Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Freud’un psikoseksüel gelisim kuramı

No description
by

betül gemici

on 5 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Freud’un psikoseksüel gelisim kuramı

SIGMUND FREUD
Freud kişilik gelişimi kuramını psikoanalitik temellere dayandırarak açıklamıştır. Freud’un açıklamaları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak üzerinde en çok tartışılan kuramlardan birisidir. Freud, kliniğine gelen hastalardan yola çıkarak kuramını oluşturduğu için kuram objektifliğini yitirir. Her ne olursa olsun, Freud kişiliğin biçimlenmesinde çocukluk yıllarına dikkat çektiği için kendisinden sonra gelen birçok kuramcıya ilham kaynağı olmuştur.
3)Fallik Dönem(3-6 yaş):
Çocuğun ilgi ve haz bölgesi genitel (cinsel) bölgedir. Çocuk cinsel organlarını fark eden ve cinsel konulara ilgi gösteren kişidir. Çocuk cinsiyet farklılıklarını bu dönemde görmeye başlar. Cinsel kimliğin temelleri bu evrede atılır. Çocuk bu kimliği oluşturmak için model arayışı içinde olur ve bu model kendi cinsiyetindeki ebeveyni olur. Karşı cins ebeveynlere karşı ilgi gösterirler. Buna bağlı olarak, erkek çocuklar Oedipus, kız çocuklar Elektra karmaşasını yaşarlar.

1)Oral Dönem(0-18 ay):
Ağız evresi olarak bilinen bu dönemde bebek çeşitli nesneleri ve çevresini ağzıyla tanır. Zevk alma bölgesi ağızdır.Bu dönem İd’in egemenliği altındadır. Doğal dürtülerin doyurulması, gerginliğin hemen giderilmesi çocuğun en baştaki beklentisidir.Çocuk tamamen dışa bağımlıdır. Bebeğin fizyolojik İhtiyaçları karşılanırsa, bebekte dış dünyaya karşı güven duygusu oluşmaya başlar.
BU DÖNEM İYİ ATLATILMAZSA ;
Ağız dönemindeki saplantı çoğunlukla oburluk, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına yol açmaktadır. Bu dönemdeki takılmalar sonucu şizofreni, mani, melankoli gibi ruhsal bozuklukların oluşacağı savunulmuştur. Sadist, Mazoşist bu dönemin olumsuz karakterleri arasında yer alır. (
Sadist
kişi eziyet etmekten hoşlanan kimsedir.
Mazoşist
kişi ise acı duymaktan, eziyet görmekten hoşlanan kimsedir.)
2)Anal Dönem(18 ay-3 yaş):
Bu dönemin en önemli konusu tuvalet eğitimi ve kontrolüdür. Doyum kaynağı
anüstür.
Toplumsal kural ve değerlerle karşılaştıkları ve bocaladıkları bir dönemdir. Bu dönemde süperego gelişmeye başlar. Dürtü ve gereksinimlerindeki düzensizlik, dağınıklık ve kontrolsüzlük bu dönemin özgün özellikleridir. Nesneleri tutma ve bırakmama belirgindir. Çevre ile çatışma şiddeti artmıştır. “Ben kendim yaparım” bu dönemin temel eğilimidir.
Çocuğun tuvaleti ile ilgili anne-babanın tutumu çocuğun kişiliğini etkiler.
BU DÖNEM İYİ ATLATILMAZSA;
Bu dönemde anne babanın verdiği

aşırı baskıcı denetleyici tutumlar, katı tuvalet eğitimi;

çocuğun anal dönemde saplanmasına (anal fiksasyon) ve gelecekte obsesif kompulsif bozukluk, tuvalet işleriyle fazla uğraşma, cimrilik,inatçılık,mükemmelliyetçilik
Tuvalet eğitimi gevşek olan bireyler ise
vurdumduymaz, dağınık ve düzensiz bireyler olarak gelişebilir.

Freud’un psikoseksüel gelisim kuramı
TEŞEKKÜRLER
PSİKOSEKSÜEL GELİŞİM KURAMI
Freud kişilik gelişimini çeşitli dönemlerle açıklamıştır. Her dönem belli bir kritik gelişimi kapsamaktadır.Freud'a göre cinsel enerji değişik dönemlerde bedenin değişik bölgelerine ya da organlarına yönelir. Bu nedenle dönemler bu organlara göre adlandırılmışlardır. Freud her insanın oral, anal, fallik, latent ve genital olmak üzere 5 psikoseksüel evreden geçerek kişilik yapısını kazandığını ileri sürer. Bu gelişimde özellikle yaşamın ilk yıllarının (0-6 yaş) daha önemli yani belirleyici olduğunu ileri sürer.
Oedipus karmaşası:

Erkek çocuğun annesine karşıK özel bir sevgiyle yaklaşmasıdır. Babasıyla yarışa girer ve hatta ondan nefret eder. Erkek çocuk bir yandan babasına sevgi duyar onun gibi olmak ster, diğer yandan da ondan nefret eder. Bu yüzden önemli bir çatışma durumu yaşar.

Elektra karmaşası:
Erkek çocuklarda görülen Oedipus karmaşasının kız çocuklarındaki karşılığıdır. Yani kız çocuğun babasına karşı özel bir sevgi duyması elektra karmaşasıdır.
BU DURUMDA NE YAPILMALI;
Anne babaya duyulan sevgi, kıskançlık veya düşmanlık kişilik oluşumunu etkiler. Oedipus ve Elektra karmaşasının başarılı bir biçimde çözümlenebilmesi için çocuğun aynı cinsten olan ebeveyni ile özdeşim kurarak, onun cinsel rolünü içselleştirmesi gerekmektedir. Bunun başarılmasıyla çocuklar hemcins ebeveynlerine duyduğu cinsel yönelimlerini açığa çıkaramayacaklarını fark edecek ve karşı cinsten uygun bir partner arayışına yönelecektir.

NEDEN ÖNEMLİ!
Sağlıklı bir kimlik gelişimi için, çocukların cinsellikle ilgili sorularına geçiştirilmeden anlayabilecekleri bir söylem içinde, mantıklı yanıtlar verilmelidir. Yani bu evrede hoşgörülü, seven, sıcak anne-baba tutumları sağlıklı kimlik için gereklidir
İYİ ATLATILMAZSA;
Bu evredeki saplanmanın belirtileri ise; aşırı çekingenlik, girişim kısırlığı, cinsel kimlikte güvensizlik, cinsel kimlik gelişmesi, cinsel ilişkiden kaçınma, cinsel soğukluktur.
Gizillik (Latans) Dönemi (6-12 YAŞ)
Cinsel dürtülerde durgunluk söz konusudur. Bu dönem ergenlik öncesi durgunluk dönemidir.Fallik döneminin tersine bu dönemde çocuk cinsel konulardan hoşlanmaz ve kendisini oyuna verir. Bu dönemde çocuk hemcinslerine karşı yakınlık göstermeye başlarlar (özdeşim kurulur) ve hızla sosyalleşirler.Çocuk bu dönem yaptıklarıyla övünür, başkalarının beğenisini kazanmaya çalışır. Çevresinden beğeni ve destek alan çocuk kendini yeterli, güvenli ve becerikli görürler.

İYİ ATLATILMAZSA ;
Bu dönemi sağlıklı geçirenler,

ergenlik döneminin sorunları ile daha kolay baş edebilirler.
Bu dönemi sağlıklı geçirmeyenler ise tedirgin, içe dönük ve güvensiz bir kişilik yapısı geliştirirler. Bu tür çocuklar ayrıca güçlüklerden kaçınma, özgüven ve üretkenlikten yoksunluk gibi davranış bozuklukları gösterebilirler.
Genital Dönem(ergenlik) (12-18 YAŞ):
Bu dönem fırtınalı bir dönemdir. Daha önceki dönemleri başarıyla atlatmak bu dönemin birey açısından kolay atlatılmasında önemli bir faktördür.Fallik dönemde görülen cinsel dürtülerden kaynaklanan çatışmalar bu dönemde tekrar ortaya çıkabilir.
Bireyin çok hızlı bir fiziksel değişim yaşadığı bu dönemde karşı cinse duyulan ilgi doruğa çıkar. Bu nedenle karşı cins ile arkadaşlık ilişkileri kurulmaya çalışılır.
Bu dönemde birey kim olduğu, ne olduğu, yaşamın anlamının ne olduğu sorularının yanıtlarını bulmaya çalışır. Yani birey kimlik arayışı içerisindedir.
AİLEYE ÖNERİLER;
Anne babalar bu dönemi yaşayan gencin ilgi ve ihtiyaçlarını gelişim özelliklerini tanıyıp, ona karşı saygılı ve anlayışlı davranarak sorunlarını çözmede yardımcı olmalıdırlar.
SONUÇ
VE
DEĞERLENDİRME
Freud’a göre, kişiliğin sağlıklı şekilde oluşması, özellikle çocukluk döneminde geçirilen ön yaşantılara bağlıdır. Cinselliğin belirleyici olduğu bu dönemlerde, bir önceki dönemin bastırılan ve engellenen istekleri doyuma ulaşmadığı için, bilinçaltında yaşamaya devam eder ve bundan sonraki yaşamında da bilinçaltındaki bu öğeler bireyin davranışlarına yön veren en önemli etken olarak belirleyici olur.

Bu nedenle Freud, kişilik gelişiminde yaşamın ilk yılının çok önemli olduğunu vurgulamıştır. Kişiliğin büyük bölümünün bu dönemde oluştuğunu savunmaktadır. Freud, çocuk yetiştirmede özellikle anne-babanın tutumlarının çok önemli olduğunu savunur.
Freud, davranışların temelinde toplumu ve kültürü ele almamıştır, bu nedenle eleştiriye sıkça uğramıştır. Freud, insanı saldırgan ve cinsel dürtüleri denetim altına alınması gereken tehlikeli ve yıkıcı bir varlık olarak tanımlamıştır.
BETÜL NUR GEMİCİ
SONUÇ
VE
DEĞERLENDİRME
Full transcript