Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Hz. Muhammed’in Çağrısı:

No description
by

zeymep Kübra Paksoy

on 23 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Hz. Muhammed’in Çağrısı:

Hz. Muhammed’in Çağrısı:
Mekke Dönemi

Hz. Muhammed (s.a.v.) doğduğu ve yaşadığı Mekke’de doğruluğu, dürüstlüğü ve güzel ahlakı ile tanınıyordu. Yaşadığı toplumdaki haksızlıklar onu üzüyordu. Kabileler arasındaki savaşlardan, insanların ezilmesinden ve kötü alışkanlıklardan rahatsız oluyordu.

Peygamberimiz, otuzlu yaşlarından itibaren işlerinden arta kalan zamanının büyük bölümünü tek başına, Mekke yakınlarında bulunan Nur Dağı’ndaki Hira Mağarası’na geçiriyordu.Orada toplumun sorunlarını düşünüyordu.

1.İlk Vahiy:Yaratan Rabbinin adıyla oku
Vahiy,Sözlükte "gizli konuşma, gönderme, emir, işaret, ilham" gibi anlamlara gelmektedir.
Vahiy, Allah Teâlâ'nın dilediği şeyleri peygamberlerine, mahiyeti bizce tam bilinemeyen bir yolla bildirmesi, Allah'la elçisi arasında bir çeşit gizli ve süratli haberleşme, Allah'ın elçisinin kalbine indirdiği şey demektir. Vahiy bir haldir, bir yaşayıştır. Nasıllığını ve niteliğini ancak onu yaşayan peygamber bilir.
İlk Vahiy denilince
ne anlamalıyız?
Hz Muhammed,610 yılında Ramazan ayında,Hira mağarasındayken vahiy meleği Cebrail geldi ve ‘’Oku’’dedi.Hz Muhammed,’’Ben okuma bilmem’’dedi.Cebrail ikinci kez ‘’oku’’ dedi.Hz Muhammed ‘’Ben okuma bilmem’’dedi.Cebrail üçüncü kez aynı istekte bulunuca ‘’Ne okuyayım’’diye sordu.Bunun üzerine Cebrail,Alak Suresinin ilk 5 ayetini okudu.


Hz Peygamber,verilen görevin büyüklüğü ve sorumluluk duygusunun etkisiyle heyecanla evine döndü.Eşi Hz Hatice’den kendisini örtmesini istedi.Bir müddet uyuduktan sonra başından geçenleri ona anlattı.Eşi Hz Hatice’de Allah’ın onu yalnız bırakmayacağını söyleyerek onu sakinleştirdi.

Hz Hatice,durumu danışmak için Peygamberimizi Varaka b.Nevfel'e götürdü.
Hz Hatice,Mekke’de yaşayan insanlar arasından neden Varaka b.Nevfel’i seçti?

Hz.Hatice,bu durum karşısında izlenebilecek en güzel yolu seçmiştir. Her şeyden önce olayı gizlememiş,kendisini ve eşini sürüncemede bırakmamıştır.Danışacağı kimseyi de çok iyi seçmiştir.Çünkü Varaka b.Nevfel,daha önce indirilen dinleri bilen,peygamberlere gönderilen kitapları okuyan,doğru din arayışı içinde olan bir kişidir.

Varaka,Peygamberimizin başından geçen olayları dinledikten sonra şöyle demiştir:Sen bu ümmetin Peygamberi olacaksın.Sana gelen melek,Musâ’ya gelen melektir.Kavmin seni yalanlayacak,eziyet edecek ve seni yurdundan çıkaracaktır.Keşke o günleri görsemde sana yardım edebilsem.

Peygamberimize müşriklerin verdikleri sıfatı
hatırlıyor musunuz?
Hz Muhammed Allah’tan aldığı bu emirle öncelikle yakın çevresini İslam’a davet etmeye başladı.Güvendiği yakın dost ve akrabalarına İslam’ı anlattı.
Peygamberimiz bütün
Mekke halkını bir araya toplayıp İslam dinini anlatsaydı ne gibi bir
durumla karşılaşırdı?
Eşi Hz Hatice,Hz Muhammed’in çağrısına ilk uyan kişiydi.Daha sonra yardımcısı Zeyd,amcasının oğlu Hz Ali,Mekke’nin ileri gelen tüccarlarından olan Hz Ebubekir,İslam dinini kabul ettiler.
Full transcript