Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BRITANIA E MADHE

No description
by

verona kastrati

on 2 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BRITANIA E MADHE

242.910 km2
59.9 mil. banore
247 b/km2
Londra (7.2 mil. banore)
Themelimi
Emri i shtetit rrjedh prej ishullit me te madh. Pjesa me e madhe e ishullit quhej Angli, pjesa jugperendimore quhej Uells, kurse pjesa veriore Skoci.
Britanise se Madhe i takon edhe pjesa veriore e Irlandes dhe shume ishuj te vegjel perreth.
Ishujt Britanik
Perbehen prej :
dy ishujve kryesor : Britanise dhe Irlandes
grupit te ishujve Shetlande, Orkane dhe Hebride
mbi 1500 ishuj te vegjel
Ishujt e Britanise
Ata jane ishuj mjaft te perthyere. Keshtu ishulli me i madh ne asnje pjese te vendit nuk eshte me larg se 120 km prej bregdetit.
Edhe pse ky vend eshte ishull, prej tokes se Evropes nuk eshte me larg se 32 km, aq sa eshte gjersia e kanalit La Mansh te Ngushtica e Doverit.
Britania ka disa gadishuj : (Konruell dhe Uells etj.) pastaj gjire ne forme te esturave si ne anen perendimore ashtu edhe ne ate lindore.
Klima
Oqeani e percakton klimen. Britania ka klime oqeanike.
Sasia e te reshurave ne pjesen perendimore eshte me e madhe se ne lindje. Anet perendimore te Uellsit dhe te Skocise gjate tete e me shume muajsh kane te reshura dhe u nenshtrohen ererave nga oqeani.
Hyrje
Britania e Madhe ishte fuqia e pare detare,shteti i pare dhe me i madh kolonial, djepi i industrise dhe vendi i pare tregtar me pasuri te madhe dhe ekonomi te zhvilluar.
BRITANIA E MADHE
Malet
Britania e Madhe perbehet prej maleve te vjetra e te uleta qe gjenden kryesisht ne pjesen perendimore e veriore (malet Kembrike, Penine, Grampiane, Kaledone) por edhe prej luginave te gjera lumore dhe ultesirave ne pjesen lindore e juglindore.
Regjionet
Ajo perbehet prej ketyre regjioneve : Anglise, Uellsit, Skocise dhe Irlandes Veriore.
Anglia eshte regjioni me i pershtatshem dhe me i pasur. Ne te dy anet e Maleve Penine ka qymyrguri, kripe, kaolin e dikur kishte edhe xeherore hekuri te cilat u shfrytezuan dhe tash kryesisht importohen.
Britania e madhe si mbreteri
Elizabeth I (7 shtator 1533 - 24 mars 1603) ishte Mbretëresha e Anglisë dhe Irlandës nga 17 nëntor 1558 deri në vdekjen e saj. Nganjëherë e quajtur Virgin Queen, Gloriana ose Good queen Bess, Elizabeth pa fëmijë ishte monarkia e pestë dhe e fundit i dinastisë Tudor.
Elizabeta ishte e bija e Henry VIII nga gruaja e dytë, Anne Boleyn, e cila u ekzekutua dy vjet e gjysmë pas lindjes se Elizabethes. Gjysmë-vëllai i saj, Edward VI, sundoi deri në vdekjen e tij në 1553, . Gjatë mbretërimit se Marisë, Elizabeth u burgos për gati një vit me dyshimin për mbështetjen e rebelëve protestante.
LONDRA,kryeqyteti
HISTORIA E BRITANISE SE MADHE
fALEMINDERIT
EDA ASANAJ & VERONA KASTRATI
Full transcript