Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Unix Novell

No description
by

Maciej Barancewicz

on 28 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Unix Novell

Unix Novell
Unix Novell
historia, gezneza, funkcje, użytkowość
Najpopularniejsze systemy operacyjne
Firma Novell wydała wiele programów oraz systemów operacyjnych, lecz do najbardziej rozpoznawanych można zaliczyć:
-NetWare
-SUSE Linux
Historia
Firma Novell została założona w 1979 roku w Provo w Utah jako Novell Data Systems. Zajmowała się produkcją sprzętu dla maszyn z systemem CP/M. Założycielami tej firmy byli Dennis Fairclough, Drew Major, Dale Neibaur i Kyle Powell. Komputery jakie produkowała firma na początku swojej działalności były słabe w porównaniu z produktami konkurencji. Novell napisał więc program umożliwiający pracę na więcej niż jednym komputerze naraz (idea podobna do klastra). ShareNet został przeportowany na platformę Intela, nazwę zmieniono na NetWare, a w styczniu 1983 skrócono do Novell. Później tego samego roku firma przedstawiła swój najbardziej znaczący produkt - wieloplatformowy sieciowy system operacyjny Novell NetWare, którego pierwszą komercyjną wersją była wersja 1.5.
Linux
Novel wykupił takie firmy jak:
-Ximian (2003) - zajmującą się tworzeniem aplikacji linuksowych. Przy okazji następnego wydania NetWare Novell planuje wykorzystać jądro Linuksa.
-SuSE (2003) - producent jednej z popularniejszych dystrybucji Linuksa. Novell kontynuuje rozwój SUSE jako openSUSE, które jest podstawą dla dystrybucji przeznaczonych dla firm.
-Salomon (2004) - w celu rozszerzenia usług doradczych na Europę i Wielką Brytanię.
Microsoft
Na początku listopada 2006 roku firmy Microsoft Corp. i Novell Inc. zawarły porozumienie. Podstawą porozumienia miało być stworzenie rozwiązań dla wzajemnej współpracy produktów obu firm, rozwiązanie problemu istnienia konkurencyjnych otwartych formatów dokumentów, prace nad technologią wirtualizacji oraz wzajemne powstrzymanie się przed wykorzystywaniem posiadanych puli patentowych.
Logo systemu SUSE Linux
NetWare
NetWare – sieciowy system operacyjny firmy Novell przeznaczony dla serwerów pełniących funkcje serwera plików. Z powodzeniem pełni funkcje serwera baz danych, routera i innych serwisów internetowych. Już od samego początku był zaprojektowany w celu wykonywania wielu usług na PC. Serwery NetWare cieszyły się największą popularnością we wczesnych latach 90. Obecnie zostały częściowo zastąpione, głównie w małych sieciach, przez systemy Linux i Microsoft Windows.
SUSE Linux
SUSE Linux to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa, stworzona z myślą o użytkownikach korzystających na co dzień z interfejsu graficznego i przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych (openSUSE), jak i do zastosowań komercyjnych (SUSE Linux Enterprise). Rozwijana początkowo w Niemczech przez SuSE GmbH, w styczniu 2004 przejęta przez firmę Novell. W grudniu 2006 Novell oddzielił otwartą, ogólnodostępną wersję systemu, nazwaną openSUSE i rozwijaną przez społeczność z całego świata, od wydania komercyjnego, oferowanego wraz z pomocą techniczną i skierowanego do zastosowań profesjonalnych.
Nowość od Novell'a
Firma Novell wydała nowy produkt 19 listopada 2013r.
Jest to system OpenSUSE 13.1. Mozna go zainstalowac na komputerze na kilka lat. Ten system jest dostepny dla wszystkich za darmo.
http://software.opensuse.org/131/pl
Link do pobrania OpenSUSE 13.1
Koniec
Prace wykonali:
Damian Jacewicz 1Ta
Maciej Barancewicz 1Ta
Full transcript