Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ATP NEDEN, NASIL ÜRETİLİR?

No description
by

Fatih Bekkaya

on 17 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ATP NEDEN, NASIL ÜRETİLİR?

Fosforilasyon
Organik bir molekülün yapısına fosfat grubunun bağlanması olayına fosforilasyon denir. ATP sentezi de bir fosforilasyon olayıdır. ATP sentezi canlılarda farklı şekillerde çeşitli yollardan yapılır.
Canlılarda Enerji İhtiyacı
Canlılarda gerçekleşen yapım (biyosentez) ve yıkım (parçalanma) tepkimelerinin tümüne metabolizma denir.Yapım (biyosentez) olaylarında madde sentezi gerçekleşir. (Örneğin; karbonhidrat, protein, yağ, nükleikasit sentezi vb.)
Canlıların metaboizması yaptığı işe, yaşa, kiloya vb. etkenlere göre değişir. Canlılar metabolik faaliyetler için ihtiyacı olan enerjilerini hücre solunumu olayı ile karşılarlar. Hayatsal olayların devam etmesi ile enerji mümkündür. Hücrelerin ihtiyacı olan enerjlerini bir dizi kimyasal olay ile kendilerinin üretmesine hücre solunumu adı verilmektedir. Canlılarda gece gündüz gerçekleşen solunum olayının amacı hücre için gerekli enerjiyi üretmektir.
Oksijenli Solunum
Oksijenli solunum, oksijen varlığında glikozun karbondioksit ve suya kadar parçalandığı olaydır. Bu olay sırasında açığa çıkan enerjinin bi kısmından ATP üretilir.
ATP NEDEN, NASIL ÜRETİLİR?
Substrat Seviyesinde Fosforilasyon
Subsratların yapısındaki fosfatların koparılarak ATP sentezlenmesidir. Canlıların tamamında gerçekleşir.
Fotofosforilasyon
Klorofil sayesinde ışık enerjisinden yararlanılarak ATP sentezlenmesidir. Fotosentez yapabilen canlılarda gerçekleşir.
ATP NEDİR?
ATP'nin ÖZELLİKLERİ
Tüm canlılar besinlerdeki saklı kimyasal enerjiyi hücrelerinde solunum tepkimeleri ile açığa çıkartırlar. Canlılık enerji ile mümkün olduğundan besinlerden açığa çıkan kimyasal enerji hayatsal olaylarda kullanılmak üzere ATP'nin fosfat bağlarında depo edilir.
Enerji paketi adı verilen ATP, organik bir moleküldür ve yapısında çok kuvvetli fosfat bağları bulunur.
Canlılar ATP'de depo ettikleri kimyasal enerjiyi hayatsal fonksiyonlarında harcarlar.
Yapısında adenin bazı,riboz şekeri ve üç fosfat grubu bulunur.
C,H,O,N ve P atomlarından oluşan organik bir moleküldür.
Her hücre kendi ATP'sini kendi üretir.
Parçalanması için su harcanır.
Sentezi enerji alan (endergonik),
hidrolizi enerji veren (ekzergonik) bir olaydır.
Canlıların tamamı ATP üretir.
Oksidatif Fosforilasyon
Elektron taşıma sisteminde elektronların enerjisinden yararlanılarak ATP sentezlenmesidir. Sadece oksijenli solunum yapan canlılarda gerçekleşir.
Yıkım (parçalanma) olaylarında ise canlının ihtiyacı olan enerji karşılanır. (Örneğin; oksijenli ve oksijensiz solunum, ATP'nin hidrolizi vb.)
Canlılarda gerekli enerji oksijenli (aerobik) solunum ve oksijensiz (anaerobik) solunum olarak iki farklı şekilde gerçekleşir.
Oksijenli solunumda enerjinin yaklaşık %40'ı ATP'de tutulur. Geriye kalan %60'lık enerji ise ortama ısı olarak verilir. Oksijenli solunum prokaryot canlılarda hücre zarının kıvrımlarında, ökaryot canlılarda ise sitoplazmada başlayıp mitokondri adı verilen organelde sonlanan tepkimelerle sağlanır.
Adı: Fatih
Soyadı: BEKKAYA
Numarası: 587
Sınıfı: 10-B
Ders: BİYOLOJİ
Konu: ATP neden nasıl üretilir
Öğretmen: AYŞE AY
Kaynakça: 10. SINIF BİYOLOJİ DERS KİTABI , atp.nedir.com

Kemiozmotik Hipotez
Mitokondri ve kloroplastlarda ATP’nin nasıl sentezlendiğini açıklayan hipotezdir. 1961 yılında Peter Michell tarafından ortaya atılmıştır. Bu hipoteze göre çift zarlı olan mitokondri ve kloroplastın bu iki zarı arasında proton (H+) yoğunluk farkı ATP sentezini sağlar.

Mitokondri’de Kemiozmotik Hipotezle ATP Sentezi
Mitokondrinin iç zarı kıvrımlıdır. Krista adı verilen bu kıvrımlar üzerinde bir dizi elektron taşıyan yan yana sıralanmış ETS elemanları yer alır. Bu elemanlar sırasıyla NADH-Q redüktaz, ubukinon, sitokram redüktaz ve sitokromc’dir.

ETS’de solunumun glikoliz ve krebs döngüsünden gelen NADH+H+ ve FADH2 den gelen yüksek enerjili elektronlar bir dizi indirgenme yükseltgenme tepkimesinden geçerek enerjilerini sisteme bırakır. Elektronlar ETS elemanlarınca taşınırken matriksteki protonlar zarlar arası boşluğa pompalanır. (Bu sırada NADH+H+’lar NAD+’a ve FADH2’ler FAD+’a dönüşür. Yükseltgenen NAD+ ve FAD’lar krebsten tekrar elektronları yakalamak için krebse katılır.)
ETS’de yüksek enerjili elektronlar sırasıyla ETS elemanları tarafından taşınırken kademeli olarak elektronların enerjileri düşürülür. Bu sırada açığa çıkan enerjini bir kısmı ısı olarak ortama verilir. Geri kalan enerji zarlar arası boşlukta bulunan protonların (H+) bu defa içe doğru matrikse pompalanmasında kullanılır.
Bu şekilde iç ve dış zar arasında proton miktarı farkı potansiyel enerji oluşturur. ATP sentaz enziminin etkisiyle bu potansiyel enerji protonlar matrikse girerken ATP’nin sentezinde kullanılır. Bu şekilde ATP sentezi gerçekleşmiş olur. ETS’nin son aşamasında düşük enerjili hale gelmiş elektronlar, oksijen ve protonlarla birleşerek suyu oluşturur. ETS’ler aracılığıyla bu şekilde elektronların taşınması ve ATP sentezlenmesine oksidatif fosforilasyon denir.
Full transcript