Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

family living project

No description
by

stephanie checo

on 29 January 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of family living project

family living
project

Stephanie Checo
January 28, 2015
Health 4. P1

Introduction
items from home
bedroom set
dining set
computer
baby shower gifts
crib
bassinet
12 baby outfits from 0-12 mo.
1 month supply of diapers
1 stroller
1 car seat
1 mo. supply wipes **
(was disregarded since the amount of wipes is very insignificant - 30 wipes)
apartment
309 Pershing Ave.
Carteret, NJ 07008
Rent: $800/ month
=$800 X 12 months
=$9600 year
Security: 1.5 month's rent
=$800 X 1.5
=$1200
Total apartment cost:
= $9600 + $1200
=$10800

renter's insurance
$8.50/ month
or
one time payment:
=
$102
transportation
public - bus pass
from Carteret to Woodbridge
and vice versa
fare: $54/ month
= $54 X 12 months
=
$648 year
Since I use public transportation, there was no need to purchase car insurance
health insurance
my yearly income ($31,461) and family size (2 people) falls under the category with a $43 premium and $5-$35 copayments
$43 monthly premium:
= $43 month
= $43 X 12 months
= $516 year
$5-$35 copayments
= ($5 + $35) / 2
= $20 average copayment
12 visits a yr
(copayment covers the prescription costs as well)
= $20 X 12 visits
= $240 year
Total cost for medical bills:
= premiums + copayments
= $516 + $240
=
$756 year
life insurance
quote: $20.99/ month
= $20.99 X 12 months
=
$251.88 year
child care
Doreen L. is available
from

6 am to 6 pm
every weekday
she fits my schedule
perfectly
I have a two week's vacation, I need childcare for 8 hrs a day (9am-5pm)
Monday to Friday 50 weeks of the year.
Rate: <$10 - $10/ hour
= ($0 + $10) / 2
= $5 average rate
Weekly availability: 8 hrs a day, 5 days a week
= 8 hrs X 5 days
= 40 hrs/ week
Weekly rate: $5/hr, 40 hrs/week
= $5 X 40 hours/week
= $200 week
yearly cost for child care:
= weekly cost X 50 weeks
= $200/ week X 50 weeks
=
$10,000 year
Sam's Club Membership
membership cost:
$45
baby formula
Baby drinks:
6 ounces 5 times/day
5 x 6 = 30 oz per day
30 x 365
= 10,950 oz per year
I DECIDED TO BREASTFEED
Breastfeed for 6 months
= yearly ounces / 2
= 10,950 / 2
= 5475 liquid ounces/year
Each container: 48 oz
= 48 dry oz. X 7.7
= 370 liquid oz/container
Containers needed:
= yearly oz./ (oz/container)
= 5475 oz / 370 oz
= 14.79
= 15 containers of formula
Total cost of formula:
= price per container X #containers
= $22.98 X 15 containers
=
$344.70 / year
formula is bought online from Sam's Club
Diapers and wipes
5 diapers/day x 365 days
= 1,825 diapers per year
gift of 1 free month of diapers at baby shower: 1 month of size 3 diapers
Sizes: 4 months size 1 - 252 count
4 months size 2 - 216 count
4 months size 3 - 186 count
Each box:
= $29.48
Diapers needed: 1825 / year
= 1825 / 12 months per yr
= 152 diapers / month
need 4 months for sizes 1 and 2
= 152 diapers X 4 months
= 608 diapers / size
need 3 months for size 3
= 152 diapers X 3 months
= 456 diapers for size 3
Size 1: 252 diapers per box
= #diapers needed/ diapers per box
= 608 diapers / 252 diapers per box
= 2.4 =
3 boxes of size 1 diapers
Size 2: 216 diapers per box
= #diapers needed/ diapers per box
= 608 diapers/ 216 diapers per box
= 2.8 =
3 boxes of size 2 diapers
Size 3: 186 diapers per box
= #diapers needed/ diapers per box
= 456 diapers/ 186 diapers per box
= 2.45 =
3 boxes of size 3 diapers

Total cost for diapers:
= #boxes needed X
cost per box
# Boxes needed:
= 3 boxes size 1 +
3 boxes size 2 +
3 boxes size 3
=
9 boxes total
Cost: $29.48 per box
= 9 boxes X $29.49
=
$265.32 / year
diapers are bought online from Sam's Club
Diapers and Wipes continued...
1,825 diapers per year
- 1 wipe per diaper needed
- Surplus of 200 wipes
for the year needed
wipes needed:
= 1 wipe per diaper +
200 wipe surplus
= 1825 wipes + 200 wipes
= 2025 wipes per year
Boxes of wipes needed:
800 wipes per box
= wipes per yr/
wipes per box
= 2025 wipes per yr/
800 wipes per box
= 2.53
= 3 boxes of wipes per year
Total cost for wipes:
= #boxes X cost per box
= 3 boxes X $13.47
=
$40.41 for wipes

wipes bought at Walmart
$13.47 per box of 800 wipes
Baby Clothes
I need 36 total outfits for the year.
I received 12 at the baby shower, so I need to purchase 24 outfits to cover all the seasons.
In addition to the outfits, I must purchase:
12 “onesies”
2 coats (winter, spring)
2 hats (winter, shade)
3 pair shoes/sneakers
12 pair socks/booties

Baby Clothes
12 onesies
5 pack: $7.51 - $13.88
= ($7.51 + $13.88) / 2
= average price
= $10.695 = $10.70
2 pack: $5.99
Total cost for 12 onesies:
= (2 X cost of 5 packs)
+ cost of 2 pack
= (2 X $10.70) + $5.99
= $21.40 + $5.99
=
$27.39
Baby clothes
2 coats
from Amazon
from Target
from Amazon
Spring coat: $20.25
Winter coat: $22.99

Total: cost of both coats
= $20.25 + $22.99
=
$43.24
Baby clothes
2 hats
from Amazon
Winter hat: $4.47
Shade hat: $2.99

Total cost of both hats:
= $4.47 + $2.99
=
$7.46
Baby clothes
3 shoes
Walmart
Target
Walmart
sneakers + casual shoes + dress shoes
= $7.24 + $7.99 + $7.24
=
$22.47
Baby clothes
12 pairs of socks/booties
Walmart
Socks: Pack of 6 socks = $4.47
#packs needed:
= #socks needed / 6 socks per pack
= 12 socks / 6 socks per pack
= 2 packs
Total price of socks:
= #packs X cost per pack
= 2 packs X $4.47
=
$8.94
Baby clothes
I need 36 outfits for the year
= 9 outfits per season
On the following slides, the outfits I received from the baby shower will have the price
highlighted
.
Baby clothes
Spring Outfits
Target
Target
Target
Kohls
Zulily
Zulily
Kohls
Kohls
Kohls
$9.34
$9.99
$20.00
$19.99
$15.99
$12.00
$12.00
$12.00
$15.00
total cost:
1+2+6+7+8+9
= $9.34
+ $9.99
+ $12.00
+ $12.00
+ $12.00
+ 15.00
=
$70.33
for 9 Spring outfits


Baby clothes
Summer outfits
$21.99
$19.99
$14.99
$12.00
$12.00
$14.99
$16.99
$16.99
$14.99
Total Cost:
3+4+5+6+9
= $14.99
+ $12.00
+ $12.00
+ $14.99
+ $14.99
=
$68.97
for 9 summer outfits

Baby clothes
Autumn outfits
Zulily
Zulily
Zulily
Zulily
Kohls
Kohls
Zulily
Zulily
Kohls
$12.99
$12.00
$12.00
$12.00
$15.00
$15.00
$15.00
$12.00
$19.99
Total Cost:
1+2+3+4+5+6+8
= $12.99
+ $12.00
+ $12.00
+ $12.00
+ $15.00
+ $15.00
+ $12.00
=
$90.99
for 9 autumn outfits
Baby clothes
winter outfits
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Zulily
$12.00
$12.00
$12.00
$15.00
$15.00
$15.00
$16.00
$20.40
$16.00
total cost:
1+2+3+4+6
= $12.00
+ $12.00
+ $12.00
+ $15.00
+ $15.00
+ $15.00
=
$81.00
for 9
winter outfits
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Kohls
Zulily
Baby clothes
total cost
Spring Outfits
1. $9.34
2. $9.99
3.
$20.00
4.
$19.99
5.
$15.99
6. $12.00
7. $12.00
8. $12.00
9. $15.00
=
$70.33
Summer Outfits
1. $21.99
2. $19.99
3. $14.99
4. $12.00
5. $12.00
6. $14.99
7.
$16.99
8.
$16.99
9. $14.99
=
$68.97
Autumn Outfits
1. $12.99
2. $12.00
3. $12.00
4. $12.00
5. $15.00
6. $15.00
7.
$15.00
8. $12.00
9.
$19.99
=
$90.99
Winter Outfits
1. $12.00
2. $12.00
3. $12.00
4. $15.00
5. $15.00
6. $15.00
7.
$16.99
8.
$20.40
9.
$16.00
=
$81.00
Total cost: spring outfits + summer outfits + autumn outfits + winter outfits
= $70.33 + $68.97 + $90.99 + $81.00
=
$311.29
Food for myself
$40/week per person x 52 weeks
= $40/week X myself X 52 weeks
=
$2080 year
Baby bottles
12 bottles for the year
1 pack of 12 8 oz. bottles = $11.29
1 10 pack of infant nipples = $12.49
1 bottle brush = $3.48
2 5-packs of steam bags = $3.44 per bag X 2 = $6.88
1 electric breast pump = $26.99
total cost : bottles + nipples + brush + steam bags + breast pump
= $11.29 + $12.49 + $3.48 + $6.88 + $26.99 =
$61.13
Utilities
heat and gas
Take 1 month bill and divide by # people in house
Take the cost x # of people in apartment
1 month bill: $145.54
#people in house: 5
= $145.54 / 5 people
= $29.11 / person
#people in apartment: 2
= $29.11 X 2 people
= $58.22 / month
yearly cost: monthly cost X 12
= $58.22 X 12
=
$698.64 / year
rounded to nearest tenth**
Utilities
hot water and electric
Hot water: (given by Mr. Dolan)
$400 / year
Electric : Take 1 month bill and divide by # people in house
Take the cost x # of people in apartment
1 month bill: $56.32
#people in house: 5
= $56.32 / 5 people
= $11.26
#people in apartment: 2
= $11.26 X 2
= $22.53
yearly cost: monthly cost X 12
= $22.53 X 12 months
=
$270.36


Cable, Phone & Internet
Comcast and Exfinity bundle
Internet, TV and phone all in one
bill: $79.99/ month
yearly bill: monthly bill X 12
= $79.99 X 12
=
$959.88 / year
Laundry
need 2 loads per week
2 x 52 weeks = 104 loads per year
$ 4 per load dryer included
= ($2 wash/$2 dry)
yearly cost: cost per load X yearly loads
= $4 X 104 loads
=
$416 / year
Detergent: $5.99 / 125 loads
= just need 1 bottle
=
$5.99 / bottle
My story is a strange and unfortunate one. It was around the same time last year when I was attending my gynecologist for my first routine checkup. Being that I just turned 18, I had never been to one before. It was an odd experience and I did not know the proper protocol for the doctors to follow. I remember I was told to take a foul-tasting liquid to prep for the procedure. In retrospect, I was very foolish. Nonetheless, I consumed the strange concoction. The last I remember from that day is a blur of myself stripping and laying on the medical cot of the office. I strongly believe that the doctor in which I trusted blindly was the one to take advantage of me after he had knowingly drugged me. That memory wrecks havoc on me everyday that I care after Ginel, my little girl. From then I managed to find a job as an assistant secretary in the mayor's office. My yearly salary is of $31,461 - just enough to get by. It provides sufficient funds for my everyday expenses, but it does require budgeting; especially since I do not receive support or relief from anyone, not even my parents.
Gifts
stacker: $15.00
bright beats: $18.00
piano gym: $55.00
Gift set: $13
birthdays and miscellaneous
total cost:
= $15.00
+ $18.00
+ $55.00
+ $13.00
=
$101.00
in gifts
Entertainment
Netflix: $7.99/ month
- 1 free month
= 11 months payment
= $7.99 X 11
= $87.89
Xylophone: $15.00
Bouncer: $60.00
Barnes and Nobles
Gift Card: $60.00
Blocks: $17.00
Acrylic Paint: $7.86
Brushes: $5.59
Paper: $14.40
total for entertainments:
=
$267.74
Recreational Travel
possibly take trips to the beach during the summer,
kids museum and given weekend,
an aquarium,
or even the zoo.
I have budgeted and set aside
$1000
solely for recreational travel. This would cover travel and admissions expenses while still leaving room for souvenirs.
Savings:
after calculating the grand total of my expenses, I have a remaining
$1526.16

that money goes into a savings account
My Budget for the year:
Apartment and security: $10,800
Renter's insurance: $102
transportation: $648
health insurance: $756
life insurance: $251.88
child care: $10,000
formula: $344.70
diapers: $265.32
wipes: $40.41
onesies: $27.39
coats: $43.24
hats: $7.46
3 shoes: $22.47
socks: $8.94
baby clothes: $311.29


Sam's Club Membership: $45
food for me: $2080
bottles: $11.29
nipples: $12.49
bottle brush: $3.48
steam bags: $6.88
breast pump: $26.99
heat + gas: $698.64
hot water: 400
electric: $270.36
Cable, phone and internet: $959.88
laundry: $416.00
detergent: $5.99
gifts: $101
entertainment: $267.74
recreational travel: $1000
Salary: $31,461
savings:
$1,526.16
Conclusion
A countless number of things may be learned from this project; To start off what really struck me was how much planning and budgeting went into it. This truly depicts how a family on a low income needs to prepare itself and plan accordingly when spending their money. But it also put into perspective just how much time is necessary to be able to properly care after a child. One must be fully committed and truly focused on doing what is best for the child so that they may grow up strong and healthy. I can only imagine how many sleepless nights a mother must go through when her child is an infant; especially taking into account all of hours spent on just planning it out with the project. Every parent that has raised their child singularly deserves a much needed thank you and recognition. Their work does not go unnoticed by me.
Full transcript