Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SU KİRLİLİĞİ

No description
by

İlayda Balcı

on 28 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SU KİRLİLİĞİ

Su Kirliliğinin Nedenleri
Kirliliğe neden olan kirleticiler arasında farklı çeşitler barındıran kimyasal maddeler, patojenler, ısı değişimi gibi fiziksel veya duyusal değişiklikler yer almaktadır. Yine kimi zamanlarda doğada ve suda doğal olarak var olan kalsiyum, sodyum, demir, manganez gibi minerallerin derişiminin aşırı artışı da kirlilik nedeni olarak görülmektedir.
Kimyasal Kirlenme Nedir?
Su Kirliliğinin Zararları
SU KİRLİLİĞİNDE KİMYASAL ÜRÜNLERİN ETKİLERİ
Su Kirliliği
Su kirliliği, göl, nehir, okyanus, deniz ve yeraltı suları gibi su barındıran havzalarda görülen kirliliğe verilen genel addır. Her çeşit su kirliliği, kirliliğin bulunduğu havzanın çevresinde veya içinde yaşayan tüm canlılara zarar verdiği gibi, çeşitli türlerin ve biyolojik toplulukların yok olmasına ortam hazırlar. Su kirliliği, içinde zararlı bileşenler barındıran atık suların, yeterli arıtım işleminden geçirilmeksizin havzalara boşaltılmasıyla meydana gelir.
Su Kirliliğinin Nedenleri
-Patojenler
-Kimyasallar
-Termal Kirlilik
Kimyasallar
Kimyasal kirleticiler arasında organik veya inorganik bileşikler bulunmaktadır.
İri Ölçekli Kirleticier
Gözle görülebilir maddelerin suya karışmasıyla oluşan fiziksel bir kirlilik türüdür. Özellikle su taşkınları veya fırtınalar sonucunda büyük maddeler su havzalarına geçebilir.
Su kirliliği kavramı, genel olarak insanların neden olduğu etkenlerden dolayı oluşan kirliliği tanımlamak için kullanılır. Ancak kimi zamanlarda bazı canlı türlerindeki bozulan dengeler sonucunda da diğer canlılarca su kirliliği oluşabilmektedir. Doğal yoldan oluşan su kirliliğinin nedenleri arasında yanardağlar, aşırı alg üremesi, rüzgarlar ve depremler yer almaktadır. Bunların dışında su kirliliği sınıflandırmalarında farklı ölçütler ve farklı kirlilik çeşitleri bulunmaktadır.
Doğal çevreyi oluşturan toprak, su ve havanın kimyasal özelliklerinin canlıların hayati faaliyetlerini ve aktivitelerini olumsuz yönde etkileyecek biçimde bozulmasıdır. Örneğin; çeşitli fabrika katı ve sıvı atıklarının verimli tarım arazilerine veya akarsu ve nehirlere boşaltılması söz konusu tarım topraklarının, akarsu ve göllerinin zararlı ağır metallerle kirlenerek kimyasal kirlenmeye maruz kaldığını gösterir.
Organik Su Kirleticileri
Deterjanlar

Kimyasal olarak arıtılmış içme suları

Gıda işleme atıkları

Böcek ilaçları ve bitki ilaçları

Petrol hidrokarbonları, benzin, dizel yakıt, jet yakıtı, fuel oil ve motor yağı

Orman atölyelerinden saçılan ağaç ve çalı enkazları

Yanlış depolama sonucu ortaya çıkan sanayi solventleri gibi uçucu gazlar (VOC)

Hijyen ve kozmetik atıkları
İnorganik Su Kirleticileri
Kükürt dioksit gibi asidik fabrika atıkları

Gıda işleme atıkları arasında yer alan amonyak

Kimyasal fabrika atıkları

Gübrelerdeki azotlu ve fosforlu bileşikler

Ağır metaller

Çeşitli insan kaynaklı alüvyonlar
Bu Kirleticiler:

Kâğıt, plastik veya besin artıkları gibi çöpler

Gemilerle taşınan çeşitli plastikler

Gemi batıkları
Doğrudan rahatsızlık sebebi olabileceği gibi bir takım hastalıkların yayılımını da kolaylaştırabilen bir kirlilik versiyonu olan su kirliliği ilk olarak kanser olmak üzere kalp , kronik solunum yolu hastalıkları ve öte hastalıklara yol açarken , gelişme ve öfke sistemi bozuklukları ile bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına da ne sebeple olabilir .
Tarımsal alanlarda yapımı artırmak amacıyla kullanılan kimyasal gübreler , zararlı böceklere karşı kullanılan ve içeriğinde civa , kurşun ve öte gösterişli metaller yer alan kimyasal zehirler , yağmur suları ile toprak altına geçerek yeraltı sularının kirlenmesine ne sebeple olabilir . Akıntılarla yüzeysel sulara ve su havzalarına ulaşan bu kimyasal maddeler akarsulardaki aktif yaşamının da sona ermesine neden olmaktadırlar . Bilhassa civa ve radyoaktif madde buna benzer riskli maddeler gerek deniz canlılarının yapısında gerekse bitkilerin yapısında birikerek insanoğlu ve öte canlılar açısından tüketildiği gün zararlı etkiler görülmektedir . Bilhassa tarımda kullanılan kimyasal maddelerle kirlenen suda yer alan ” nitrat ” çocuklarda kritik hastalıkların görülmesine neden olabilir .
Lağım suları ile kirlenen sularda bakteri ve virüs oranı çoğalarak tifo , dizanteri , hepatit , kolera ve öte mühim bulaşıcı hastalıkların bu yolla yayılımına neden olmaktadır .
Full transcript