Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Culinary Math - Chapters 6

No description
by

Paul Wheeler

on 14 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Culinary Math - Chapters 6

Calculating Total Cost
What is cost based on for a particular recipe?
Determining Cost Per Unit
As-Purchased Cost

Units of Purchase
COST
Edible Portion Cost
As-Purchased Cost

Edible Portion Cost
New Total Cost
Total Cost = EPQ x EPC per unit
Calculating Food Costs and Menu Prices
Culinary Math - Chapter 6
Cost Per Unit =
As-Purchased Cost
Number of Units
What about when the product is purchased in a unit that differs from the unit used in the recipe?
Total Cost = Number of Units x Cost Per Unit
Must be Same Unit
Steps for Calculating Total Cost
Step 1: Determine the quantity you are costing.
Step 2: Identify the given as-purchased cost information.
Step 3: Select the unit to be used for both the as-purchased cost and the quantity.
Step 4: Perform the calculations necessary to convert the cost per unit and/or the quantity to the unit chosen in step 3.
Step 5: Substitute these number into the total cost formula and multiply to find the total cost.
Step 6: Round any partial pennies up to the next highest cent.
Step 7: Check the answer to make sure it is reasonable.
Edible Portion Cost (EPC) =
As-Purchased Cost (APC)
Yield Percent (in decimal form)
Steps for Calculating EPC
Step 1: Identify the given as-purchased cost information.
Step 2: Decide which unit to use and perform the calculations necessary to convert the as-purchased cost (APC) to this unit.
Step 3: Find the yield percent.
Step 4: Substitute these number into the edible portion cost formula and calculate the answer.
Step 5: Make sure the answer is reasonable.
Find the cost per fluid ounce and cost per can for a six-pack of soda (six 12-fl-oz cans) that sells for $1.99.
Example Problems
How much would 1 teaspoon of cumin cost if 1 cup of cumin weighs 4 ounces and 1 pound of cumin costs $10.60?
You purchase 3 pounds of fresh lychee nuts for $12.45 and the yield is 60 percent. What is the edible portion cost per pound for the fresh lychee nuts?
Jalapenos are purchased for $1.69 a pound. The yield percent is 86 percent. How much would 5 ounces of clean jalapenos cost?
A recipe for Fresh Mango Chutney calls for 2 pounds of small diced mango. Mangoes are purchased by the each for $1.53. Each mango weighs approximately 11 ounces and has a yield of 68%. How much will the mango for this recipe cost?
First...
Where do we identify
as-purchased cost (APC)?
Full transcript