Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

EL VERB

No description
by

cristina mas

on 15 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of EL VERB

Verb VERB: expressa existència, estats, accions.

Ordenem els verbs en CONJUGACIONS.

En català hi ha tres conjugacions (l'infinitiu ens diu la conjugació):

Tipus de verbs:

Els verbs els dividim en:

Formes personals i no personals.

Segons el mode (com són les accions, els pensaments, etc., per al parlant).

Segons el temps (present, passat, futur, condicional).

MODELS 1a. conj.: acabats en -ar (cantar)
2a. conj: acabats en -er (témer) / -re (perdre) + dir i dur*
3a. conj.: acabats en -ir (purs: dormir, incoatius: servir) Regulars/irregulars ( els verbs regulars vol dir que segueixen, es conjuguen com el verb model)

Transitius/intransitius/pronominals/impersonals Formes personals són aquelles formes del verb que tenen persona i nombre, és a dir, qui és o què fa o pensa tal cosa.

Les formnes no personals no expressen ni persona ni nombre.
INFINITIU, PARTICIPI, GERUNDI. MODE INDICATIU: fets reals,
MODE SUBJUNTIU: desig, possibilitat, prohibició, MODE IMPERATIU: ordres 1a CONJUGACIÓ INDICATIU 1) CANTAR
INDICATIU

Present Perfet
canto he cantat
cantes has cantat
canta ha cantat
cantem hem cantat
canteu heu cantat
canten han cantat

Imperfet Plusquamperfet
cantava havia cantat
cantaves havies cantat
cantava havia cantat
cantàvem havíem cantat
cantàveu havíeu cantat
cantaven havien cantat

Passat simple Passat anterior
cantí haguí cantat
cantares hagueres cantat
cantà hagué cantat
cantàrem haguérem cantat
cantàreu haguéreu cantat
cantaren hagueren cantat Passat perifràstic Passat anterior perifràstic
vaig cantar vaig haver cantat
vas o vares cantar vas o vares haver cantat
va cantar va haver cantat
vam o vàrem cantar vam o vàrem haver cantat
vau o vàreu cantar vau o vàreu haver cantat
van o varen cantar van o varen haver cantat

Futur Futur perfet
cantaré hauré cantat
cantaràs hauràs cantat
cantarà haurà cantat
cantarem haurem cantat
cantareu haureu cantat
cantaran hauran cantat

Condicional Condicional perfet
cantaria hauria o haguera cantat
cantaries hauries o hagueres cantat
cantaria hauria o haguera cantat
cantaríem hauríem o haguérem cantat
cantaríeu hauríeu o haguéreu cantat
cantarien haurien o hagueren cantat
INDICATIU SUBJUNTIU
present Pretèrit perfet Present Pretèrit perfet
temo he temut temi hagi temut
tems has temut temis hagis temut
tem ha temut temi hagi temut
temem hem temut temem hàgim temut
temeu heu temut temeu hàgiu temut
temen han temut temin hagin temut

Imperfet Plusquamperfet Imperfet Plusquamperfet
temia havia temut temés hagués temut
temies havies temut temessis haguessis temut
temia havia temut temés hagués temut
temíem havíem temut teméssim haguéssim temut
temíeu havíeu temut teméssiu haguéssiu temut
temien havien temut temessin haguessin temut

Passat perifràstic Anterior perifràstic
vaig témer vaig haver temut
vas témer vas haver temut
va témer va haver temut
vam témer vam haver temut
vau témer vau haver temut
van témer van haver temut

Futur Futur compost
temeré hauré temut
temeràs hauràs temut
temerà haurà temut
temerem haurem temut
temereu haureu temut
temeran hauran temut

Condicional Condicional compost
temeria hauria temut
temeries hauries temut
temeria hauria temut
temeríem hauríem temut
temeríeu hauríeu temut
temerien haurien temut

Imperatiu Formes no personals
tem Infinitiu témer
temi Gerundi tement
temem Participi temut, temuda
temeu temuts, temudes
temin

Observa que la primera i la segona persona del plural de l’imperfet d’indicatiu, el condicional i l’imperfet del subjuntiu porten accent. En tots els verbs, són formes planes que no acaben en les 12 terminacions.
teméssiu, cantàvem, perdíeu, sortíem, sortíssim... 2a CONJUGACIÓ MODEL TÉMER MODEL PERDRE SUBJUNTIU Present Pretèrit Perfet
canti hagi cantat
cantis hagis cantat
canti hagi cantat
cantem hàgim cantat
canteu hàgiu cantat
cantin hagin cantat

Imperfet Pret.Plusquamperfet
cantés hagués cantat
cantessis haguessis cantat
cantés hagués cantat
cantéssim haguéssim cantat
cantéssiu haguéssiu cantat
cantessin haguessin cantat IMPERATIU
canta
canti
cantem
canteu
cantin FORMES NO PERSONALS

INFINITIU: cantar
GERUNDI: cantant
PARTICIPI: cantat, cantada
cantats, cantades INDICATIU

Present Pretèrit perfet
perdo he perdut
perds has perdut
perd ha perdut
perdem hem perdut
perdeu heu perdut
perden han perdut

Imperfet Plusquamperfet
perdia havia perdut
perdies havies perdut
perdia havia perdut
perdíem havíem perdut
perdíeu havíeu perdut
perdien havien perdut

Passat perifràstic Anterior perifràstic
vaig perdre vaig haver perdut
vas perdre vas haver perdut
va perdre va haver perdut
vam perdre vam haver perdut
vau perdre vau haver perdut
van perdre van haver perdut

Futur Futur compost
perdré hauré perdut
perdràs hauràs perdut
perdrà haurà perdut
perdrem haurem perdut
perdreu haureu perdut
perdran hauran perdut

Condicional Condicional compost
perdria hauria perdut
perdries hauries perdut
perdria hauria perdut
perdríem hauríem perdut
perdríeu hauríeu perdut
perdrien haurien perdut



SUBJUNTIU

Present Perfet
perdi hagi perdut
perdis hagis perdut
perdi hagi perdut
perdem hàgim perdut
perdeu hàgiu perdut
perdin hagin perdut

Imperfet Plusquamperfet
perdés hagués perdut
perdessis haguessis perdut
perdés hagués perdut
perdéssim haguéssim perdut
perdéssiu haguéssiu perdut
perdessin haguessin perdut


imperatiu Formes no personals
perd Infinitiu: perdre
perdi Gerundi: perdent
perdem Participi: perdut,perduda
perdeu perduts,perdudes
perdin




Observa
- El futur i el condicional dels verbs acabats en –re és diferent dels que tenen l’intinitiu acabat en –er: perdré / temeré; perdria / temeria...

- La primera i la tercera persona del singular de l’imperfet de subjuntiu de tots els verbs acaben en –s:
perdés, temés, cantés, anés, estigués, sortís, dormís...
Full transcript