Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KEQUSHQYERJA

No description
by

Angjelina Lika

on 26 May 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KEQUSHQYERJA

Kequshqerja dhe semundjet qe vijne prej saj
OBEZITETI
Anoreksia Nervore
KEQUSHQYERJA
Kequshqyerja dhe pasojat e saj

Ushqyerja jo e mirë ndodh kur trupi nuk merr sasinë e duhur të kalorive, proteinave, karbohidrateve, yndyrave, vitaminave, mineraleve dhe lëndëve të tjera të nevojshme për të mbajtur të shëndetshëm organizmin dhe për funksionimin e mirë të tij. Kequshqyerja takohet në dy forma në formën e ushqyerjes të pakët dhe formën e ushqyerjes se shumtë.

Piramida ushqimore
Nënpesha lidhet edhe me varfërinë. Në vendet e botës së tretë, pamundësia për të siguruar ushqimet e nevojshme për një peshë normale, çon në problemet e nënpeshës.
Gjithashtu nënpesha lidhet edhe me stilin e jetesës. Pesha trupore është një reflektim i raportit të kalorive të marra nëpërmjet ushqimit dhe atyre të harxhuara nëpërmjet aktivitetit të përditshëm, stili i jetesës luan një rol vendimtar në këtë drejtim. Nënpesha është zakonisht pasojë e harxhimit më të madh të kalorive, në krahasim me sasinë e kalorive që individi merr me ushqim. Kjo është karakteristike e njerëzve me profesione të lidhura me punën fizike, që nuk ushqehen në mënyrë të rregullt.

KESHILLA
Duhet të konsumohen në sasi më shumë këto produkte : ajka e qumështit, vaji i ullirit, farat dhe arrat, gjalpi, gjalpi i kikirikut, salca e bardhë , salca e domates, majoneza, të cilat janë ushqime me vlera të larta kalorike. Efikase mund të jetë ngrënia e ushqimeve me përmbajtje të lartë proteinike dhe me yndyrna të shëndetshme, si: peshku ton, salmoni, merluci, sardelet, fileto e kraharorit të pulës dhe gjelit, mishi i viçit pa dhjamë, vezët, frutat (këshillohen 4-6 fruta të ndryshme në ditë), perimet si fasulet, bathët, bizelet, brokoli, lakra, karrota, patatja), qumështi(4 gota qumësht në ditë), kosi me pak yndyrë, djathi dhe salca e tij, makaronat e bardha, orizi i bardhë, buka e bardhë.
OBEZITETI
Obeziteti konsiderohet një situate jonormale, ku ka depozitim te tepërt te yndyrës ne trup. Kjo ndodh nga marrja e tepert te e ushqimit, dmth te energjisë te tepërt.
Për të vlerësuar gjendjen ushqyese të trupit dhe te obezitetit, përdorim Body Mass Index ( BMI ).
BMI = Pesha / Gjatesia2 ( Kgr/m2 )
Nje person klasifikohet mbipeshe kur BMI eshte midis 25 – 30 ndersa si obez nese eshte ≥ 30.
Per shembull nje person qe eshte 97kg dhe gjatesi 1,76, ka BMI 31,3…eshte obez !

Nga vjen obeziteti?

Etiologjia e obezites eshte shumefaktor, por shkaku themelor eshte ngrenja e tepert...Obezita mund ti ndodhe te gjitheve. Megjitheate disa grupe jane me shume ne rrezik te behen te obez. Faktore te tjere qe lidhen me obezen jane :
• Stresi, lodhja, trishtimi
• Mosha
• Disa ilace
• Çrregullime hormonale
• Nderprerja e pirjes se duhanit ( kjo nuk do te thote qe te pini duhanin, perkundrazi )
• Mbajta e kileve te teperta te shtatzanise
• Trashëgimia
Sëmundjet që vijnë nga kequshqyerja
1. Obeziteti
2. Sëmundjet e veshkave
3. Sëmundjet e tëmthit
4. Sëmundjet e zemrës
5. Sëmundjet e gjakut
6. Diabeti
7. Hipertensioni
8. Sëmundjet e arterieve të trurit
9. Kanceri i qafës së mitrës
10. Kanceri i ovareve
11. Kanceri i gjirit
12. Kanceri i zorrës
13. Kanceri i tëmthit
14. Kanceri i mëlçisë
15. Kanceri i prostatës

NENPESHA
Shkaku më i shpeshtë i nënpeshës është kequshqyerja, qoftë në aspektin sasior, ashtu edhe në atë cilësor. Kequshqyerja është një gjendje që karakterizohet nga respektimi i një regjimi ushqimor, në të cilin disa ushqime mungojnë, ose merren me tepricë ose në raport jokorrekt me të tjerat.
Një gjendje e tillë shkaktohet nga ushqyerja për një kohë të gjatë në mënyrë jo të rregullt, jo në oraret e vakteve, si dhe duke konsumuar në sasi të madhe produkte të varfëra në vlera ushqyese, të ashtuquajtura pa kalori. Faktor tjetër është dhe trashëgimia pra tendenca gjenetike. Nënat nënpeshë kanë fëmijë nënpeshë në 40 % të rasteve. Këtu luan rol mënyra e ushqyerjes, orientimi ndaj produkteve të caktuara ushqimore, shpërndarja e ushqimit gjatë ditës që nëna trashëgon tek fëmijët.
Kequshqyerja është një gjendje që vjen nga një dietë në të cilën ushqyesit mungojne ose nuk janë të mjaftueshme, ose janë shumë të tillë që ne diete qe shkaktojne probleme shëndetësore. Kjo mund të përfshijë kalori, proteina, karbohidratet, vitamina apo minerale. Jo ushqyerja e mjaftueshme quhet nënushqyerja ndërsa shumë quhet mbiushqyerje. Kequshqyerja është përdorur shpesh në mënyrë specifike për t'iu referuar nënushqyerjes ku nuk jane te mjaftueshme kalorite, proteinat ose perberes te tjere.
Mosushqyerja si duket vazhdon të shkaktojë viktima të shumta në fëmijët në vendin tonë .Një raport i UNICEF, i publikuar gjatë ditës së djeshme ka nxjerrë në dritë të dhëna të frikshme, ku çdo vit në Shqipëri vdesin mbi 300 fëmijë nga kequshqyerja.
"Prapambetja në rritje është kur fëmijët nuk zhvillohen mirë intelektualisht dhe emocionalisht, por dhe kanë deficienca fizike. Prapambetja në rritje është rrjedhojë e deficiencës kronike të të ushqyerit gjatë 1 mijë ditëve të para të jetës së fëmijës.Këto dëmtime nuk mund të trajtohen por mund të parandalohen me një kosto të vogël. Kequshqyerja sjell 1/3 e vdekjeve tek fëmijët shqiptarë. Ekonomisë kombëtare shqiptare i kushton 100 milion dollarë, ndërsa për çdo dollarë të investuar në lidhje me mirëushqyerjen shteti fiton 16 dollarë.Pra kostoja e parandalimit sjell fitime", - tha Detlef Palm, drejtori UNICEF për Shqipëri.Kequshqyerja në vendin tonë vazhdon të jetë problematike. Në bazë të një studimi, foshnjat vuajnë nga kequshqyerja, të cilat shkaktojnë probleme, në peshë dhe gjatësi.Nga studimi raportohet, se në zonat malore, rreth 28 % e fëmijëve nën 5 vjeç, kanë një gjatësi trupore poshtë mesatares. Rreth 5% e tyre kanë një peshë më të vogël nga çfarë pritet. Rreth 19% e tyre kanë gjatësi të vogël për peshën dhe 9% kanë një raport të peshës me gjatësinë në atë që pritet. Kequshqyerja vjen si pasojë e disa faktorëve, të cilat nuk janë të përqëndruara vetëm tek pabarazitë sociale.Mjekët thonë se kur fëmijet janë të kequshqyer përpara moshes 2 vjeç ata mund të pësojnë dëme të pakthyeshme mendore dhe fizike.
KEQUSHQYERJA ,PROBLEM NE SHQIPERI
300 femije vdesin ne vit nga kequshqyerja ne Shqiperi
Full transcript