Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

łamanie praw człowieka w Afryce

No description
by

ola beręsewicz

on 11 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of łamanie praw człowieka w Afryce

W Afryce ciagle mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka. Wiekszośc ludności żyje w skrajnej nedzy. Ludzie umieraja z głodu, lub wyniszczeni przez choroby, na które nie maja lekarstw. Ale to nie jedyny powód wymierania obywateli tego kontynentu. Ciagłe wojny domowe, miedzyplemienne, państwowe wyniszczaja kraje Afryki. Do walk zbrojnych przymusza sie dzieci, które od dziecka szkolone sa na morderców. Ludobójstwo jest na porzadku dziennym. Codziennie gina niewinni, bezbronni ludzie. Afrykańscy dyktatorzy od zawsze znani byli z wyjtkowego okrucieństwa, a Europejskie państwa maja zbyt mały wpływ na to co dzieje sie w Afryce.
Ludność nie ma podstawowych środków potrzebnych do życia - jedzienia, pieniedzy, środków higieny. Czesto brakuje wody. Toczace sie wojny zbieraja poteżne żniwo jeśli chodzi o śmierć ludzi. Wstęp Przemoc ze względu na płeć i orientację seksualną Dobrym przykładem jest brazylijska firma Vale - kilka miliardów dolarów zainwestował w nia Deutsche Bank, ponadto m.in. BNP Paribas, Allianz czy Union Investment. Vale prowadzi w Mozambiku jedna z najwiekszych w Afryce kopalni wegla kamiennego. Spółka przymusowo przesiedliła tysiace rodzin, zmuszajac je do zamieszkania w gorszych niż poprzednio warunkach. Ograniczyła ich swobode poruszania sie i w konsekwencji wpedziła w nedze, a gdy zaczeli protestować - biła ich. Tortury i nieludzkie traktowanie sa na porzadku dziennym w Republice Południowej Afryki. Policja regularnie stosowała niedozwolone metody przesłuchań, takie jak bicie, rażenie zatrzymanych pradem. Służby bezpieczeństwa dopuszczały sie m.in. używania elektrowstrzasów jako tortur. Na szczególne niebezpieczeństwo niehumanitarnego traktowania narażeni byli imigranci. W samym tylko 2010 roku zanotowano 97 przypadków śmierci aresztowanych z powodu stosowania tortur i nieludzkiego traktowania, jak również 860 w efekcie interwencji policji wobec osób na wolności. Warunki w wiezieniach i miejscach zatrzymań nie spełniały minimalnych miedzynarodowych standardów, wieźniowie doświadczali skrajnie wysokiego przeludnienia, ciagłej przemocy zarówno ze strony współosadzonych, jak i strażników. Państwo ratyfikowało Konwencj Przeciw Torturom, ale bez Protokołu Dodatkowego. Przemoc wobec kobiet miała w RPA charakter masowy. W samym 2010 roku miało miejsce ponad 60 000 przypadków gwałtów i przemocy w rodzinie, które nie spotkały sie z adekwatna reakcaj państwa. Według raportu Action Aid, prawie co druga kobieta w tym kraju była, jest lub bedzie przynajmniej raz zgwałcona w ciagu swojego życia, zwłaszcza dotyczy to ubogich kobiet żyjacych w okregach Johannesburga i Kapsztadu.
Republika Południowej Afryki uważana jest za kraj tolerancyjny wobec mniejszości seksualnych, w którym osoby homoseksualne moga liczyć na wsparcie nawet ze strony religijnych przywódców, takich jak arcybiskup Desmond Tutu. Mimo tego kraj nie jest wolny od homofobii.
Jednym z najczestszych przestepstw przeciwko osobom homoseksualnym w tym kraju były tzw. "gwałty korekcyjne", dokonywane na lesbijkach przez meżczyzn nieakceptujacych ich stylu życia. Miałoby to służyć ich "wyleczeniu". Cały czas praktykowane było zmuszanie kobiet do małżeństw przez rodziny (ukuthwala) i tradycyjne "testy na dziewictwo".
Codziennie też ponad 6 tyseicy kobiet i dziewczynek jest poddawanych rytuałowi obrzezania. W sierpniu 2002, na warsztatach zorganizowanych przez Amnesty International, działacze na rzecz demokratycznego społeczenstwa oraz specjalisci z zakresu słuzby zdrowia z osmiu krajów Afryki Południowej zidentyfikowali najwazniejsze problemy, utrudniajace ofiarom gwałtów dostep do wymiaru sprawiedliwoci oraz słuzby zdrowia. Przeszkody te to miedzy innymi: dyskryminuajce postawy, praktyka i prawo, mała efektywnosc dochodzen prowadzonych przez policje, oraz niskie standardy słubzy zdrowia szczególnie w kwestii procedur badan dochodzeniowych ofiar gwałtów.

Niektóre kraje takie jak Afryka Południowa, Botswana i Namibia zainicjowały ju reformy prawa i wymiaru sprawiedliwoci w sprawach karnych oraz zintensyfikowały szkolenia policji. Ma to w przyszłoci doprowadzi do zwikszenia dostpu kobiet do pomocy w przypadku ewentualnego gwałtu, wykorzystania seksualnego czy te przemocy w rodzinie. Łamanie praw człowieka w Afryce fragment wywiadu z Danielem Ribeiro, natemat.pl Naruszenie praw przez policję w RPA fakt.pl, policja strzelajaca do górników w RPA Ksenofobia Choć polityka apartheidu po 1994 roku stała sie w tym kraju historia, to nieprzerwanie miały miejsce naruszenia praw człowieka obcokrajowców migrujacych do RPA i osiedlajacych sie w tym kraju. Dochodziło do niszczenia własności i ograbiania sklepów w zamieszkach skierowanych przeciw ludziom innych narodowości. Odnotowano zorganizowana przemoc wobec imigrantów ze strony południowoafrykańskiego rzadu zwłaszcza podczas mistrzostw świata w piłce nożnej, gdy tysiace ludzi zmuszono do przeniesienia sie w inne miejsce zamieszkania. W 2009 roku dochodziło do masowych deportacji obywateli Zimbabwe szukajacych schronienia, pracy i lepszych warunków życia w RPA, zostały one jednak cześciowo wstrzymane przez Ministerstwo Spraw Wewntrznych w drugiej połowie 2010 roku. wikipedia.org wikipedia.org Walka z łamaniem praw człowieka amnesty.org.pl RPA rozpoczęeła implementacjeę postanowień majaących doprowadzić do poprawy stanu medycznej i psychologicznej pomocy i leczenia, oraz dochodzeniowych badań medycznych ofiar przemocy seksualnej. Obecnie rząad zainicjował implementacjęe praktyki testów, porad oraz wydał postanowienie co do stosowania profilaktyki wobec ofiar gwałtów, u których wysteępuje ryzyko zarażenia HIV.

Niemniej jednak powyższe inicjatywy saą dopiero w fazie powstawania, a w niektórych przypadkach istnieje wobec nich silna opozycja wśród urzeędników państwowych. Zdecydowana więekszość ofiar gwałtów w Afryce Południowej i regionie sub-saharyjskim nie ma dostępu do pomocy medycznej, która mogłaby je uratować przed utrataą życia. Aleksandra Beresewicz I d amnesty.org.pl
Full transcript