Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Метан - найпростіша органічна сполука вуглецю з воднем

No description
by

Александр Висич

on 7 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Метан - найпростіша органічна сполука вуглецю з воднем

Метан - найпростіша органічна сполука вуглецю з воднем
Поширення метану в природі
Основний компонент природного газу ( 77-99 %), попутних нафтових газів ( 31-90 %), рудничного й болотного газів (звідси відбулися інші назви метану - болотний або рудничний газ). В анаеробних умовах (у болотах, перезволожених грунтах, кишечнику жуйних тварин) утворюється біогенно в результаті життєдіяльності деяких мікроорганізмів.
За сучасними даними, атмосфери планет - гігантів сонячної системи майже повністю складаються з метану.
Імовірно, що на поверхні Титана (супутник Сатурна) в умовах низьких температур (-180 ° C) існують цілі озера і річки з рідкої метано- етанової суміші.
Значення метану у житті людини
Великі кількості метану використовують як зручне і дешеве паливо.
Неповне спалювання метану дає сажу, яка йде на виготовлення друкарської фарби і як наповнювач каучуку, а при термічному розкладі (Вище 1000 ° C) одержують сажу и водень, який використовують для синтезу амоніаку.
Метан служить такоже вихідною речовиною для одержання ацетилену, метилового спирту и багатьох інших хімічніх продуктів.
Класифікація метану за походженням
Абіогенний - утворений в результаті хімічних реакцій неорганічних сполук.
Біогенний - утворений як результат хімічної трансформації органічної речовини.
Бактеріальний (мікробний) - утворений в результаті життєдіяльності бактерій.
Термогенний - утворений в ході термохімічних процесів.
Хімічні властивості метану
Синтeз метану
У лабораторіях метан можна одержати при нагріванні ацетату натрію з твердим гідроксидом натрію або при дії води на карбід алюмінію:
CH3COONa + NaOH = Na2CO3 + CH4 ↑

Al4C3 + 12H2O = 4Al(OH)3 + 3CH4 ↑
Метан являє собою малоактивну в хімічному відношенні речовину. При звичайних умовах він досить стійкий до дії кислот, лугів і окисників. В реакції приєднання (сполучення) метан не вступає, оскільки в його молекулі всі чотири валентності атома вуглецю повністю насичені.
Для метану, як і інших насичених вуглеводнів, типовими є реакції заміщення, при яких атоми водню заміщаються атомами інших елементів або атомними групами.
Характерна для метану також реакція з хлором, яка відбувається при звичайній температурі під впливом розсіяного світла (при прямому сонячному світлі може статися вибух). При цьому атоми водню в молекулі метану послідовно заміщаються атомами хлору:
CH4 + Cl2 = CH3Cl + HCl
CH3Cl + Cl2 = CH2Cl2 + HCl
CH2Cl2 + Cl2 = CHCl3 + HCl
CHCl3 + Cl2 = CCl4 + HCl
В атмосфері повітря метан горить безбарвним полум'ям з виділенням значної кількості тепла:
CH4 + 2O2 = СО2 + 2Н2О
З повітрям метан утворює вогненебезпечну вибухову суміш. При нагріванні метану без доступу повітря до температури вище 1000 °C він розкладається на елементи — на вуглець (сажу) і водень:
CH4 = С + 2Н2

Цікаві факти
Чорне море багате на поклади метану, вони виявлені на глибинах 300–1000 м. У центральній глибоководній частині моря запаси оцінюють у 20–30 трлн. куб. м, а загалом у Чорному морі, за прогнозами геологів України і Росії, міститься 60–80 трлн. куб. м цього газу. Очікувані запаси газу тільки в осадових породах в українській частині чорноморського дна – 7–10 трлн. куб. м. Цього, при збережені рівня споживання 2013 року, вистачить на сто років.

Метан є найбільш фізіологічно нешкідливим газом в ряду парафінових вуглеводнів. Фізіологічна дія метан не простежується, метан не отруйний ( через малу розчинність метану у воді та плазмі крові і хімічної інертності). Загинути людині в повітрі , з високою концентрацією метану можна тільки від нестачі кисню в повітрі для дихання або при дуже високих концентраціях метану.

Так , при вмісті в повітрі 25-30 % метану з'являються перші ознаки асфіксії (почастішання пульсу, збільшення обсягу дихання, порушення координації рухів та ін.). Більш високі концентрації метану в повітрі викликають у людини кисневе голодування - головний біль, задишку, - симптоми, характерні для гірської хвороби.
У зв'язку з тим, що метан легший за повітря, він не накопичується в провітрюваних підземних спорудах . Тому вельми рідкісні випадки загибелі людей від вдихання суміші метану з повітрям.
Перша допомога при тяжкій асфіксії: видалення постраждалого з шкідливою атмосфери . При відсутності дихання негайно (до приходу лікаря) зробити штучне дихання. При відсутності пульсу - непрямий масаж серця.
Фізіологічна дія
Метан був вперше виявлений в атмосфері Червоної планети - Марсу в 2003 році. На початку 2009 року наявність цього газу була підтверджена незалежною групою дослідників. Але, за оцінками вчених, новоутворений метан зникає на Марсі приблизно за 200 земних днів. Це в 600 разів швидше, ніж на Землі.
Для виготовлення модели молекули метану. З пластиліну синього кольору виготовили чотири кульки деякого діаметру - моделі атомів Гілрогену. З помаранчевого пластиліну виготовили кульку діаметр якої в 1,5 рази більший за модель атомів Гідрогену. Це приблизно передасть співвідношення розмірів атомів Гідрогену й Карбону. На поверхні моделі атома Карбону позначили чотири рівновіддалені по кутах тетраедра точки. Вставили в них сірники, на кінці яких приєднали моделі атомів Гідрогену. Кут між зв`язками дорівнює 109,5 градусів.
Дякуємо
за увагу!
Full transcript