Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Konflikt między Bolesławem Śmialym i Biskupem Stanisławem

No description
by

Aleksandra Pietruska

on 5 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Konflikt między Bolesławem Śmialym i Biskupem Stanisławem

Konflikt między Bolesławem Śmiałym i Biskupem Stanisławem
Przyczyny
Hipoteza 2.
Bolesław Śmiały podważył prawo własności biskupa do wsi Piotrowin, którą podobno odkupił Stanisław od pewnego rycerza, który zginął w czasie wyprawy wojennej.
interpretacja:
Sąd rozpatrywał, czy roszczenia biskupa są prawomocne czy tez nie. Ale nawet jeżeli nie były, to kara śmierci nawet w tamtych czasach wydaje się jednak zbyt surowa za zwykłą zachłanność duchownego.
Hipoteza 3.
Biskupowi nie podobało się rozwiązłe prowadzenie się króla (jeden kronikarz posądził go nawet o sodomię) oraz nakaz karania niewiernych żon - miały im być odebrane dzieci, a niemowlęta karmione przez suki. Biskup nawoływał króla do porzucenia dotychczasowego stylu życia. Na prośby biskupa, Bolesław odpowiedział złością.
interpretacja:
Nie ma dowodów historycznych na potwierdzenie tej hipotezy. Prawdopodobnie powstała ona w czasach, kiedy Kościół zaczął szerzyć kult osoby biskupa Stanisława.
Obraz Jana Matejki
hipoteza 1:
Bolesław Śmiały pragnął zmniejszyć obszar wpływów krakowskiego biskupa Stanisława. Biskup ten władał ogromnym terenem, a król zmierzał do podziału go na mniejsze biskupstwa.
interpretacja:
Czy naprawdę biskup okazałby się tak bezczelny i zaborczy, żeby wystąpić przeciwko władcy? Co jeszcze się zdarzyło, ze sprawa zakończyła się tak dramatycznie?
Hipoteza 4
Wypowiadana przez wielu odważnych historyków, ale absolutnie odrzucana przez Kościół. Mówi ona, że biskup Stanisław zdradził nasz naród poprzez tajne porozumiewania się z wrogiem Polski - cesarzem Henrykiem IV.
interpretacja:
Wydawać się mogło, że tak śmiałe hipotezy mogliby wysunąć tylko współcześni historycy, ale okazuje się, ze powstały one już w rozprawach historycznych z oświecenia. Poza tym już Gall Anonim użył wobec biskupa określenia "traditor", czyli "zdrajca" albo łagodniej "buntownik".
Przebieg
Władca rósł w siłe, co nie podobało się polskiej szlachcie, która uknuła spisek otrucia króla. Bolesław odkrył ich plany i zdemaskował. Stwiedził również, że biskup Stanisław był w to zamieszany i kazał go poćwiartować. Kiedy to się stało musiał uciekać na Węgry przed wściekła monarchia, potem umarł.
1076 – koronacja Bolesława Śmiałego
1079 – konflikt Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem i śmierć biskupa, ucieczka króla na Węgry, przejęcie władzy w kraju przez Władysława Hermana
1081 – śmierć króla Bolesława Śmiałego
Bolesław Śmiały
Bolesław II Szczodry – zwany też Śmiałym, książę Polski w latach 1058–1076, król Polski w latach 1076–1079. Był pierworodnym synem Kazimierza Odnowiciela i Dobroniegi, córki Włodzimierza I Wielkiego, wielkiego księcia kijowskiego. Brat Władysława I Hermana
Data narodzin: 1042
Data śmierci: kwiecień 1081
Żona: Wyszesława Światosławówna (do 1081)
Rodzice: Dobroniega Maria, Kazimierz I Odnowiciel
Dzieci: Mieszko Bolesławowic
Stanisław ze Szczepanowa – polski duchowny katolicki, biskup krakowski, męczennik, święty Kościoła katolickiego, jeden z głównych patronów Polski
Stanisław ze Szczepanowa
Data i miejsce urodzenia: 26 lipca 1030, Szczepanów
Data i miejsce śmierci: 11 kwietnia 1079, Kraków
Dziękuję za uwagę
Aleksandra Pietruska
Wincenty Kadłubek, czy Gall Anonim?
Bolesław Śmiały i św. Stanisław
Full transcript