Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

İSKENDER

No description
by

Karahan Özsoy

on 6 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of İSKENDER

Büyük İskender
Location 3
İSKENDER VE HELENİZM
Tarihin gelmiş geçmiş en ünlü atı sayılan Busefalus, satılmak üzere Kral Filip'e getirildiğinde, en usta biniciler bile hayvanı yatıştırmak için boşuna uğraştılar, Genç prens İskender, bunun üzerine hayvanı yularından tutarak güneşe çevirerek gölgesinden ürkmesini önleyerek sakinleştirdi ve azgın ata egemen oldu. Kral Filip bunu görünce "Oğul" diye seslendi; "Sen kendine layık bir krallık kurmaya bak , çünkü Makedonya senin için pek ufak." Kralın sözleri adeta bir kehanet niteliğindeydi, çünkü azgın ata hakim olmayı beceren genç prens, aradan yirmi yıl bile geçmeden, İran'ı da fethedecek ve Doğu'da çok büyük bir imparatorluk kuracaktı
İskender'in hevesi
İskender’in babası Makedonya Kralı Phillip iyi bir komutandı. Yalnız genç prens birçok konularda babasından çok daha ihtiras sahibi olduğunu küçük yaşta belli etmişti. Kral Philip ordusu ile geniş bir istila hareketine giriştiği zaman İskender: «Babam bu gidişle, bana fethedilecek ülke bırakmayacak» diye sızlanmıştı. İskender’in annesi de oğluna büyük kahraman Akhilleus’un sülalesinden geldiğini söylemiş, oğlunu çeşitli kahramanlık hikayeleriyle büyütmüştü.
İskender, 14 yaşındayken, ünlü Yunan filozofu Aristoteles’ten ders almaya başlamıştı. Edebiyata olan merakının yanı sıra spora da önem veriyordu. Aristoteles aynı zamanda İskender’e yabancı ülkelere gidip, başka milletlerin kültürünü, medeniyetini öğrenme fikrini de aşılamıştı.
Makedonya
İskender, 20 yaşındayken, Makedonya kralı oldu. O sırada, devletin idaresi altındaki eyaletlerde huzursuzluk başlamıştı. İskender kuzeyde Barbar kabilelerle savaşırken, genç hükümdarın öldüğüne dair bir haber yayıldı. Thebes şehri halkı hemen Makedonya’ ya karşı ayaklandı, Atinalılar’dan yardım istedi. İskender durumu haber alır almaz ordusu ile birlikte Thebes’e yürüdü. Şehri yerle bir etti, şair Pindar’ın eviyle tapınakların dışında, bütün binaları yaktı yıktı. Şehrin 30.000′i bulan ahalisini de köle olarak esir pazarlarına sattı. İskender’in bu hareketi öteki Yunan eyaletlerini susturmaya yetmişti. Atina hükümeti de İskender’in egemenliğini kabul etmek zorunda kaldı.

Thebes
Muhteris genç hükümdar memleketinde sükûneti sağladıktan sonra gözünü dünyanın en zengin ülkelerine çevirmişti. İlk olarak İran’ı ele geçirmek istiyordu. Daha önce babası Phillip de İran’ı istilâ etmek istemiş, plânları hazırlamıştı. M.Ö. 334 yılında İskender, 35.000 kişilik bir orduyla, İran seferine çıktı. Marmara’ya akan Granikos nehrinde (bugünkü Kocaçay’da) Makedonya ordusu İran ordusunu yendi. Artık İskender’e Asya’nın bütün yolları açılmış sayılırdı.
Bu zaferden sonra İskender, Fenike’yi istilâ etmeyi aklına koydu Thyrra (Tire) şehri halkı 7 ay İskender’in ordularına karşı koydular. Makedonyalılar şehri alabilmek için başka yandan yeni bir yol yapmak zorunda kaldılar, şehri aldıktan sonra 8.000 kişiyi kılıçtan geçirdiler, 30.000 kişiyi de esir pazarlarında sattılar.
Granikos
İskenderun
Tyrra
İskender bundan sonra Filistin’e yürüdü. Bütün şehirler İskender’e kapılarını açtılar. Yalnız Gaza şehri bir süre İskender’e karşı koydu. Gazalılar da Tirelilerin akıbetine uğradılar.
Gazze
(İÖ 333) İlkbaharında Ankyra’dan (bugünkü Ankara) yola çıkan İskender bugünkü İskenderun yakınlarından Suriye’ye gitmek üzereyken III. Darius’un İssos’u ele geçirdiğini öğrendi. Yeniden kuzeye yöneldi ve Pinaros Irmağı (bugünkü Deliçay) kıyısında III. Darius ile savaşa başladı. İskender’in ordusu, savaşı kazanma olanağı içindeyken Dairus’un kaçtığı haberinin yayılması üzerine ordu geri çekildi. Dağılan Pers Ordusu’nu karanlık basıncaya kadar izleyen Makedonyalılar çok kayıp verdiler. İskender savaş alanı yakınında Alexandria (bugünkü İskenderun) Kenti’ni kurdu. İssos Savaşı’ndan sonra Darius, Euphrates’e (bugünkü Fırat Irmağı) kadar tüm topraklarını İskender’e bırakmak zorunda kaldı.

İssos Savaşının sebebi Büyük İskender’in ders aldığı hocası Aristo’dan etkilenerek Helenizmi tüm dünyaya yayma hevesidir. Büyük İskender bu amacına ulaşmak için doğu seferine çıkınca Pers karalının Büyük İskender ile çarpışmaktan başka bir yolu kalmıyordu.

İssos savaşı sonrası Batı ve Doğu uygarlığı ilk defa temas etme şansı bulmuştur. batı ve Doğu medeniyetleri arasındaki ayrımda ilk defa İssos savaşı ile başlamıştır. Özellikle Batı dünyası bilim ve kültür konularında bu savaş sonrası ilerlemeye başlamıştır.
Bundan sonra İskender Mısır’a geçti. Mısırlılar, yıllarca Pers’lerin egemenliği altında yaşadıkları için İskender’e âdeta bir kurtarıcı diye baktılar. İskender, Nil’in ağzında yepyeni bir şehir kurdu. Bu şehre İskenderiye adı verildi.
İSKENDERİYE
İskender, Mısır’dan sonra yeniden İran’a döndü. Pers hükümdarı Dareios’un ona karşı koymak için yeniden ordu kurmaya çalıştığını duymuştu. İki ordu Ninova şehri yakınında Arbela düzlüğünde karşılaştı. İskender, Persliler’i kısa zamanda geri püskürttü. Arbela(Bu savaşa Gaugamela Savaşı da denmektedir.) Savaşı dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri sayılır. Bu savaştan sonra Babil’ in iki şehri de İskender’e teslim oldu.
İskender yeni aldığı her şehirden birçok ganimet ele geçiriyordu. Dünyanın en zengin hükümdarlarından biri haline gelmişti.

ARBELA
Gaugamela Savaşı
GAUGAMELA
Dareios, Gaugamela Savaşı’ndan sağ kurtulmuştu ama, daha sonra Persli generallerden biri onu öldürdü. Dareios’un ölümü üzerine İskender Pers İmparatoru oldu. Zafer, genç hükümdarın gözlerini kamaştırmadı. Artık bütün dünyayı ele geçirmesi için ortada hiçbir engel kalmamıştı. Hindistan Seferi için hazırlığa başladı. M.Ö.329′da Sogdiana (Buhara) yı aldı.
BUHARA
M. Ö. 327 yılında Makedonya orduları Hindistan’ın zengin topraklarına ayak bastı. İskender Hindistan’ı ele geçirdikten sonra meçhullerle dolu bu esrarengiz ülkenin bilinmeyen taraflarını keşfetmek hevesine de kapıldı. İndus nehrinin Arap Denizi’ne döküldüğünü buldu.
Full transcript