Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Posthumanizm: Geneza

Krótka historia, jak kształtowała się idea posthumanizmu przez dziąsiątki lat.
by

Artur Gunia

on 31 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Posthumanizm: Geneza

GENEZA POSTHUMANIZM mgr Artur Gunia
Zakład Kognitywistyki
Uniwersytet Jagielloński
2013 Kraków POSTHUMANIZM Posthumanizm to idea przekroczenia granic człowieczeństwa. Pragniemy wiedzieć kim jesteśmy, ale też kim więcej możemy się stać. Chcemy w pełni zrealizować swój potencjał, a potem go przekroczyć. Posthumanizm jako
antyhumanizm Posthumanizm,
a bioart Stelarc Orlan Eduardo
Kac Posthumanizm, jako transhumanizm Być
więcej
niż
człowiek Antyczna Grecja Renesans Obszary poszukiwań alchemii:

* Kamień filozoficzny

* Panaceum

* Eliksir nieśmiertelności Paracelsus (1493 -1541) Fryderyk Nietzsche 1844-1900 „Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonanem być powinno. Cóżeście uczynili, aby go pokonać?
Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecież być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia powrócić, niźli człowieka pokonać?
Czemże jest małpa dla człowieka? Pośmiewiskiem i sromem bolesnym. I temże powinien być człowiek dla nadczłowieka: pośmiewiskiem i wstydem bolesnym.
Przebyliście drogę od robaka do człowieka, i wiele jest w was jeszcze z robaka. Byliście niegdyś małpami i dziś jest jeszcze człowiek bardziej małpą, niźli jakakolwiek małpa.
Kto zaś jest pośród was najmędrszym, ten jest dwurodkiem i mieszańcem rośliny i upiora. Mówięż ja wam, byście się upiorami lub roślinami stali?
Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka!” Tako rzecze Zaratustra (1883–1885) Nadczłowiek Jest ewolucyjnie wyższą formą człowieka.
„Jest treścią ziemi”, ma być empiryczną postacią, a nie treścią idealistyczną.
Ma być wyposażony w doskonałe ciało.
Jest istotą wolną kierująca się jedynie swoją własną wolą.
Jest w stanie znosić i pokonywać ból, cierpienie, jest gotów do walki by stawiać czoła wszelkim przeciwnościom losu.
Wyróżniać się ma nadzwyczajnymi zdolnościami umysłowymi. Obszerną pamięcią, wyjątkową mądrością posiadającą nową jakość.
Nadczłowiek zwrócony jest także ku zabawie i zadowoleniu z życia, istotna też jest estetyzacja jego egzystencji. Nikołaj Fiodorowicz Fiodorow Prekursor transhumanizmu, rosyjski filozof prawosławny, członek ruchu kosmizmu rosyjskiego . Uważał, że technika pozwoli zniwelować niedoskonałości natury ludzkiej, tym samym pozwoli na przedłużenie życia, a ostatecznie na uzyskanie nieśmiertelność czy możliwości wskrzeszania zmarłych. Celem nauki powinno być przede wszystkim przezwyciężenie śmierci. (1827-1903) Julian Huxley Pojęcie transhumanizmu zaproponował angielski biolog-ewolucjonista, humanista Julian Huxley, które oznaczało, że: (1887-1975) Transhumanizm „Transhumanizm jest nurtem filozoficznym, ukierunkowujący ludzkość w stronę kondycji postludzkiej. Transhumanizm czerpie wiele elementów z humanizmu – przede wszystkim prymat rozumu i nauki, nacisk na postęp i docenianie roli człowieczeństwa (czy transczłowieczeństwa) w życiu. Różnicą pomiędzy transhumanizmem, a humanizmem jest przyzwolenie (a nawet oczekiwanie) na radykalne zmiany w ludzkiej naturze i dostępnych nam możliwościach oferowanych przez różne nauki i technologie takie jak neurobiologia i neurofarmakologia, wydłużanie życia, nanotechnologia, sztuczna „super”-inteligencja oraz zasiedlania kosmosu, a wszystko w duchu racjonalnej filozofii i racjonalnym systemie wartości.”

Max More: Towards a Futurist Philosophy Bycie „naturalnym” wcale nie jest dobre. Choroby też są naturalne. - Aubrey de Grey Scenariusz, w którym ludzie ścigają cyborgi, nie trzyma się kupy, ponieważ w przyszłości nie da się oddzielić jednych od drugich. - Ray Kurzweil Szacując ryzyko i szansy, powinno opierać się na obiektywnych, otwartych i kompleksowych, a zarazem prostych procesach decyzyjnych oparty na nauce, a nie na zbiorowych reakcjach emocjonalnych. - Max More Jak można się nie przekształcać, jeżeli można się przekształcać? – Stanisław Lem Michel Foucault
(1926-1984) Jacques Derrida
(1930-2004) Cele H+:
* Zwiększenie żywotności
* Rozszerzenie zasięgu ludzkich zmysłów
* Integracja człowiek-maszyna
* Rozbudowa pamięci
* Modyfikacja genetyczna "Inne znów pokolenie, na ziemi rodzajnej już czwarte
Stworzył wnet Zeus, syn Kronosa, lepsze na prawach oparte. Boski to ród bohaterów, półbogów miano noszący" Hezjod, Prace i dnie Grecki Heros - Herakles „człowiek pozostaje człowiekiem lecz wykracza poza samego siebie, przez zrealizowanie nowych możliwości odnoszących się do jego ludzkiej natury„ New Bottles for New Wine. 1957. Dziękuję
za uwagę :) Dziękuję
za uwagę :)
Full transcript