Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ARCHITEKTURA BAROKU

No description
by

Agata Skórka

on 20 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ARCHITEKTURA BAROKU

BAROK Pochodzenie słowa "barok" jest niejednoznaczne. Przyjmuje się jednak 3 prawdopodobne teorie na temat pochodzenia tego pojęcia :

- Od portugalskiego słowa " barocco " , które oznacza perłę o nieregularnych kształtach .

-Z języka francuskiego , w którym termin "baroque" można przetłumaczyć jako " bogactwo ozdób " .

-Od włoskiego przymiotnika "barocco" , który w języku polskim odpowiada słowu " dziwaczny " . TERMIN SOBÓR TRYDENCKI Głównymi problemem , przed jakimi stanął Soboru Trydencki w latach 1545- 1563 była reformacja . Do walki z nią Kościół postanowił wykorzystać również sztukę , a w tym i architekturę .

Sztuka baroku , nastawiona była zatem na silne oddziaływanie - miała olśnić i zadziwić , a tym samym nawrócić ludzi na wiarę katolicką . Właśnie dlatego wnętrza kościołów barokowych to przede wszytkim przepych i bogactwo. Barok jako prąd kulturowy rozpoczął się we Włoszech , w Rzymie . Szybko jednak nowe tendencje zaczęły być widoczne również w innych krajach Europy - Francji , Angli , a nawet Rosji .

W architekturze styl barokowy jest pierwszym , który swoim zasięgiem objął nie tylko Stary Kontynent , ale również Amerykę Łacińską , Indie , a nawet Filipiny . SPRZECIW U podstaw Baroku leży sprzeciw wobec mijającej epoki- renesansu. Popularne w XVI wieku klasycystyczne wzorce przestaja mieć rację bytu .Twórcy coraz częsciej rezygnują z ładu i harmonii , na rzecz dynamizmu i przepychu .
Taka tendencja jest między innymi obrazem panującego w XVII wieku poczucia egzystencjonalnego niepokoju . Ta zamiana widoczna jest nie tylko w obszarze architektury , ale również innych dziedzin sztuki . NOWE PLANY Za najbardziej prawdopodobną uznaje się teorię na temat portugalskich korzeni słowa "barok". Nie bez powodu we współczesnym jubilerstwie perły o nieregularnych kształtach fachowo nazywa się " perłami barokowymi " . Wpływ stylu barokowego zapoczątkowanego w Europie widać również w Azji . Na fotografii pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku Katedra Niepokalanego Poczęcia w Puducherry w Indiach . Zapoczątkowany pod koniec XVI wieku styl barokowy jest w pewien sposób rozwinięciem panującej pod koniec renesansu tendencji kulturowej nazywanej MANIERYZMEM .

Manieryzm jest to kirunek , który dąży do wyrafinowanej estetycznie formy , poszukuje coraz nowszych i bardziej oryginalnych pomysłów - słowem stara się tworzyć "sztukę dla sztuki " .

Dojrzała faza baroku przypada na wiek XVII . Końcową fazą stanowi zaś przejawiający się szczególnie w sztuce dekoratorskiej prąd zwany ROKOKO. Dekoracja i ornament - te 2 słowa najlepiej charakteryzują styl , który ze względu na czas w jakim panował, bywa nazywany " stylem Ludwika XV". Polskie ramy czasowe Baroku są nieco inne , niż reszty Europy. Przyjmuje się że w Polsce ta epoka rozpoczyna się w 1584 roku a kończy w 1764 wraz ze śmiercią króla Stanisława Augusta Poniatowskiego .
Na fotografii widoczny jest jeden z Polskich zabytków manierystycznych - Arsenał w Gadańsku z 1605 roku . Ołtarz kościoła w Świętej Lipce , to jeden z przykładów bogatego zdobnictwa , jakim charakteryzowała się sztuka baroku . ARCHITEKTURA SAKRALNA ŚWIECKA BOGATY WYSTRÓJ MONUMENTALNOŚĆ "Ogrom" - to słowo najlepiej oddaje całościowy charakter sztuki baroku .
W architekturze "ogromne" było w zasadzie w wszystko - kopuły , ołtarze , kolumny , budynki i place. Rozmiar był często potęgowany przez zdobienia , których również nie brakowało - nie bez powodu barok określa się często mianem 'epoki przepychu' . BUDOWLE NA PLANIE PODKOWY Jedną z najbardziej charakterystycznych cech barokowej architektury pałacowej , jest to , że rezydencje budowane były na planie litery U .

Główny budynek miał zazwyczaj przemyślany kształ i kompozycje , oraz usytuowany był w specjalnie zaprojektowanym parku . Podkowiasty kształt Pałacu w Wilanowie najlepiej widać na zdjęciu satelitarnym .

Podobnie zbudowany jest również najsławniejszy pałac w Europie - Wersal . OGRODY FRANCUSKIE Mówiąc o świeckiej architekturze barokowej nie sposób nie wspomnieć o ogrodach francuskich. Te rozległe , ciekawie zaprojektowane i bardzo ozdobne parki stanowiły nieodzowny element każdego pałacu .

Ogrody projektowane były w ten sposób , aby zachwycały swoją wielkością , wyrafinowaną formą i ciekawym kształtem. Wśród krętych ścieżek pałacowych ogrodów można było nierzadko trafić na fontanny, baseny czy rzeźby , które stanowiły dodadkową atrakcję , orazy były polem do popisu artystów .

Na zdjęciu fragment ogrodów wokół Wersalu . TEATRALNOŚĆ W baroku forma budynku jest niemal tak samo ważna jak jego wygląd wewnątrz.
Jedym z podstawowych wyróżników stylu barokowego jest jego teatralność . Bogactwo ornamentów i malowideł miało sprawiać wrażenie iluzji . Aula Leopoldina znajdująca się we Wrocławiu jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem na Uniwersytecie Wrocławskim .
Fresk znajdujący się na stropie , oraz mnogość rzeźb sprawia , że wnętrze należy do jednych z najpiękniejszych w Polsce . Jedną z podstawowych zmian jakie można wyodrębnić w stylu barokowym jest nowy sposób planowania budynków. Długie , symetryczne i bardzo proporcjonalne plany kościołów z XVI wieku zostały zamienione na bardziej zwarte budowle centralne .Popularne było również stawianie budynków na planie elipsy czy osimiokąta.

Ołtarze w nowych świątyniach są bardziej otwarte i lepiej widoczne , natomiast rząd kaplic bocznych został zamieniony na nawy boczne . Plan Kościoła Najświętszego Imienia Jezusa w Rzymie Kościół Najświętszego Imienia Jezusa w Rzymie jest budowlą przełomową . Wybudowana w latach 1568-1584 świątynia jezuicka jest pierwszą, w której spłycono prezbiterium , znacznie skrócono transept ( poprzeczna nawa kościoła ) oraz pozbyto się kaplic .
Te zmiany wraz z bogatym i olśniewającym wystrojem sprawiły , że kościoł ten uznaje się za zwiastun epoki baroku Bogata , dynamiczna i wyszukana dekoracja wnętrz jest niewątpliwie jedną z najbardziej charakterystycznych cech budowli barokowcyh. Przepych , jaki panuje we wnętrzach kościołów jest ściśle związany z założeniami Soboru Trydenckiego.
Sztuka baroku , nastawiona na silne oddziaływanie, miała zadziwiać i olśniewać - bogata dekoracja ma więc na celu przeciwstawienie się reformacji i wzbudzenie podziwu wśród wiernych. Bogaty wystrój wnętrza kościoła w Vienie , w Austrii . Monumentalne i bardzo dekoracyjne były nie tylko wnętrza , ale również fasady Świątyń barokowych .
Klimat tego budynku tworzą przedewszystkim potężne kolumny , oraz ciekawy i finezyjny fryz. Kościół św. Karola przy Czterech Fontannach w Rzymie jest świetnym przykładem typowej barokowej fasady - masywne kolumny , oraz bogate zdobienie okien było powszechnym zabiegiem .
Dodadkowym wyróżnikiem stylu barokowego , jaki można tutaj zaobserwować jest powtarzająca się w wielu miejscach linia falista .
Autorem projektu kościoła jest jeden z najwybitniejszych architektów XVII wieku - włoch Francesco Borromini . Jest on autorem wielu znanych budowli w tym również kościóła Sant'Ivo alla Sapienza w Rzymie. Plac Świetego Piotra - zaprojektowany przez Giovanniego Berniniego w 1656 roku plac jest unaocznieniem barokowego ogromu . Będący jedną z największych atrakcji Watykanu plac podczas pogrzebu Papierza Jana Pawła II w 2005 roku pomiecił ponad 5 milionów ludzi ! Giovanni Lorenzo Bernini Jeden z najwybitniejszych architektów i rzeźbiarzy XVII wieku we Włoszech. Autor nie tylko projektu Placu Świętego Piotra , ale również dziesiątek rzeźb i fontann. Do najbardziej znanych prac mistrza należą "Ekstaza Świętej Teresy" , czy baldachim nad grobem Świętego Piotra . Baldachim nad grobem Świętego Piotra we wnętrzu Bazyliki pod jego wezwaniem . Kościół ten jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. ZASIĘG RAMY CZASOWE "Ekstaza Św.Teresy" jest jadną z najbardziej znanych rzeźb powstałych w baroku .
W porównaniu z zachowującymi umiar i proporcje rzeźbami renesansowymi , dzieło Berniniego jest dynamiczne i przepełnione uczuciami . Wnętrze austryjackiego Pałac Schönbrunn pełne jest fresków i sztukaterii , które niewątpliwie wywołują olśnienie i zachwyt . MALARSTWO ILUZJONISTYCZNE Poza bardzo bogatą dekorkacją płaskorzeźbą , ściany budynków pokrywały również malowidła .

Sceny o tematyce najczęściej religijnej malowane były w sposób niezykle dynamiczny i realistyczny , co dodadkowo miało podkreślić wspaniałość budowli . ARCHITEKTURA BAROKU EFEKTY ŚWIATŁOCIENIOWE Barok zrywa z klasyczną prostotą . Elewacje są falowane , gzymsy mają nieregularne zakończenia , a wykonane z kamienia monumentalne kolumny mają bardzo często kształt tz. " wężowy" .

Taka różnorodność sprawia , że w kościołach barokowych odbywa się ciągła gra świateł , co poroduje wrażenie ruchu . Kościół Najświętrzej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu . Wokół ołtarza głównego widoczne są typowe dla baroku kolumny wężowe . ŹRÓDŁA ZDJĘĆ W KOLEJNOŚCI :

http://www.triposo.com/poi/Immaculate_Conception_Cathedral2C_Pondicherry

http://www.lumisfera.pl/photo/705849/Wielka+Zbrojownia+%28w+Gda%C5%84sku%29.html

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:%C5%9Awi%C4%99ta_Lipka_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_NMP_O%C5%82tarz_G%C5%82%C3%B3wny_03.JPG&filetimestamp=20120807212624
http://vr-media.eu/index.php?m=3&r=6

http://idn.org.pl/users/teresa23/wilanow.htm

http://turystyka.interia.pl/swiat/news/na-krolewskim-dworze,1640632,3576

http://www.rzym.info.pl/koscioly/kosciol-ii-gesu.html

http://yani-saa.blogspot.com/2011/04/baroque.html

http://panoramicearth.blogspot.com/2006/10/il-ges-principal-jesuit-church-rome.html

http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Dome_San_Carlo_alle_Quattro_Fontane_2006.jpg

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Ecstasy_St_Theresa_SM_della_Vittoria.jpg&filetimestamp=20061019133420


http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Roman_architecture.jpg&filetimestamp=20050625183904

http://www.google.pl/imgres?um=1&hl=pl&client=firefox-a&hs=LUi&tbo=d&rls=org.mozilla:pl:official&authuser=0&biw=979&bih=434&tbm=isch&tbnid=4rQsXwfPQqWKgM:&imgrefurl=http://www.wiedenczycy.info/poradnik-turysty/zabytki-wiednia/palac-schonbrunn/&docid=dLHZUriU4Hj0DM&imgurl=http://www.wiedenczycy.info/wp-content/uploads/2011/04/95.jpg&w=600&h=486&ei=ibTQUO3eOuWG4gTDrYFo&zoom=1&iact=hc&vpx=693&vpy=121&dur=574&hovh=202&hovw=250&tx=175&ty=154&sig=100490306105109194504&page=2&tbnh=143&tbnw=174&start=10&ndsp=15&ved=1t:429,r:19,s:0,i:141 Bibliografia :

Maria Lewicka " W Kręgu Architektury "

Henri Stierlin „ Klejnoty Architektury Sakralnej „

Marco Bussagli „ Architektura . Style , techniki , budowle , twórcy „

Wilfried Koch „ Style w Architekturze”

oraz
www.wikipedia.pl Agata Skórka II F ,
Grudzień 2012
Full transcript