Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Zagadnienia komunikacji Polski i świata

No description
by

Kinga N.

on 26 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Zagadnienia komunikacji Polski i świata

Co to jest transport kolejowy?
Transport kolejowy jest jedną z kilku gałęzi transportu lądowego. Obejmuje on trzy podsektory: pasażerski transport kolejowy, towarowy transport kolejowy i infrastrukturę transportu kolejowego.
Rozwój na świecie
W ostatnich dziesięciu latach w większości krajów rozwiniętych wielkość pasażerskich przewozów kolejowych stopniowo wzrastała, natomiast udział kolei w krajowej strukturze modalnej przewozów pasażerskich malał albo pozostawał na tym samym poziomie. Obecnie udział ten najwyższy jest w Japonii. Największa na świecie wielkość kolejowego ruchu pasażerskiego występuje w Chinach (606 mld pkm w 2005 r.) i w Indiach (blisko 500 mld pkm). Japonia zajmuje trzecią pozycję.
Rozwój w Polsce
Od lat 80. sieć kolejowa w Polsce ulega stopniowemu zmniejszaniu. Rozwinęła się jednak wschodnia część Polski pod względem transportu kolejowego. Rozwój ten spowodowany był wcześniejszym zaborem rosyjskim i związanym z tym brakiem rozwoju tamtych terenów. Zachód był wtedy zdecydowanie bardziej rozwinięty.
Znaczenie transportu na świecie
Transport kolejowy odgrywa szczególnie ważną rolę w przewozie ładunków masowych na duże odległości. Jednak traci na znaczeniu przy przewozie pasażerów i ładunków drobnicowych w krajach wysoko rozwiniętych, gdyż skutecznie konkuruje z nim transport samochodowy.Gęstą sieć kolejową posiadają: Szwajcaria, Belgia, Holandia, Niemcy - 22km linii/100km2 powierzchni. Najmniejsza gęstość linii kolejowych, ale za to najdłuższe trasy posiadają kraje wielkie, lecz słabo zaludnione: Austria, Kanada, Rosja, - 1 km/100km2, USA, Argentyna, Brazylia, RPA, Chiny, Szwecja - 2km/100km2. W krajach tych dominuje przewóz ładunków koleją.
Bardzo znanym miejscem w Polsce gromadzącym kolekcje zabytkowych parowozów jest również Skansen Parowozownia Kościerzyna na Pomorzu. Znajdują się tam prawdziwe rarytasy. Między nimi warto wymienić 25-metrową lokomotywę wyprodukowaną w zakładach Cegielskiego w Poznaniu czy wagon kolejowy z 1898 roku, który jest najstarszym eksponatem tamtejszego muzeum
Podsumowanie
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!
Zagadnienia komunikacji Polski i świata
Transport kolejowy na świecie i w Polsce: rozwój i znaczenie
Wiek XX to dominacja transportu samochodowego i lotniczego, zaś transport kolejowy nie odgrywa już większego znaczenia. Maleje długość wykorzystywanych linii kolejowych, a te które nadal funkcjonują nie są w najlepszym stanie, gdyż brak funduszy na ich ulepszanie. W roku 2004 było 270 milionów pasażerów i nadal zaznacza się tendencja spadkowa.
Na terenie Polski kolej odgrywała bardzo ważną rolę aż do roku 1990 (najwięcej towarów było przewożonych koleją, podobnie dominowały przewozy pasażerskie), co wynikało z niskiego poziomu rozwoju pozostałych gałęzi transportu.
Kolej w Polsce
Jedną z najważniejszych atrakcji Ekwadoru jest przejazd koleją na trasie nazywanej El Nariz del Diablo czyli Nos Diabła.
Najdłuższa i najbardziej znana kolej świata powstała w carskiej Rosji. (Kolej Transsyberyjska (Rosja))
Kolej Tybetańską można z całą odpowiedzialnością nazwać jednym z cudów najnowszej techniki i inżynierii.
Ciekawostki
Najważniejsze koleje w historii:
Krótko podsumowując, transport kolejowy odgrywa ważną rolę nie tylko w Polsce, lecz i na świecie. Jego rozwój był intensywny, oraz dalej postępuje.
Kinga Nowakowska oraz Natalia Kocurek
Full transcript