Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

promocja regionu

No description
by

Kamila Wygodzka

on 25 July 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of promocja regionu

„Dar Nilu”
– kraj położony w północno-wschodniej Afryce z częścią- Półwyspem Synaj leżącym w zachodniej Azji. Od północy oblewany wodami
Morza Śródziemnego
, a od wchodu „graniczący” z
Morzem Czerwonym
przepełnionym barwną fauną. Egiptu to kraj, w którym każdy może przeżyć wspaniałą przygodę. Wielkie połacie pustyni urozmaicone oazami zieleni kuszą pięknymi widokami, a miłośnicy zwiedzania starożytnych zabytków odnajdą tu swój raj na ziemi oglądając budowle pochodzące z czasów faraonów.
Stolicą Arabskiej Republiki Egiptu jest
Kair
– największe miasto Afrykańskie, jednocześnie będące centrum politycznym i kulturalnym świata arabskiego, a także tak zwana
„Brama na Wschód”
.


Językiem urzędowym jest arabski, zaś walutą funt egipski.

"Ósmy cud świata. To może być wszystko: miasto, budowla, zapomniany zaułek, miejsce znane lub nieznane, drzewo lub człowiek poznany w czasie podróży. Odkryj swój prywatny cud świata."

Giza znana jest jako miejsce jednych z najbardziej imponujących budowli starożytności, powstałych na tym terenie w większości w XXV w. p.n.e., przy czym słynne Piramidy w Gizie oddalone są o ok. 8 km od centrum starożytnej Gizy. Kompleks piramid oraz pozostałości państwa były atrakcją turystyczną już w starożytności, kiedy niektóre z budowli liczyły 2000 lat.
Obecnie wchodzi w skład aglomeracji Kairu.
Każdego wieczoru pod jednym z cudów świata odbywają się pokay "światło-cień" ilustrujące historię kraju.
Kair jest jednym z najludniejszych miast na świecie, największym miastem Egiptu, a także całej Afryki. Położony jest w północnym Egipcie, nad Nilem. Przedmieścia miasta znajdują się po zachodniej stronie rzeki, natomiast najbardziej interesująca część miasta po wschodniej stronie Nilu. Centrum Kairu jest połączeniem nowoczesnej architektury z dziewiętnastowieczną elegancją. Natomiast zabytki rzymskie oraz wczesnochrześcijańskie znajdują się w Starym Kairze. Największy zachwyt wśród przybywających turystów wywołuje tak zwany Kair muzułmański. Tutejsze meczety oraz wielobarwne bazary z różnościami nasuwają skojarzenia ze scenerią wyjętą z Baśni tysiąca i jednej nocy.

Cytadela Saladyna – wzniesiona w dwunastym wieku; pałac, meczety, muzea, więzienie stanowią kompleks budynków górujący nad Kairem.
Kościół świętego Sergiusza – najprawdopodobniej najstarsza budowla położona w Dzielnicy Koptyjskiej (Stary Kair); jego fundamenty wzniesiono w piątym wieku, natomiast przeważająca część powstała na przełomie X-XII wieku; szanowany kościół w całym Egipcie, dzięki przekazom mówiącym o tym, że grota pod ołtarzem była miejscem schronienia dla Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu.
Aleksandria, Al-Iskandarijja, miasto na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na mierzei między morzem a jeziorem Marjut. Zostało założone w 332 p.n.e. przez Aleksandra III Wielkiego zdobywcę na miejscu wsi Rakotis. Jedno z największych centrów życia umysłowego i kulturalnego starożytności, największe miasto śródziemnomorskie. Ośrodek religijny synkretycznego bóstwa Serapisa. Powstały tu: pałac królewski, Biblioteka Aleksandryjska, Musejon, grobowiec Aleksandra Wielkiego (Soma), świątynie, latarnia morska na Faros, dwa porty.
biblioteka aleksandryjska
Niedaleko od brzegów Aleksandrii
archeologowie odkryli zatopiony port,
który był największym jak na owe czasy.
Najświętsze miasto starożytnego Egiptu. W Karnaku znajduje się jeden z najwspanialszych egipskich zespołów świątyń. Po tysiącleciach wciąż robi on niesamowite wrażenie, pomimo zniszczeń dokonywanych w ciągu wieków zarówno w sposób naturalny przez wody Nilu, jak i przez fanatyków religijnych oraz zwykłych ludzi, którzy wykorzystywali świątynie jako źródło darmowego budulca.
Sanktuatium
bogini Mut
Przybytek Amona - Re
Warto wiedzieć o tym, że dzisiejszy Luksor i jego okolice wraz z nekropoliami na zachodnim brzegu Nilu, stanowiły niegdyś potężny zespół miejski o nazwie Teby.
W Luksorze podziwiać można całe bogactwo posągów z najdawniejszych okresów historii Egiptu oraz położoną na zachodnim brzegu Nilu Dolinę Królów – nekropolę starożytnych Teb, będącą miejscem spoczynku faraonów od XVIII do XX dynastii.
KOMOMO obecnie niewielka rolnicza wioska zawierająca w sobie świątynie boga Horusa oraz świątynie boga Sobka
Już od czasów starożytnych strzegł granicy Egiptu, był zarazem bramą do Nubii i całej Afryki. To właśnie tędy przebiegał szlak handlowy, którym przemieszczały się karawany wielbłądów obładowanych afrykańskimi skarbami, takimi jak kość słoniowa, złoto i przyprawy. Zresztą sama nazwa miejscowości oznaczała w starożytnym egipskim handel.
W Asuanie można spotkać wysokich, czarnoskórych Nubijczyków, którzy pomimo że są bardzo dobrze zasymilowani z ludnością egipską to jednak podkreślają swą odrębność kulturową, tak naprawdę to bliżej im do mieszkańców Sudanu aniżeli Egiptu.
Asuan zwiedza się bardzo przyjemnie i chociaż nie ma tu tylu zabytków co na przykład w Luksorze, to czas można poświęcić np. na wizyty w kawiarniach położonych przy nadrzecznym bulwarze nazywanym corniche. Aż roi się tu od przytulnych kafejek, w których można zamówić pyszną kawę i po prostu poprzyglądać się miejskiemu życiu. Na południowym krańcu bulwaru corniche mieści się hotel Old Cataract, w którym bywały takie osobistości jak Winston Churchill Czy Agata Christie, która podczas pobytu w tym hotelu napisała slynny kryminał „Śmierć na Nilu”. Warto zatrzymać się w hotelu chociażby na chwilę, wypić popołudniową herbatkę i nasycić oczy pięknymi widokami.
W Asuanie można kupić praktycznie wszystko, sklepiki wkomponowane są w ściany starych, zniszczonych budynków. Przed sklepami przesiadują Egipcjanie omawiając wszystko co zdarzyło się od poprzedniego spotkania. Asuański targ to miejsce gdzie można poczuć klimat prawdziwego Egiptu.
ASUAN
W starożytności Abu Simbel było ważne głównie ze względu na znajdujące się tam zasoby czerwonego granitu, miedzi oraz kamieni szlachetnych. Dziś ta niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z monumentalnych świątyń wzniesionych przez Ramzesa II.
Abu Simbel jest spokojną miejscowością. Charakteryzuje się bogatą fauną (zwłaszcza jeśli chodzi o żyjące nad wodą ptactwo) i pięknymi widokami. Wieczorem na terenie świątyń odbywa się piękny pokaz „Światło i Dźwięk”.
Kompleks złożony jest z dwóch świątyń, wybudowanych w XIII w. p.n.e. Miały one zapewnić pamięć o Ramzesie i jego żonie Nefertari oraz ukazać potęgę faraona mieszkającym na południe od Egiptu Nubijczykom, stąd jego potężne rozmiary. ( posągi dochodza do 21 m)
Z powodu wybudowania Wielkiej Tamy Asuańskiej i utworzenia Jeziora Nasera wielu zabytkom Dolnej Nubii groziło zalanie. W związku z tym w latach 1964-68 świątynie Abu Simbel zostały pocięte na bloki i odbudowane 65 m wyżej.
W najgłębszej części świątyni umieszczono sanktuarium. Znajdują się w nim cztery posągi: Ramzesa oraz trzech bóstw, którym zadedykowano świątynię.

Dwa razy w roku, 21 października i 21 lutego (61 dni przed i po przesileniu zimowym), można zaobserwować ciekawe zjawisko. Wschodzące słońce oświetla wizerunki faraona oraz dwóch bóstw słonecznych w sanktuarium; jedynie Ptah – jako bóg ciemności – pozostaje cały czas w cieniu. Podczas przenoszenia świątyni udało się zachować to zjawisko, chociaż jego czas przesunął się o 1 dzień.
Jest to jedno z najlepiej rozwiniętych miast Afryki – znajduje się tu m.in. jedyne na całym kontynencie metro.
Muzeum Egipskie możemy zaliczyć do jednego z najbardziej zachwycających miejsc w Kairze. Ze względu na mnogość cennych zbiorów można je nazwać „jaskinią Ali Baby”. Muzeum zostało wybudowane w 1902 roku, za rządów Abbasa II Hilmiego. Całe muzeum podzielone jest według okresów panowania dynastii faraonów, ułatwiając w ten sposób dotarcie do interesujących nas eksponatów. Muzeum w Kairze warto zwiedzić całe, od góry do dołu. Jest on jednak na tyle duże i bogate w eksponaty, że może to być trudne zadanie lub zabierające minimum cały dzień.
" Ogromne muzeum z tysiącami eksponatów; - Można spędzić tam wiele godzin przenosząc się w starożytny świat; - wiele ciekawych eksponatów, np. prawdziwe mumie, biżuteria, wynalazki"
Pod nami góry ciągnące się po horyzont i bezkresna, spalona słońcem pustynia. I nagle cud: morze! Błękitna woda obmywa żółte skały. Samolot powoli zniża lot. Jeden obok drugiego stoją hotele otoczone palmami, a malowane na biało domy tworzą osobliwy obraz miasta na pustyni. Witajcie w Sharm el-Sheikh, nieformalnej stolicy półwyspu Synaj
Park Narodowy Ras Mohammed to miejsce obfitujące w bogactwo płytkich raf koralowych, występuje ich tutaj ok. 150 gatunków. Można tu również spotkać żółwie morskie, manty, delfiny, rekiny czy pięknego rekina wielorybiego. Nad wodami zatok polują orły, sokoły i jastrzębie. Wszystkie powyższe cechy stanowią o unikalności tego miejsca na skalę światową, a Park Narodowy Ras Mohammed nazywany jest rajem dla nurków.
SHARM EL SHEIKH -
słońce, plaża, drinki, lokalne potrawy, świeże owoce, jakich nie sposób odnaleść w Polsce oraz wielogwiazdkowe hotele w barwnych zatokach- jednym slowem
RAJ.
dodatkowymi atrakcjami są przejażdzki na wielbłądach czy delfinafia.
„Uśmiechnij się, jesteś w Sharm El Sheikh!!!” – mówią do turystów Egipcjanie na ulicach tego miasta. Sharm el Sheikh pulsuje życiem od wschodu słońca, z portu codziennie na Morze Czerwone wypływa kilkaset statków nurkowych i turystycznych. Wieczorami, po zachodzie słońca otwierają się kramy i sklepiki z orientalnymi pamiątkami, bary, restauracje, cofee-shopy, gdzie można zapalić shishę, a także europejskie puby i dyskoteki. Miasto pełne jest atrakcji, są to kasyna, kluby, dyskoteki, pola golfowe, tory gokartowe, kluby bowlingowe, korty do tenisa i squasha, wesołe miasteczka, aquaparki, centra sportów ekstremalnych, kluby fitness, salony piękności i odnowy biologicznej, perfumerie, kina, teatry i pokazy tańców orientalnych, a nawet sztuczne lodowisko.
Półwysep Synaj jest także doskonałym "punktem wypadowym" do Izraela i Jordani.
IZRAEL
Morze Martwe
Morze Martwe jest dość specyficznym obiektem geograficznym. Po pierwsze nie jest bowiem morzem, wbrew nazwie, a jeziorem, a po drugie niedługo może wcale nie być martwym. Zaistniała bowiem duża szansa, że ten wielki zbiornik wodny na Bliskim Wschodzie wróci do życia!
Według legend, na dnie Morza Martwego leżą ruiny Sodomy i Gomory, a więc biblijnych miast rozpusty, zniszczonych w złości przez Boga. Słynie przede wszystkim z ogromnego zasolenia, które sprawia, że nawet nie umiejący pływać ludzie unoszą się z łatwością na jego powierzchni.
Wody owego "morza" zawieraja w sobie całą wiele pierwiastków przez co maja właściwości zdrowotne.
JEROZOLIMA
Petra
Miasto w skale...
Petra przez wieki była stolicą arabskiego królestwa, potem zapomniano o niej na blisko kilkaset lat, teraz odwiedzają ją tysiące turystów dziennie. Niektórzy z nich twierdzą, że jest najwspanialszym zabytkiem na bliskim Wschodzie.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Język urzędowy to arabski. Można porozumiewać się tu po angielsku, francusku, a nawet grecku. Nieco rzadziej po niemiecku.
Godzina 12:00 w Polsce = godzina 13:00 w Egipcie
Udając się na wczasy do Egiptu należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju oraz wizę. Wizę za opłatą 18$ otrzymuje się po przylocie na lotnisku
Elektryczność 220 V
Czego nie wolno wywozić z Egiptu:
- kawałków raf koralowych;
- antyków
- skór zwierząt.
Zemsta faraona, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania:
- nie pić wody z kranu w pokojach hotelowych;
- nie spożywać napojów z lodem, gdyż często jest w nich wykorzystywana nieprzegotowana woda;
- nie pić lemoniady;
- zaraz po przyjeździe nie spożywać surowych warzyw oraz owoców - chyba, że mamy możliwość ich sparzenia;
- unikać past twarogowych;
- po każdym posiłku warto wypić 50 ml czystej wódki przywiezionej z polski;
- posiłki najlepiej popijać gorącymi napojami;

Full transcript