Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

AMERİKAN GRAFİK TASARIMINDA MODERNİZM

No description
by

Hamide Uğuz

on 25 November 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of AMERİKAN GRAFİK TASARIMINDA MODERNİZM

Yeni Reklamcılık

Grafik Tasarımda New York Okulu

George Lois Kimdir?
Amerikalı bir sanat yönetmeni, tasarımcı ve yazar.
ABD’nin gelmiş geçmiş en başarılı reklamcılarından biri olarak tanınıyor. ‘Esquire’ dergisi için yaptığı 92 kapak tasarımıyla 60’lı yıllara damgasını vuran Lois, Andy Warhol, Muhammed Ali ve Richard Nixon’ı tartışma yaratacak şekilde kapağa taşıdı.
Tasarım dünyasına zarif bir yumruk: Alexey Brodovitch
sayfa tasarımına gerçek bir soluk getirdi. Çalışmalarında, kompozisyonun ve tasarıma nefes aldıran boşlukların önemini ve bunların yarattığı estetiği ön plana çıkardı. Tasarımlarıyla yeni bir çağ açmasının en önemli nedeni de buydu. Yetenekli ve sanata meraklı bir genç olduğu için, tek hedefi Imperial Art Academy ye girmek ve orada eğitim almaktı. Ancak o yıllarda ülkesinde yaşanan karışıklıklar ve savaşlardan dolayı orduya katıldı ve bu hayalini ertelemek zorunda kaldı. Bolşevik ihtilalinden sonra ise, ailesiyle birlikte Rusya dan kaçtılar ve Paris e yerleştiler. Alexey hayallerine giden yolda ilk adımlarını bu şehirde atmaya başladı. Sanatçılar için düzenlenen bir balonun afişini tasarlayarak kazandığı birincilik ödülü, hem dikkatleri üzerine çekmesine, hem de önünde birçok kapının açılmasına neden oldu. Bunu kovalayan beş yıl içerinde başka ödüller de kazandı ve özellikle afiş tasarımında başarılı çalışmalara imza attı.Fotoğrafları, tipografiyi, sayfa içindeki boşlukları son derece zarif ve çarpıcı bir denge içinde birleştirerek, insanı içine çeken ve adeta Bana saatlerce bak! dedirten sayfalar yarattı. Sayfanın konuğu ister bir gece giysisi olsun, ister spor bir kıyafet olsun, hep aynı iç açıcılıkla ve zerafet ile okuyucuların karşısına çıktı.
Dünya çapında yarattığı etkiye, kazandığı büyük başarılara rağmen, Alexey maalesef özel yaşamında mutluluğu bir türlü yakalayamadı. Hiçbir zaman huzurlu ve mutlu bir ev hayatı olamadı.
1960 yılına kadar devam eden Harpers Bazaar serüveninin ardından, okulda eğitim vermeye devam etti ama bunun dışında pek tasarım çalışması yapmadı. 1971 de küçük bir Güney Fransa kasabasında hayata veda etti.
AMERİKAN GRAFİK TASARIMINDA MODERNİZM
Amerika Birleşik Devletleri`nde Modernizme karşı tutucu yaklaşımdan dolayı, 20. yy'ın
başlarında Avrupa`da ortaya çıkan yenilikçi ve yaratıcı hareketlerin yüzyılın ilk çeyreğinde Amerikan sanat ve tasarımını etkilemediği görülmektedir. Ancak 1930`larda Alman Nazi baskısından ve zulmünden uzaklaşmayı ve de Avrupa`da yaptıkları tasarımlarla dikkat çekerek, mesleki nedenlerle okyanus ötesine göç etmeyi tercih eden sanatçı, tasarımcı, yazar, düşünür gibi entelektüeller, Amerika Birleşik Devletleri`nde Modern hareketlerin ortaya çıkmasına ve Modernizmi Amerikan kültürel özelliklerine uyarlayarak gelişmesine katkıda bulunmuşlardır. Bu çalışmada Avrupa`daki Modernist hareketlerin Amerikan grafik tasarımına yansımasının ilk örnekleri, buna öncülük eden sanatçılar ve etkileri ele alınmaktadır.


ABD modern tasarımla, Avrupa'nın II. Dünya Savaşı ve öncesindeki politik ortamından kaçan göçmen sanatçılar kanalıyla tanışmıştı. 20. yy'ın ortalarına doğru Paris'in dünya kültür merkezi olma özelliğinin New York'a kaymasıyla, bu kent grafik tasarımda da öncü bir nitelik kazanmaya başlamıştır..İlk kez 1940'larda başlayan, özgün bir Amerikan tasarımı geliştirme çalışmaları, 1950'lerde olgunlaşarak uluslararası bir nitelik kazanmayı başarmıştır..
Modernizm'i Amerikan grafik tasarımına uyarlayan grafik tasarımcıların önde gelenlerinden biri Paul Rand'dır.Dergi Tasarımında Devrim ve Alexey Brodovitch

Reklamcılık
açısısından durgun bir dönem olan 1940'lar da birbirini ezen bir slogan yarışı ,film yıldızlarının önerileri ve abartılı iddialar,reklam içeriklerinin kararkteristik yanlarını oluşturmuş,ender olarak da üstün nitelikli örneklere rastlanmıştır.1 Haziran1949 da Dane Bernbach isimli yeni bir reklam ajansı,13 kişilik bir çalışma ekibiyle New York,Madison Avenue'da açıldığında,kuruluşun
ortaklarından metin yazarı Bernbach yaratıcı bölümün başına geçerek ilk ekibini oluşturmuştu. Bernbach reklamlarının çoğunun tasarımını da ,mesajı iletmek için gerekli olan temel elemanlara indirgemiştir. Yeni reklamcılık, yeni gazeteclik, anlayışıyla aynı zamanda gelişme göstermiş,böyle olunca da karşılaştırma yapmak kaçınılmaz olmuştur.
Yeni reklamcılık
,inandırıcı satış teknikleri ve öznel bir yaklaşımla reklamcılığı yönlendirmeye devam ederken,kullandığı tekniklerle daha dürüst ve nitelikli bir konuma gelmiştir.

Amerikan Grafik Tasarımında Tipografik Ekspresyonizm
Ekspresyonizm
Duyguların ve iç dünyanın ön plana çıkarıldığı 20. yüzyıl sanat akımı.
Sanatın amacı, sanatçının duyguları ve iç dünyasını renk, çizgi, düzlem ve kütle aracılığıyla dışavurmasıdır. Bu duyguları daha iyi yansıtabilmek için sanatçı geleneksel kuralların dışına çıkarak gercegin biçimini bozma yöntemini kullanır ve sanatçının öznel duygularına dayanmaktadır.
Bozulmuş çizgiler, şekiller ve abartılı renklerle sanatçının duygusal dünyasını aktarmayı hedefler. 19. yüzyıl gerçekçilik ve idealizmine karşıt anti-natüralist öznelliğe sahip bir bakış açısı içerir.
Kübistler'in, Klee ve Kandinsky'nin yapıtlarını inceleyen Rand, bu yeni biçimlerin hem simgesel hem de ifade bakımından iletişim için görsel bir araç olabileceğini fark ederek, bunları çalışmalarına uyarlamış; kolaj ve fotomontaj tekniklerinden yararlanmış; espri unsurunu kullanarak izleyicinin ilgisini çekmeyi denemiştir.. New York okulunun niteliklerini Los Angeles'a taşıyan ve özgün tasarımlar gerçekleştiren bir başka ünlü ABD'li tasarımcı da Saul Bass'tır. Tasarımlarını yalın bir anlatımla gerçekleştiren Bass, daha çok ortada odaklanmış tek ve etkin bir görüntüye yer vermeye özen göstermiş, görüntüde de piktografik bir üslubu yeğlemiştir.Film tanıtımlarında ortak bir görsel kimlik yaratma çalışmasını da grafik tasarımda uygulayan ilk sanatçı Bass olmuştur..
1950'lerden 1960'lara kadar, görsel oyunlarla yapılan düzenlemeler New York'Iu grafik tasarımcıların figüratif tipografiye ilgi duymalarına neden olmuştur..Bu eğilim, bazen harfleri nesnel biçimlere dönüştürürken, bazen de nesneleri harfsel biçimlere çevirmiştir.
‘Mad Men’ dizisine ilham verdiği iddia edilen ve tasarımları MOMA’da sergilenen ikonik reklamcı, George Lois, Amerika Reklamcılık Federasyonu onur listesinde yer alıyor. Kore savaşından sonra, Lois de reklam ve promosyonlar departmanı için çalışmaya gitti ve ayrıca CBS o baskı ve medya projeleri tasarladı.
Full transcript