Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ALMANYADAKİ BAYRAMLAR

No description
by

Murat ÇİL

on 18 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ALMANYADAKİ BAYRAMLAR

ALMANYA'DAKİ BAYRAMLAR
Şubat ayında Katoliklerin çoğunlukla yaşadıkları bölgelerde karnaval (Ren bölgesini kapsayan eyaletlerde), “Fastnacht“ veya “Fasching“ (Güney Almanya’da) şenlikleri yapılır. “Rosenmontag„ denilen gün karnaval şenliklerinin doruğunu oluşturur ve o gün caddelerde köstümlü yürüyüşler yapılır. Fasching ve karnaval yürüyüşlerinin yapıldığı en tanınmış kentler Mainz, Köln ve Röttweil’dir. Diğer Güney Almanya kentlerinde de karnaval yürüyüşleri yapılır. Karnavalın en “hızlı günleri“, ’Weiberfastnacht‘ denilen Perşembe günü başlar ve yedi gün sonra, “Aschermittwoch“ denilen Çarşamba günü sona erer. Bir çok kişi bu şenlikler süresince ilginç köstümler giyer, maske takar veya geleneksel kıyafetlerle dolaşırlar. Bu karnaval geleneği kış mevsiminin kovulması adetine dayanır. Hristiyanlar için Çarşamba günü (Aschermittwöch) oruç zamanı başlar.

Fasching ve Karnaval Eğlenceleri
Paskalya bayramı
“Paskalya Tavşanı” ve “Paskalya Yumurtası’’ Paskalya ateşi ve paskalya mumu paskalya bayramının özelliklerindendir. Bunlar ölümü yenen ve yeniden dirilen İsa’yı sembolize ederler. Paskalya bayramı ile ilgili halk arasında yaygın olan geleneklerin çoğu, Hristiyanlık öncesi efsanevi zamana kadar uzanır. Bu gelenekler zamanla Hristiyanlığın simgeleriyle birleştirilmiştir Paskalya tavşanı ve paskalya yumurtası iki temel semboldür. Çok eski Cermen inançlarına göre yumurta hayat kaynağının sembolüdür. Doğurganlığın sembolü tavşandır. Paskalya yumurtaları eskilerden beri çeşitli renklere boyanır. Çocuklar anne ve babaları tarafından evin içine veya bahçeye saklanan paskalya yumurtaları, çikolata paskalya tavşanları ve diğer şekerleri paskalya pazarı günü arayıp bulmaya çalışırlar.

Ekim Şenliği (Oktoberfest)
Almanya’nın en büyük ve tanınmış şenliği Münih kentindeki “Oktoberfest„ tir. Yöresel dilde “Wiesn„ olarak da adlandırılan bu şenlik, her yıl 6 milyon insan tarafından ziyaret edilir. “Wiesn„ şenliğinde ortalama olarak 5 milyon litre bira içilir. Ayrıca 200.000‘in üzerinde domuz salamı ise en fazla yenen gıda maddesidir. Çok büyük olan şenlik meydanında atlı karınca, rusdağı ve diğer ilginç lunapark eğlenceleri de bulunur. Bira üreten firmaların ve eğlence düzenleyen işletmelerin, folklor guruplarının ve avcı derneklerinin merasimle yürümeleri, şenlik orkestralarının konserleri bu şenliğin diğer ilginç etkinlikleridir.

Almanya'da Noel
Noel bayramı Katolik ve Protestan kiliseleri tarafından Aralık ayının 24, 25 ve 26’ıncı günleri Hazreti İsa’nın doğum günü olarak kutlanır. 24 Aralık günü Noel bayramının arife gecesidir. Ortodoks kilisesinin Noel bayramı ise 6 veya 7 Ocak günü kutlanır. Noel bayramı süresinde birçok aile evlerine Noel ağacı dikerler. Noel ağacı mum ve renkli süs eşyalarıyla donanır. Kentlerin büyük meydanlarına ve önemli kamu binalarına da Noel ağacı dikilir. Noel ağacı dikme geleneği 16.yüzyıldan beri süregelmektedir.

Noel Baba figürü 19.yüzyıldan gelir. Bundan önce sadece Nikola vardı. Noel Baba çocuklar için bir masal figürüdür ve onlara hep hediyeler getirmektedir. Noel bayramı süresinde kırmızı kostümler içerisinde uzun, beyaz sakallı bir sürü Noel Baba görülür. Bu figür mağaza ve pasajlarda satış amaçlı reklam olarakta kullanılmaktadır.

Noel bayramı üç gün devam eder. 24 Aralık, “Kutsal Akşam„, İsa Peygamberin doğum tarihi olan birinci Noel günü (25.12.) ve ikinci Noel günü (26.12.). 24 Aralık akşamı Hristiyan Alman aileler birbirlerine karşılıklı olarak hediye sunarlar. Hediye dağıtılması esnasında Noel ağacının mumları yakılır. Noel şarkıları söylenir. Çocuklara hediyelerin Noel Baba (Weihnachtsmann) veya İsa Peygamberi çocuk olarak gösteren tasvirler (Christkind) tarafından getirildiği anlatılır. Bazı aileler hediyeleri dağıtması için Noel Baba kostumlu bir öğrenci tutarlar. Birinci ve ikinci tatil günlerinde çoğu insanlar bayram ayinlerine katılırlar. 25 ve 26 Aralık dini tatil günleridir.

Epifani Yortusu
Bu dini bayram 6 ocak günü Bavyera, Baden-Württenberg ve Saksonya-Anhalt eyaletlerinde kutlanır. Epifani yortusu (Epifani = Görünme) ile İsa’nın doğumu ve vaftizi kutlanır. Halk arasındaki geleneğe göre bu gün ev takdisi yapılır. Kral kostümleriyle dolaşan üç çocuk, ev kapılarının üzerine C + M + B harflerini yazarlar. Bu harfler “Christus mansionem benedicat” sözcüklerinin baş harfleridir ve “İsa bu evi takdis et” anlamına gelir.

Katoliklerin Esas Yortusu
Katolik esas yortu töreni Pantkot yortusundan sonraki ikinci Perşembe günü kutlanır. Almanca “Fronleichnam”, kelimesi “fron” (Tanrı) ve “leichnam” (vücut) kelimelerinden oluşur ve Evharistiya unsurlarını anımsatır. Bu bayram Baden-Württemberg, Bavyera, Hessen, Kuzey Ren Vestfalya, Rheinland- Pfalz, Saarland, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde dini tatil günüdür.

Meryem Ana Günü
İsa peygamberin anası olduğundan dolayı Meryem ananın Allah katına ruh ve vücuduyla kabul edilmesine “Maria Himmelfahrt” denir. Bu gün sadece Bavyera ve Saarland eyaletlerinde 15 Ağustos’ta bayram günü olarak kutlanır.

Protestanlık İlanı Yortusu
Protestan mezhepli Hristiyanlar için 31 Ekim “Reformationstag”
günü tüm dünyada önemli bir tarihtir. Bu gün Almanya’nın Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Thüringen eyaletlerinde resmi bayram günüdür. Reformu amaçlayan kilise hareketi 16. yüzyılda Martin Luther tarafından başlatılmış ve Protestan kilisesi isimli bir mezhebin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Azizler Yortusu
Azizler Yortusu 1 Kasım günü kahramanlar ve ölenlerin anılarıyla birlikte kutlanır. Bugün mezarlıklar ziyaret edilir ve mezarlar çiçek ve mumlarla süslenir. Katolik kilisesine ait mezarlıklarda mum yakılır. Mum ışıkları ölenleri aydınlatan ebedi ışığı sembolize eder. Bu bayram Baden-Württemberg, Bavyera, Kuzey Ren-Vestfalya, Rheinland- Pfalz ve Saarland eyaletlerinde dini tatil günüdür.

Perhiz ve Dua Günü
Perhiz ve dua günü daima kilise yılının son Pazar gününden önceki Çarşamba gününe denk gelir. Protestan kilisesine ait bu ilk perhiz ve dua günü ayini “Türklerle yapılan savaşlar” dan dolayı Strassburg’da 1532 yılında yapıldı. Bu gün sadece Saksonya eyaletinde resmi tatil günüdür.

ALMANYA VE TÜRKİYE’NİN BAYRAMLARI ARASINDAKI BENZERLİKLER
-İki ülkenin de kendine ait dini bayramları vardır.
-İki ülkede de ‘1 Mayıs işçi bayramı’ vardır.
-31 Aralığı 1 Ocağa bağlayan gece her iki ülkede yılbaşını kutlar.
-Yılbaşında yakınlar birbirine hediye alırlar.

ALMANYA VE TÜRKİYENİN BAYRAMLARI ARASINDAKİ FARKLAR
ALMANYA

TÜRKİYE

-Almanya’da noel bayramı dini bir bayramdı.
-25 ve 26 Aralık dini tatil günleridir.
-8’e yakın dini bayramları vardır.

-Tükiye’de noel sadece yeniyılı simgeler.
-Bizim için o tarihler sıradan gündür.
-2’ye yakın dini bayram vardır.
Full transcript