Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Elektrik akımı

7.sınıf
by

Büşra Dursun

on 17 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Elektrik akımı

Template by Missing Link
Images from Shutterstock.com ELEKTRİK DEVRESİ NEDİR? OHM KANUNU ELEKTRİK-2 ELEKTRİK AKIMI NEDİR? ELEKTRİK AKIMI? Bir üretecin bir kutbundan başlayıp diğer kutbunda son bulan kapalı iletken yola elektrik devresi denir.Pilin elektrotlarına iletken tellerle bir ampul bağlandığında ampul ışık verir.Pilin negatif (-) kutbundan çıkan negatif yükler,iletken telde pozitif (+) kutba doğru hareket eder. Elektik Akımı Elektron Geçişi S "S" Anahtarı kapatılırsa neler olabilir? "S" anahtarı kapatlıdığında dokunma ile elektriklenme gerçekleşir. Dolayısıyla "X" cisminden "Y" cismine elektron geçişi olur. Bu sırada X ve Y arasındaki tel üzerinde anlık bir yük hareketi olur. Yük akışının sürekliliği sağlandığında elektrik akımı oluşur. X Y O halde elektrik akımının tam tanımı nedir? Elektronların iletken içinde düzenli olarak hareketine elektrik akımı denir. NELER OLURDU... PİL? Pil,kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren düzenektir. ELEKTROT ELEKTROLİT ANOT KATOT AKIM ŞİDDETİ NEDİR? Bir elektrik devresinin herhangi bir noktasından 1 saniyede geçen yük miktarına akım şiddeti denir. Elektrik gerilimi Voltaj Potansiyel (V) Bir direncin iki ucu bir pille bağlandığında direncin uçları arasından bir potansiyel fark oluşur ve direnç üzerinden akım geçmeye başlar.

Bir iletkenin direncinin iletkenin boyuna,kalınlığına ve yapıldığı maddenin cinsine bağlıdır.

Acaba direncin uçları arasındaki gerilim ile iletkenden geçen akım arasında bir ilişki var mıdır? Örnek Soru-2 Örnek Soru-1 Akım şiddetinin 5A olduğu bir devrede direncin değeri 10 ohmdur. Buna göre devreye bağlı üretecin gerilimi kaç volttur?
A)10 B)25 C)2 D)50 Uçları arasındaki potansiyel fark 240, direnci 60 ohm olan iletkenden geçen akım şiddeti kaç amperdir? A)8 B)2 C)4 D)12 DİRENÇLERİN BAĞLANMASI Bir devrede birden fazla direncin etkisini tek başına gösterebilen dirence eşdeğer direnç denir. A)Seri Bağlama B)Paralel Bağlama Paralel Bağlama Ampullerin Bağlanması ÖRNEKLER ÖRNEK SORU-1 ÖRNEK SORU-2 ÖRNEK SORU-3 1 2 3 Üretecin gerilimi 36 volt ise R direnci kaç ohm’dur?
A)3 B)4 C)6 D)8 Aşağıdaki devrede R direncinden 3 amperlik akım geçiyor. Şekildeki devrede ana koldan geçen akım şiddeti kaç amper’dir?
A)7 B)8 C)9 D)10 Şekildeki devrede ana koldan geçen akım şiddeti kaç amper’dir?
A)7 B)8 C)9 D)10 V R1+R2+R3 = I 1 R1 + 1 R2 = V 1 I Bir ampülün ışık vermesi içindeki flaman adı verilen iletken telin ısınmasıyla gerçekleşir. Ampule verilen elektrik enerjisinin büyük bir kısmı ısıya dönüşür. A)SERİ BAĞLAMA Ampullerden biri bozulursa devre tamamlanamaz ve tüm ampuller söner. Ampul sayısı arttıkça eşdeğer direnç artar,akım azalır; ampullerin parlaklığı da azalır. Paralel bağlı ampul sayısı artsa da ampullerin gerilimi pilin gerilimine eşit olduğundan üzerlerinden geçen akım değişmez. Ampul eklendikçe parlaklık değişmeyecektir. Ampullerden biri bozulunca sadece bozulan ampül söner,diğer ampuller aynı parlaklıkta yanmaya devam eder. ÖRNEK SORULAR ÖRNEK SORU-2 ÖRNEK SORU-3 ÖRNEK SORU -1 ÇÖZÜM: ÇÖZÜM: ÇÖZÜM:
Full transcript