Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TATARZY

No description
by

monika czekalska

on 9 November 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TATARZY

Jak wygladają?
Wygląd zewnętrzny tatarów różni się od wyglądu wszystkich innych ludzi. Odstępy między oczami i policzkami są u nich szersze niż u innych. Policzki również odstają dość daleko od szczęk. Nos mają płaski i nieduży, oczy małe, a powieki podniesione do brwi. Na ogół z pewnymi nielicznymi wyjątkami, są zgrabni w pasie, prawie wszyscy są średniego wzrostu. Poiadaja ciemne włosy oraz żółtwą karnacje skóry.
Kultura tatarów
Tatarzy polscy posiadają bardzo bogatą spuściznę kulturową, będącą połączeniem orientalnej kultury islamu z kulturą chrześcijańską. Tatarzy polscy dzięki swoim zwyczajom i obrzędom zachowali poczucie odrębności religijnej. Ich żywa muzułmańska tradycja wzbogaca kulturę naszego kraju, wprowadzając do niej swoisty pierwiastek tajemniczości i orientu. Kultura tatarska jest mało znana, a jest niewątpliwie bardzo interesująca.To grupa o silnych tradycjach patriotycznych i więziach rodzinnych, własnej tożsamości i kulturze.


Stereotyp Tatara
Tatarzy postrzegani są za osoby dzikie o niskiej kulturze. W świadomości Polaków funkcjonuje stereotyp Tatara jako okrutnego najeźdźcy, co zostało odzwierciedlone m.in. w legendzie o zabiciu przez wojska tatarskie hejnalisty z wieży Kościoła Mariackiego.
Tatarzy w Polsce
Tatarzy w Polsce najliczniej zamieszkują Podlasie (w tym Białystok, gdzie żyje ich około dwóch tysięcy) oraz Trójmiasto. W Bohonikach i Kruszynianach na Białostocczyźnie oraz w Gdańsku znajdują się ich meczety. Polske zamieszkuje około 4 900 tysięcy tatarów.
Thank you!
Kim sa?
Jest to grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji. Wywodzą się z terenów północno-zachodniej Mongolii i rejonu Bajkału, prawdopodobnie spokrewnieni są z Połowcami i Kipczakami. Dzielą się na kilka grup będących często osobnymi narodami. Najliczniejsi są Tatarzy Kazańscy, zamieszkujący Tatarstan i nazywani po prostu Tatarami.
Dziękujemy za obejrzenie prezentacji :)
Rozmieszczenie Tatarów
Tatarzy rozsiani są po ogromnych obszarach, głównie byłego ZSRR. Obszar Rosji zamieskzuje obecnie najwieksza ilosć tatarów ok.5 311 000. Społeczności tatarskie można także spotkać na Litwie i Białorusi. Mniejsze grupy Tatarów zamieszkują również Syberię.
TATARZY
Full transcript