Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of ÇOÇUKLAR İÇİN MEKAN VE ERGONOMİ

No description
by

eda kübra trkcn

on 18 May 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of ÇOÇUKLAR İÇİN MEKAN VE ERGONOMİ

ÇOCUĞUN GEREKSİNİMLERİ VE ÇOCUK MEKANININ ÖNEMİ
-Çocuk bu mekanda oynama ve öğrenme eylemlerini bir arada gerçekleştirebilmelidir. Bu nedenle çocuk mekanları öncelikle çocuk için tasarlanmış bir mekan olmak zorundadır.

-Çocuk odasının sıradanlıktan uzak, renkli ve hareketli olması, düşünce özgürlüğü olan yetenekli bireyin yetişmesinde ilk adımı teşkil etmektedir.
-Çocuk psikolojisinin gelişimi ve sağlıklı bir bireyin gelişmesi açısından, çocukların hayal gücünün desteklenmesi ve yaşadıkları mekanları sevmeleri gerçekten önemli etkenlerdir.
ÇOCUKLAR
İÇİN

MEKAN

VE
ERGONOMİ

̧ÇOCUK MEKANLARINDA YER ALACAK MEKAN VE DONATI ELEMANLARININ TASARIMINDA MALZEME SEÇİMİ
DUVARLAR
-Çocuk odaları için duvar iç kaplama malzemesi temizlenmesi kolay, dayanıklı ve estetik olmalıdır. Boyama en ekonomik ve en basit çözümdür.
Ç̧ocuk mekanlarında Yer Alacak Donatı Elemanlarında Sık Kullanılan Malzemeler

-Çocuk mobilyası üreten firmalar incelendiğinde; çocuk mobilyalarında çoğunlukla masif ahşap, kontrplak üzeri ahşap kaplama veya ikisinin kombinasyonunun kullanıldığı görülmektedir.
-Öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olmalı.
-Mekanda ki ışık kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması, ışığın tavan veya duvarlar vasıtasıyla yansımaması gerektir.
-Avizeden çıkan ışık çok kuvvetli olmamalı, avize ufak olmalı, beyaz veya sarı ışık seçilmeli.
-Gece için de az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.
GENEL BİLGİ

-Çocuğun gelişimi kalıtım ve çevre koşulları ile oluşmakta ve aynı zamanda bu gelişimde mekan ve mekan donatı elemanlarının etkisi de büyük rol oynamaktadır.-Oysa bedensel ve ruhsal gelişimi dikkate alınarak tasarlanmış mekanlar çocuğun algısal ve bilişsel gelişmesini hızlandırmakta, eğitici ve öğretici roller oynayarak ruhsal davranışlarını pekiştirmekte ve özellikle de kaza riskini azaltarak yaşamsal bir önem kazanmaktadır.
-Sağlam, dayanıklı ve ekonomik olmalı,
• Kullanışlı ve değiştirilebilir, işlevsel olmalı,
• Su geçirmez ve boya atmaz olmalı,
• Sağlıklı malzemeden üretilmeli
• Çocukların hayal dünyalarını genişletmeli
• Çocuğa özgü olmalı
• Çok seçenekli ve eklenebilir, modüler olmalı
• Renk çeşitliliği açısından zengin olmalı
• Kazalara karşı güvenli olmalı
• Kolay temizlenebilir olmalıdır.
SAHİP OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER
-Çocuk mekanlarında malzeme, işlevselliği sağlama, üretilebilir olma, hijyenik olma, kolay temizlenebilme, çocuğa psikolojik yönden güven verme, sağlamlık gibi bir çok niteliği bir arada bulundurması açısından önemli bir tasarım ölçütüdür.
-Seçilen malzeme ile tasarımın uygunluğu: Tasarlanan mobilya ile tasarımda kullanılacak malzeme birbirine uygun olmalıdır. Örneğin; çocuk için tasarlanacak bir çalışma masasında seçilecek malzeme suya ve neme karşı aynı zamanda darbelere karşı da dayanıklı olmalıdır. Aksi halde, yüzeyde çatlamalar, kırılmalar, kabarmalar olacaktır.
Bir çocuk mekanlarında çocukların eylemleri göz önünde bulundurarak döşeme kaplamasında kullanılacak malzemenin seçimine esas oluşturacak ölçütler, oyun ve hareket özellikleri, konfor, görünüş, yüzey özellikleri, güvenliğe bağlı özellikler, mekanik, kimyasal ve fiziksel özellikler ile temizlik ve bakım olarak özetlenebilir.
Çocuk Mekanlarında Yer Alacak Mekan Elemanlarında Sık Kullanılan Malzemeler
DUVAR VE ZEMİN DÖŞEME
-Çocuk mekan tasarımlarında halı ve ahşap yer kaplamalarından vinil esaslı yer kaplamalarına kadar geniş bir ürün yelpazesinde, seçme şansı bulunmaktadır.
-Vinil karolar, rulo döşeme kaplama malzemeleri kadar dayanıklı olmalarına rağmen, çocuk odalarında kullanımında çok çeşitli renk ve desenleri bir arada kullanabilmek ve böylece ilgi çekici ve özgün tasarımlar yapabilmeye imkan sağladığı için iyi ve ekonomik bir seçimdir.
-Duvar bordürleri tek başına ya da duvar kağıdını tamamlayıcı öğeler olarak kullanılmaktadır. Duvar bordürle rahatlıkla değişebildiğinden çocuk temalı olarak seçilip istendiğinde de değiştirilebilir.
Laminat kaplama, çocuk mobilyaları için kolay temizlenme, dayanıklı olma, çeşitli renk alternatifleri sunma ve ekonomiklik özellikleri ile uygundur. Melamin, vinil ve kağıt kaplamalar ise zamanla mobilyanın yüzeyinden soyulabildiği için çocuk mobilyası tasarımında tercih edilmemektedir.
IŞIK
RENK
-Günümüzde çoğu çocuk mekanlarında kullanılan pastel renkler en ideal olanlarıdır.
-Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sinekleri de uzak tutar.
-Koyu renk boyalar odayı küçük gösterir.
Açık renklerse odayı ferah kılar.
Karbeyaz renk bu mekanlar için tavsiye edilmiyor. Bu renk odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle beraber hastahane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor. -Kırmızı renk oldukça dikkat çekicidir. Bu nedenle bu rengi birkaç eşyada kullanarak odaya canlılık katabilirsiniz.
Kevser Sevim Bilici
Eda Kübra Türkcan
Full transcript