ANALİZİ
HEDEF KİTLE
Red bull'un hedef kitlesi 18-34 yaş arası genç kişiler ve en önemli hedef kitlesi üniversite öğrencileridir.
Redbull-brandtalksTürkiye’de enerji içecekleri pazarının gelişmesinde ve enerji içeceği tüketme alışkanlığının edinilmesinde en çok etkili olan marka olmuştur. böylece hedef kitlesi spor dallarına ve başarılı sporculara yaptığı sponsorluk yatırımları, düzenlediği ekstrem eventler,üniversite ögrencılerı ve sporcular vs. olmştur.
KAMPANYALAR
SWOT ANALİZİ
TEHDİTLER
FIRSATLAR
ZAYIF YÖNLER
GÜÇLÜ YÖNLER
Sanayide Liderlik
Tüm dünyada , Red bull milyar dolar yıllık satışıyla enerji içecekleri pazarında liderdir . İstatistiklere göre , 2003 yılında ise kırmızı boğa İngiltere'de enerji içecekleri pazarının % 80i kadar marka payı elde etmiştir. Ayrıca Avrupa'da, bölgede genel hacminin üçte ikisini üretirler . Önde gelen içecek üreticileri olan Coca - Cola ,piyasada Red bull ile rekabet edemedi .
Pazarlama Kabiliyeti
Başarılı pazarlama stratejileri ve Kırmızı boğa tüketici bilinci batı pazarlarına stimülasyon içecekler tanıtıldı ve bu yıllar boyunca fonksiyonel içeceklerde büyüme sonuçlandı. Red bull 18-25 yaş gruplarına odaklanan hedefli pazarlama kampanyaları istihdam ederek , tüketici marka bilinirliği artırdı . Ayrıca şirket, Formula gibi tehlikeli sporlara sponsor oldu ve ürününü tanıttı.Bunun yanı sıra serbest kayak , BMX bisiklet vb.Red bull şiddetle sloganını kullanarak kendisini şöyle tanıtıyor: " Red bull sana kanatlar verir.Red bull Avustralya'da Cadbury Schweppes ile bir dernek kurarak markanın pazarlama dağıtımını genişletti . Bu dernek tüketicilerin ülke genelinde Red bull'a erişmesini sağlar .
Yenilik Eksikliği
2004 yılında bazı yeni enerji içecekleri pazara girmiştir . Bunlardan biri Kanadalı vitamin ve glikoz içecek olan ve World Wrestling Entertainment tarafından sertifikalı olan , Raw Enerji Yakıt Pili'dir. Bu üründe diğer enerji içeceklerine göre daha az kafein vardır.Diğer rakiplerine göre farklı görünmesini sağlar ,330ml PET şişeler yapmıştır. . Ancak Red bull sadece yıllar boyunca ürün biçiminde küçük değişiklikler yapılmış bunun dışında degısıklık yapmamıstır ve diğer rakiplerine göre geride geliyor.Red Bull piyasa dalgalanmaları risk altındayken şekersiz çeşitliliği ile birlikte enerji içecekleri sunar . Bunu riskli kılan enerji ve sporcu içeceği toplam meşrubat pazarının küçük sektör olmasıdır .
Satışlarını artırmak için reklama çok para harcamak gerekiyor . Enerji içecekleri güçlü moda ve gençlik trendlerine bağlı , bu yüzden şirket, PepsiCo gibi büyük rakipleri karşısında bu doğrultuda kendisini planlamıştır. Yarışmalara Red bull reklam kampanyalarına büyük miktarlarda harcama olsa bile , diğer yarışmacılar da kendi ürünlerinin tanıtımı için çok para yatırım yapıyor .Bu da reklamların Red Bull için daha küçük bir dönüş ile sonuçlanmıştır.
Perakende Satış Çeşitlendirilmesi
Satışları artırmak amacıyla , Red bull son zamanlarda satışları artırmak için yeni bir rota olarak ticareti kullanıyor . Otomat makineleri oluşturmuş bu sayede tüketiciyle sürekli maruz kalma kalmamış , ayrıca bu makieler reklam aracı ve satış araçları için etkilidir.
Ürün Hattının Uzantısı
Pazara yeni giren bir yeni bir ürünü tanıtmak için gerekli olan geniş bir pazarlama ve tanıtım bütçelerinin dogru olarak planlandıgı ve uygulandıgı zaman ,pazara yeni rakiplerin giriş olasılığı çok düşüktür. Yeni bir ürünü tanıtmak için Red bull yeni ürün teşvik veya başka bir deyişle güçlü marka bilinirliği kullanmıştır ve kendi markasının güçlü tüketici bilinci oluşturmuş ve bundan yararlanmıştır.
Coğrafi Genişleme
Red bull 100'den fazla ülkeye satış nedeniyle geniş bir coğrafi alana ulaşmıştır. Red bull şimdi Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlara girmiştir . Ayrıca lojistigi yönetmek ve dağıtmak amacıyla Dağı Shivalik ve Narang Hospitality Services ile güçlü bir dağıtım anlaşması vardır . Şimdi Red bull Kuzey, Doğu ve Orta Hindistan ile başlamış ve diger ülkelere acılma planları yapmaktadır.
Kamu Sağlık Sorunları
Red bull bazı ülkelerde zararlı bir içecek olarak kabul edilir . Örneğin, Fransa'da yüksek kafein içeriği nedeniyle Red Bull yasaklanmış ve bazı uzmanlar bazı durumlarda ölümcül olabileceğini söylemiştir . Ayrıca AB'nin yüksek mahkeme;Red bull'un aşırı kullanımında halk sağlığı için gerçek bir risk olduğunu açıklamıştır.Danimarka tüketimini yasaklamıştır. Ayrıca, Türkiye , İrlanda ve ABD kullanımı konusunda endişe duyan ülkelerdir. Norveç'te Red bull bir ilaç olarak kullanılıyor ve Japonya'da bu eczanelerde satılıyor . Bu konular Red bull'un itibar ve imajını berbat etmiştir.
İçecek sektörü alkollü vE alkolsüz olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Gazlı Enerji İçecekleri toplam hacminin yarısından fazlasını oluşturmaktadır.
Gazlı içecekler sektörün % 13.7'sini gazsız ürünler ile toplam % 73,1 oluşturur ve % 13.2'sini de su oluşturur . Amerikalılar " ferahlık içeceklerine yıllık kabaca 929milyon $ harcamıştır.
Enerji içeceği 80 yılında tanıtılan dıger ıceceklere nispeten yeni bir ürün olmuştur.1998 yılından bu yana büyüklüğü iki katına cıkmıstır. Red Bull , öncü bir eğilimle reklam , pazarlama,ambalaj , tat , renk ve ürün talebi gibi diğer ürünün özellikleri kendilerine özgü stratejilerle servet kazanmıştır.
14 alkolsüz içecek liderleri
Coca - Cola ( Suyu, Meşrubat , Su) ( $ 21bn )
Suntory (Su, Meşrubat ) ( $ 4.4bn )
Nestle ( Kahve , Meşrubat , Su) ( $ 19bn )
Starbucks ( Kahve ) ( $ 4.0bn )
PepsiCo ( Suyu, Meşrubat , Su) ( 10 milyar dolar )

Sara Lee ( Kahve ) ( $ 2.7bn )
Kraft Foods ( Kahve , Toz İçecekler ) ( $ 4.6bn )
Tchibo ( Kahve ) ( $ 2.7bn )
Unilever ( Çay ) ( $ 4.5bn )
Red Bull ( Enerji İçecekleri ) ( $ 1.6 milyar )
Cadbury Schweppes ( Alkolsüz İçecekler ) ( $ 4.5bn )
Cott Corp ( Suyu , Alkolsüz İçecekler ) ( $ 1.4 milyar )
Danone ( Meşrubat , Su) ( $ 4.5bn )
1987
1988
1992
1994
1995
1997
1998
2001
2005
2006
2007
2010
2011
2012
Red Bull: O kadar müthiş ki kumaş benekleri bile kravatınızdan uçup gidecek!
Dolomitenmann yarışlarında sponsor olmuştur.
1989
1989'da Formula 1 Pilotu Gerhard Berger Red Bull sponsorluğundaki ilk Motor Sporları Sporcusu oldu.
Red Bull Uçuş Günü normal insanlardan oluşan takımları ev yapımı, insan gücüyle çalışan uçan makineler yapmaya ve uçuşa geçme umuduyla onlarla 6 metre yüksekliğinde bir iskeleden uçmaya çağırır! Flugtag Almanya'da "uçuş günü" anlamına geliyor olabilir, ama bütün bu araçlar eninde sonunda aşağıdaki suya gömülürler. Sadece uçuşun mesafesine göre değil, yaratıcılığa ve şovmenliğe göre de değerlendirilirler.
Efsanevi rüzgar sörfçüleri Bjorn Dunkerbeck (Hollanda) ve Robby Naish (ABD) Red Bull bünyesine katılan ilk uluslararası sporcular oldular.
1995 Formula 1 Grand Prix sezonu Red Bull ile Sauber Grand Prix Takımı arasındaki 10 yıllık bir ortaklıkla başladı. Red Bull takımın çoğunluk hissesini satın aldı ve sezon Karl Wendlinger ve Heinz-Harald Frentzen'in pilotluğuyla başladı.
Cliff Diving yarışmalarında sponsor olmuştur.
Red Bull Müzik Akademisi'sini kurmuştur.
2001'de kurulan Red Bull Junior Team dünyanın genç yarış yeteneklerine yönelik en başarılı ilerleme programıdır.
2001'de kurulan Red Bull Junior Team dünyanın genç yarış yeteneklerine yönelik en başarılı ilerleme programıdır.
Red Bull Tourbus eski tarz bir Mercedes turist otobüsüdür. Yeni bir motorla yeniden yapılmıştır ama hala özgün tarzında tutulmaktadır ve sade marka logolarına sahiptir. Amaç uyuma imkanları sunan, çatısında da bir sahne barındıran bir otobüs yapmaktı. Red Bull Almanya birçok yeni yükselen grup ve etkinlikler için yıllık tur programları oluşturarak bu yenilikçi aracı müzik sahnesine entegre etmiştir. Ayrıca ünlü grupların Tourbus'ı albüm çıkış partileri ve basın toplantıları için mekan olarak kullandıkları bazı projeler de olmuştur.
Red Bull Records pazarlama, dağıtım ve sanatçı ilişkilerine yenilikçi bir yaklaşım getiren, ileriyi düşünen bir müzik şirketidir. Red Bull Records sanatçıların etkisini dikkate alır ve popüler kültürü ilerletmeye çalışmıştır. Şirket bir dizi seçkin müzisyeni / grubu Red Bull ailesinin içinde tutmamıza onları, benzersiz bir biçimde desteklememize izin vermiştir.
New York'ta Red Bull Arena açılmıştır.
Red Bull BC One dünyanın en ikonik B-boy etkinliği ve resmi break dans dünya şampiyonasıdır. Etkinlik sayısı 2010'da bir taneyken 2011'de 38 taneye yükselmiştir. 2011 Dünya Finali Rusya'daki ünlü Moskova Sirki'nde yapılmıştır.
RBMA Radio internette en yeni özenle seçilmiş parçalar için en büyük kaynaklardan biridir. RBMA Radio Ağustos 2012’deki yeniden açılışıyla benzersiz, çizgisel olmayan bir radyo platformu sunmuştur.
BÜŞRA ÇALIŞKAN
MERYEM KAZGI
Full transcript