Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Stolice, patroni oraz symbole Anglii, szkocji, wali oraz irl

No description
by

klaudia klaudia

on 13 April 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Stolice, patroni oraz symbole Anglii, szkocji, wali oraz irl

Stolice, patroni oraz symbole Anglii, szkocji, walii oraz irlandii północnej.
charakterystyczne miejsca.
stolica : anglii, szkocji,walii oraz irladii północnej.
Stolica Anglii to Londyn
Stolica Walii to Cardiff
Stolica Szkocji to Edinburgh
Stolica Irlandii Północnej to Belfast
Irlandia Północna
Patroni.
Anglia
Szkocja
Patronem Szkocji jest St.Andrew.
Patronem Walii jest St. Dawid.
Patronem Anglii jest St.George.
Patronem Irlandia jest St.Patrick.
Symbole.
1.Symbol Anglii: Czerwona Róża - RED ROSE
2.Symbol Walii: Żonkil - DAFFODIL
3.Symbol Szkocji: Oset - THISTLE
4.Symbol Irlandii Północnej: Czterolistna Koniczyna-FOUR-LEAF CLOVER

Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland)
– największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w przeszłości samodzielne królestwo. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i ma granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
Położenie
-Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest kanałem La Manche i Morzem Północnym.
Ustrój
-Anglia, w odróżnieniu od innych krajów Wielkiej Brytanii, nie ma własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego. W ten sposób deputowani pochodzący spoza Anglii mogą mieć wpływ na wewnętrzne sprawy tego kraju. Anglia dzieli się na 9 jednostek administracyjnych (regionów). Poza Londynem, który ma wybieralnego burmistrza (Mayor) i zgromadzenie (London Assembly), regiony nie mają władz wybieranych w wyborach bezpośrednich.
Szkocja (ang. Scotland; gael. Alba, wym.
– część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej niezależne królestwo. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
Na północy Szkocji Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. W centrum niewielka Nizina Środkowoszkocka skupiająca większą część ludności.
Kwiatem charakteryzującym Szkocję jest popłoch pospolity (często błędnie utożsamiany z ostem).
W 2005 r. 42% ludności Szkocji należało do kalwińskiego Kościoła Szkocji, który od 1560 r. jest Kościołem państwowym. Ludność katolicka za patrona Szkocji uznaje św. Andrzeja.
Kultura i kuchnia
Dudy, kilt i whisky to najbardziej znane produkty szkockiej kultury. Dudy pochodzą z Azji Mniejszej, mają jednak w kulturze Szkocji szczególne znaczenie i kojarzone są właśnie z nią. Kilt jako męska spódnica znany był już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach Brytyjskich. Charakterystyczny materiał, z którego wykonany jest kilt, wytwarzany jest z owczej wełny, a wzór kiltu (charakterystyczna krata) nazywa się tartanem. Słowo to wywodzi się z francuskiego tartanie i oznacza po prostu tkaninę w kratę. Każdy z klanów szkockich ma swój unikatowy wzór kiltu. Whisky – jest kwestią sporną pomiędzy Szkotami a Irlandczykami – bowiem do dziś nie jest wyjaśnione, który z narodów wynalazł ten alkohol.
Walia
Walia (ang. Wales, wym. i; wal. Cymru, wym. )
– jeden z czterech podmiotów administracyjno-ustrojowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz celtycka kraina historyczna, położona w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania, na zachód od Anglii, nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim. Stolicą Walii jest Cardiff. Walia jest uważana za jedno z nowoczesnych państw celtyckich.Mimo że kraj ten dzieli historię z resztą Wielkiej Brytanii oraz zdecydowana większość ludności mówi po angielsku, Walia zachowała tożsamość kulturową i jest dwujęzyczna. Ponad 560 tys. osób posługujących się językiem walijskim mieszka w Walii, a język ten jest używany w większości na północy i zachodzie kraju. Od końca XIX wieku Walia przyjęła popularny wizerunek „kraju pieśni”, po części dzięki tradycji eisteddfod. Na wielu międzynarodowych imprezach sportowych, tj. Pucharze Świata FIFA, Pucharze Świata w Rugby oraz Igrzyskach Wspólnoty Narodów, Walia ma swoje drużyny narodowe, choć na igrzyskach olimpijskich walijscy sportowcy występują jako drużyna Wielkiej Brytanii. Rugby Union jest uważane za symbol tożsamości Walii oraz przejaw narodowej świadomości.
Ustrój polityczny
- w średniowieczu Walia była niezależnym królestwem, obecnie jest integralną częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Podobnie jak Irlandia Północna, Walia nie ma kościoła państwowego. Anglikański Kościół w Walii (Yr Eglwys yng Nghymru / Church in Wales) został oddzielony od państwa ostatecznie w 1920 roku. Na jego czele stoi arcybiskup Walii.W 1267 roku Walia weszła w unię personalną z Anglią. W latach 1535–1707 stanowiła dominium korony angielskiej, a po 1707 została włączona bezpośrednio do Anglii jako księstwo. W 1964 utworzono specjalne ministerstwo przy rządzie brytyjskim do spraw Walii. W 1967 roku język walijski został prawnie zrównany z angielskim. W referendum dotyczącym uzyskania autonomii, które zorganizowano w 1979 roku, idea ta zyskała jedynie 12% poparcia mieszkańców. W trakcie kampanii wyborczej 1997 roku lider Partii Pracy, Tony Blair, przedłożył projekt utworzenia Walijskiego Zgromadzenia Narodowego o szerokich kompetencjach w odniesieniu do spraw wewnętrznych. W referendum projekt otrzymał 50,3% poparcia głosujących mieszkańców Walii.
Irlandia Północna
– prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.
Historia
Irlandia Północna powstała w 1921 roku, gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego, sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster (irl. Ulaidh) pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii.Konflikty w Irlandii Północnej trwają od średniowiecza, kiedy cała Irlandia znalazła się pod panowaniem Anglii. W XVII wieku rozpoczęto zasiedlanie Irlandii przez ludność angielską i szkocką, a ziemie dla osadników zdobywano, usuwając z nich właścicieli irlandzkich. Zapoczątkowało to wrogość między Anglikami a Irlandczykami, spotęgowaną różnicami religijnymi: Irlandczycy to katolicy, przybysze zaś to głównie protestanci. Liczne bunty i powstania doprowadziły w 1921 roku do utworzenia niepodległej Irlandii. Jednak w granicach Wielkiej Brytanii pozostała Irlandia Północna, którą w większości zamieszkują protestanci pochodzenia angielskiego. Walkę o połączenie z Irlandią prowadziła Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Pod koniec lat 60. XX wieku wybuchł krwawy konflikt w Irlandii Północnej pomiędzy republikanami dążącymi do zjednoczenia wyspy a unionistami. Dopiero w 1998 roku zawarto porozumienie pokojowe, za które dwaj jego współtwórcy – John Hume i David Trimble – otrzymali pokojową nagrodę Nobla. W 2005 roku Irlandzka Armia Republikańska ogłosiła całkowite rozbrojenie.Na sytuację w Irlandii Północnej na początku XXI wieku wpływ miały stosunki demograficzne. Dwie najsilniejsze grupy etniczne – Irlandczycy i Brytyjczycy mieli własne wizje przyszłych losów prowincji i najczęściej to narodowość determinowała opcje polityczne.Według danych brytyjskich w 2001 w Irlandii Północnej mieszkało 1 685 267 osób. W połowie 2008 ich liczba wzrosła do 1 775 000.
Zabytki
zzzzz
Zabytki w anglii
Zabytki walii
Archikatedra św. Dawida w Cardiff
zabytki szkocji

Pałac Holyrood
zabytki irlandii północnej
Katedra św. Anny w Belfaście
Pałac Beaulieu
Bagshot Park
Ulster Hall
Pałac Dunfermline
Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii
Full transcript