Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Sweet Tooth Cupcakes (Algebra)

By Anisa Venner-Johnston and Delaney Goodman
by

Anisa Venner-Johnston

on 14 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Sweet Tooth Cupcakes (Algebra)

A Cupcakes Worth Debut and Profit Debt Groceries and Appliances Sweet Tooth Cupcakes Vanilla Cupcake $.18 Lemon Frosting $.11 Combine Amount $.29 Chocolate Cupcake Mint Frosting Combine Amount Ingredients x 10= $901.00 Renting, Electricity, Water per month= $2,000.00 Kitchen Supplies= $2,530.00
Total= -$5,431.00 Profit Anisa and Delaney plan to raise $25,000.00 after they get out of debt. They are charging $2.00 for each cupcake. This Was a original idea first thought of, by: Delaney R. Goodman and Anisa N. Venner-Johnston Assumptions They will buy 10 of everything for groceries per month MATH WORK VANILLA CUPCAKE: DELANEY
1/2 cup Butter-2 cups=1lb Butter. 2/.5=4 batches. 3(price)/4=.75. .75/12=.06 per cupcake
1 cup sugar- 10lb bag=37 cups. 37/1=37 batches. 5/37=.14. .14/12=0.01
2 Eggs- 12/2=6 batches. 2.50/6=.42. 4.2/12=.04
2 tsp. Vanilla-1 lb of vanilla=96 tsp. 96/2=48 batches. 8.50/48=.18. .18/12=.02
1 cup Flour-10lb bag=37 cups. 37/1=37 batches. 12.23/37=.33. .33/12=.03
1/2 tsp Baking Powder- 96 teaspoons in a pound. 96/.5=19.2 batches. 3/19.2=.16/ .16/12=.01
1/4 tsp. Salt=1lb of salt=96 tsp. 96/25=384 batches. 3/384=.008. .008/12=.0007
2/3 cup Milk= 1 gallon=16 cups. 16/.6=26.6 batches. 3.70/26.6=.14. .14/12=.01
LEMON FROSTING
1/2 c. of butter- 4/.5=8 batches. 3/8=.38. .38/12=.03
1 tsp. grated lemon rind= 3 teaspoons per lemon. 3/1=3 batches. .50/3=.17. .17/12=.01
1 tsp. vanilla extract=1 lb of vanilla=96 tsp. 96/1=96 batches. 8.50/96=.09. .09/12=.007
3 1/2 c. sugar-10 lb bag of sugar=37 cups. 37/3.5=10.6 batches. 5/10.6=.47. .47/12=.04
1/4 c. milk- 1 gallon=16 cups. 16/.25=64 batches. 3.70/64=.06. .06/12=.005
1 tbsp. fresh lemon juice= 1 tbsp.=3 tsp. 3/1=3 batches. 1/3=.33. .33/12=.02


CHOCOLATE CUPCAKE: ANISA
37/1.5=25 batches, 12.23 price/25=.489/12=.04
37/1=37 batches, 5.00 price/37=1351=.01
16/5=3.2 batcheas, 2.00 price/3.2=.625/12=.05
96/1=96 batches, 3.00 price/96=.31/12=.003
96/1=96 btaches, 1.5 price/96=.015/12=.001
15.2/.33=46.06 batches, 13.99/46.06=.30/12=.03
96/1=96 batches, 1.50 price/96=.8/12=.007
32/1=32 batches, 3.00 price/32=.35/12=.002
MINT FROSTING
3.7/1.5=2.46 batches, 1.5 price/2.46=.608/12=.5
256/2=128 batches, 3.7 price/128=.028/12=.002 APPLIANCES
Muffin Tin-$10
Spoon-$6
Measuring Cups-$10
Measuring Spoons-$8
Paper Cups-$2
Bowl-$10
Oven-$800
Mixer-$350

GROCERIES
10lb. Bag of Flour- $12.23
1 dozen eggs- $2.50
10lbs of sugar- $5
LB of Baking Soda- $1.50
LB of salt- $3.00
LB of coca powder- $13.99
1 gallon of oil- $2
16 oz of vanilla- $8.50
16 oz of vinegar- $3.00
Powder Sugar-$1.50
One Gallon of Milk-$3.70
Peppermint Extract-$33
Shortening-$3
1 Lemon-$0.50
25 tsp. Lemon Juice-$1.00
2 Pound of Butter-$3.00
1lb baking powder- $3.00 Example and Equation Basic Idea Anisa and Delaney are opening a cupcake store called, "Sweet tooth Cupcakes." They need to figure out how much one cupcake is worth and they need to maintain their bills, profit, and more. While keeping Montpelier people happy with their delicious cupcakes, they need to find out everything they need to first to keep the business running. P-profit C-chocolate V-vanilla $.51 $.17 $.68 They will buy 10 of everything for groceries per month Equation: 1.32(c)+1.61(v)+-5,431

Example 1: Delaney and Anisa started their business in January 3, 2013 to July 3, 2013. They sold 294 chocolate/mint cupcakes and 310 vanilla/lemon cupcakes. They are still in debt at -4543.82
P=1.32(294)+1.61(310)+-5,431

Example 2: At the end of 2012, December 28, they sold a total 684 chocolate/mint cupcakes and 717 vanilla/lemon cupcakes. They are still in debt at -3316.39

P=1.32(684)+1.69(717)+-5,431
Full transcript