Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Unit Rates

This is a project for math, about unit rates. I have taken products and figured out which is the better buy.
by

Katie Gray

on 21 November 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Unit Rates

Pancake Syrup 24 oz for $1.27 36 oz for $2.48 Unit Rates Cottage Cheese 24 oz for $2.98 16 oz for $2.19 $0.14 per ounce $0.12 per ounce The bigger container of cottage cheese is the better buy. Honey 16 oz for $3.98 32 oz for $5.57 $0.25 per ounce $0.17 per ounce The bigger container of honey is the better buy. Pancake Syrup 24 oz for $1.27 36 oz for $2.48 $0.05 per 1 oz $0.07 per 1 oz The smaller bottle of syrup is the better buy. $0.05 per ounce $0.07 per ounce The smaller bottle of syrup is the better buy. Peanut Butter 18 oz for $2.45 64 oz for $7.18 $0.11 per ounce $0.14 per ounce The bigger container of peanut butter is the better buy. By Katie Gray Orange Juice 16 oz for $0.75 1/2 a gallon for $1.98 1 gallon for $3.28 $o.o4 per ounce $o.o9 per ounce $0.03 per ounce The gallon bottle of orange juice is the best buy. When you are shopping,
remember that it is not always
just the large or small container.
Calculate if you want to save money!
Full transcript