Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

OPERACJA FORTITUDE

No description
by

Daria Zielińska

on 13 February 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of OPERACJA FORTITUDE

SEGMENT NORTH
JEGO ZADANIEM BYŁA RADIOWA DEZINFORMACJA. MIELI PRZEKONAĆ NIEMCÓW, IŻ BRYGADY ANGLIKÓW WYRUSZĄ NA NORWEGIE, GDZIE STACJONOWAŁY GROŹNE DLA ANGLIKÓW U-BOTY. ABY PRZEKONAĆ NIEMCÓW DO TYCH PLANÓW PRZERZUCILI DO SZKOCJI 4 ARMIĘ BRYTYJSKĄ. ICH ZADANIEM BYŁO ZROBIĆ BAŁAGAN W ETERZE. POLEGAŁO TO NA TYM, ŻE CI OFICEROWIE WYSYŁALI DO SIEBIE KORESPONDENCJE, KTÓRA BYŁA TAK SŁABO ZASZYFROWANA, ABY NIEMCY NIE MIELI PROBLEMU Z ROZSZYFROWANIEM. W TEJ KORESPONDENCJI BYŁY PRZEKAZYWANE FAŁSZYWE ROZKAZY. Z KAŻDYM PRZECHWYCONYM ROZKAZEM NIEMCY UTWIERDZALI SIĘ, ŻE W SZKOCJI DO ATAKU SZYKUJĄ SIĘ DZIESIĄTKI TYSIĘCY ŻOŁNIERZY. ALE TO NIE WSZYSTKO. ANGLICY USTAWILI DREWNIANE ATRAPY BOMBOWCÓW NA WYPADEK SAMOLOTÓW NIEMCÓW, KTÓRE WYSYŁANE BYŁY NA ROZEZNANIE. SAMI TEŻ ANGLICY WYSYŁALI KOMANDOSÓW DO NORWEGI, ABY NIBY ZBADALI TEREN NIEMCY SPANIKOWALI ZWŁASZCZA HITLER, KTÓRY KAZAŁ WYSŁAĆ DO NORWEGI 13 DYWIZJI. BYŁ MOMENT, W KTÓRYM PLAN MÓGŁ SIĘ POSYPAĆ, PONIEWAŻ JEDEN Z GENERAŁÓW PRÓBOWAŁ WYŻEBRAĆ 5 DYWIZJI NA FRONT ZACHODNI. JUŻ MIAŁ ZOSTAĆ PRZEPROWADZONY PRZERZUT WOJSKA, ALE ANGLICY ZASYPYWALI NIEMCÓW KOLEJNĄ PORCJĄ ZMYŚLONYCH ROZKAZÓW. PRZESTRASZONY HITLER JEDNAK KAZAŁ ZOSTAĆ CAŁEMU WOJSKU NA PÓŁNOCY
SEGMENT SOUTH
JEJ CELEM BYŁO ZMYLENIE NIEMCÓW, IŻ NASTĘPNE UDERZENIE NASTĄPI NA PÓŁNOCY FRANCJI NA GRANICY Z BELGIĄ. KLUCZOWĄ ROLE ODEGRALI TU CZŁONKOWIE 23 JEDNOSTKI SPECJALNEJ CZYLI TAK ZWANEJ: KOMPANI DUCHÓW. NIE BYLI TO ŻOŁNIERZE, CAŁA TA JEDNOSTKA SKŁADAŁA SIĘ Z CYRKOWCÓW, AKTORÓW I INNYCH ARTYSTÓW. SPRZĘTEM CHŁOPAKI, ABY ZMYLIĆ NIEMCÓW BYŁYU MAKIETY ŁODZI KTÓRE NIEUDOLNIE MASKOWALI, ALE PRZEDE WSZYSTKIM GUMOWE ATRAPY CZOŁGÓW I SAMOLOTÓW. DLA NIEMIECKICH PILOTÓW PATROLUJĄCYCH WYBRZEŻE NICZYM SIĘ NIE RÓŻNIŁY OD PRAWDZIWEGO SPRZĘTU. JESZCZE JEDNĄ RZECZ, KTÓRA ZANIEPOKOIŁA PILOTÓW, BYŁA PRZEMIESZCZAJĄCA SIĘ POD MASKUJĄCYMI PLANDEKAMI PIECHOTA. NIEWIEDZIELI JEDNAK, ŻE NIE MAJĄ ŻADNEJ BRONI, A TRZYDZIEŚCIOTYSIĘCZNĄ ARMIE, O KTÓREJ RAPORTY SPŁYWAŁY DO NIEMIEC UDAWAŁO TYSIĄC OSÓB. JAK JUŻ WIEMY WIELU Z NICH BYŁO AKTORAMI I TO NAPRAWDĘ NIEZŁYMI, WIEMY TO STĄD, ŻE IDEALNIE UDAWALI PIJANYCH OFICERÓW, KTÓRZY PO PIJAKU ZDRADZALI TAJEMNICE WOJSKOWE OCZYWIŚCIE ZMYŚLONE LUDZIOM O KTÓRYCH WIADOMO BYŁO, ŻE SĄ NIEMIECKIMI SZPIEGAMI I IŻ TE INFORMACJE ZOSTANĄ DALEJ PRZEKAZANE DO NIEMIEC. NIEKTÓRE BRYGADY NIEMCÓW W NORMANDI PODDAWAŁY SIĘ NA SAM WIDOK ATRAP, WTEDY CZŁONKOWIE JEDNOSTKI MIELI SPORY PROBLEM, BO NIE BYLI NA TO PRZYGOTOWANI. MUSIELI WTEDY DZWONIĆ DO PRAWDZIWEGO WOJSKA, ABY TE ZAJEŁO SIĘ TĄ SYTUACJĄ JAK NAJSZYBCIEJ, ŻEBY NIEMCY NIE ZORIENTOWALI SIĘ, ŻE PODDALI SIĘ AKTOROM. W PEWNYM MOMENCIE JEDNOSTKA DOSZŁA DO TAKIEJ PERFEKCJI W OSZUKIWANIU, ŻE NAWET NIE PILNOWALI SWOICH MAKIET I STAWIALI NA WARCIE MANEKINY W MUNDURACH.
OPERACJA FORTITUDE
OPERACJA FORTITUDE BYŁA OPERACJĄ ZORGANIZOWANE PRZEZ ANGLIKÓW. JEJ CELEM BYŁA DEZINFORMACJA NIEMCÓW CO DO TEGO GDZIE UDERZĄ ALIANCI I GDZIE WYSTARTUJE ZACHODNI FRONT, KTÓRY BYŁ OBOWIĄZKOWY NA WYPADEK GDYBY ARMIA CZERWONA NIE MIAŁA ZAMIARU SIĘ ZATRZYMAĆ. OPERACJA BYLA PODZIELONA BYŁA NA DWA SEGMENTY: NORTH I SOUTH.
DOUGLAS DB-7
ŹRÓDŁA
YOUTUBE
WIKIPEDIA
GOOGLE GRAFIKA
Full transcript