Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

3D PRINTER

No description
by

Özge Erten

on 8 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of 3D PRINTER

3D PRINTER
1986; 3 boyutlu yazıcılar üzerine 3D Systems adında ilk şirket kuruldu.
1988;-3D Systems tarafından üretilen, SLA-250 adında ilk yazıcı tanıtıldı. -Selective Laser Sintering (SLS) ve Fused Deposition Modelling(FDM) teknolojileri bulundu.
1993; Massachusetts Institute of Technology(MIT), 2 boyutlu yazıcılarda ki Injet teknolojisini kullanarak yeni bir teknoloji geliştirdi ve bu teknolojiye 3 Dimensional Printing (3DP) adı verildi. Bu teknoloji sayesinde renkli baskılar yapılabilindi.
3D PRINTER'IN TARİHİ GELİŞİMİ
1984; İlk 3 boyutlu yazıcı, stereolithography teknolojisi kullanılarak Charles Hull tarafından geliştirildi.
2008; Object Geometries şirketi, Connex500’u geliştirdi ve bu ürün ile aynı anda farklı malzemeler kullanılarak 3 boyutlu ürün oluşturulabilindi. (Bu şirket 2012 yılında Stratasys ile birleşti.)
2007; Reprap ismi ile, açık kaynak kodlu 3 boyutlu yazıcılar çıktı. Bunun sayesinde 3 boyutlu yazıcılara ulaşma ve onları geliştirme imkanı arttı.
3D PRINTER NEDİR?
3D Printer, 3 boyutlu bilgisayar datasını katı, elinizle tutabileceğiniz gerçek nesnelere dönüştüren bir makinedir. Bu teknoloji geleneksel imalat yöntemleri gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrileri üretebilmektedir.

3D yazıcı teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil ilk uygulaması 1984′e dayanıyor ancak geçtiğimiz 20 yılda bu yöntem hızlı prototipleme alanının dışında çok fazla ilgi görmedi. 2006 da başlayan Reprap projesi ile çok daha geniş kitlelere ulaştı. Bu proje sayesinde bir çok sıradan kullanıcı, hobi severler, kendin yap kültürüne sahip kişiler bir 3d yazıcıya sahip oldu. Hatta projenin başlangıcından 3 yıl sonra bir çok şirket açık kaynak 3d yazıcı üretmek ve satmak için Reprap projesinin getirdiklerinden faydalanarak teknolojiyi çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine yaymayı başardı.
3D Printer Nasıl Çalışır ?
1- Modelleme: Üretilecek ürün 3 boyutlu tasarım programları (CAD) ya da 3 boyutlu tarama sistemleri ile bilgisayar datası oluşturulur. Oluşturulan model genellikle STL dosya formatına çevrilerek 3D baskı sürecine geçilir.
2-3D Baskı: 3d baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur. Günümüz teknolojisinde bu katmanlar plastik ergitme, laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Makinenin bu katmanlar sırasındaki takım yolunu takip etmesi için STL dosyası hazırlanmış model dilimleme yazılımı ile katmanlara ayrılır.
3-Yüzey İyileştirme: 3D printer ile gerçekleştirilen objeler geleneksel teknolojiler ile karşılaştırıldığında boyutsal açıdan daha hatalı olabilmektedir. Bu nedenle kritik objelerde don bir yüzey temizleme, iyileştirme ve son ölçüye getirme işlemi uygulanabilmektedir.
3D PRINTER KULLANIM ALANLARI
Kalıp imalatı:
3D Printer sistemleri ile üretilen modeller sayesinde, kalıp minimum seviyede revizyona uğramakta, sorunsuz bir imalat süreci yaşanmaktadır. Kalıp imalatı öncesinde, kalıptan alınması planlanan ürünün modelinin üretilmesi aynı zamanda kalıp üretim sürecinde de %30 luk bir zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Mimari maket:

3D Printer sistemleri ile üretilen modeller son ürün olarak müşteriye sunulabilmektedir. Farklı renklerde maket üretim yeteneğine sahip olan Dimension 3D Printer sistemleri, üretim sonrasında kesilebilme, delinebilme, kaplanabilme, boyanabilme özelliği nedeniyle kullanıcılarına büyük avantajlar sağlamaktadır.

Temel mühendislik:

3D Printer sistemleri ile üretilen modeller üzerinden fonksiyonel testler yapılabilmekte ve elde edilen sonuçlara göre tasarımlar son şekline kavuşturulmaktadır.
Eğitim:
3D Printer sistemleri, öğrencilerin ve öğretmenlerin yapmış olduğu tasarımları gerçek mühendislik plastiği olan ABS veya ABSplus malzemeden ürüne dönüştürmekte ve tasarım yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Ders esnasında yapılan tasarım, ders sonunda plastik malzemeden öğrenciye sunulmakta ve öğrencilerin tasarıma olan ilgisi arttırılmaktadır. Dimension 3D Printer teknolojisi ile eğitim alan bir öğrenci piyasaya daha donanımlı ve yetenekli olarak atılmaktadır.
Otomotiv:
Kolay kullanımı, üstün hassasiyeti ve uygun maliyetleri nedeniyle tercih sebebi olan Dimension 3D Printer sistemleri ürün maliyetlerinde tasarruf ve alt yüklenicilerle iletişim amaçlı kullanılmaktadır.
Sağlık:
Ntv'den alıntıdır:
3D yazıcı teknolojisi bebeğin hayatını kurtardı
ABD’de solunum yetmezliği çeken bir bebek, 3D yazıcıda üretilen implant sayesinde hayata döndü. Tıp alanında yaşanan mucize, 3D yazıcıların hayatımıza getireceği faydalara en önemli örneklerden biri olarak kabul ediliyor.

Elon Musk = Iron Man:
Elon Musk Iron Man filminde olduğu gibi tasarımın bir hologram üzerinde sadece el hareketlerini kullanılarak yapılabileceğini hatta ardından 3d yazıcı kullanarak, gerçek bir parçaya dönüştürülebilecek.
3D PRINTER GELECEĞİ
Leap Motion:

Leap Motion algılama teknolojisin kullanarak bir monitör üzerinden 3D tasarım yapılabileceği gösteriliyor. Hatta şeffaf bir ekran üzerinde bu görüntü adeta hologram gibi bir etki de yaratıyor. Ancak asıl farklılık oculus rift ve leap motion beraber kullanıldığında tasarım için bambaşka bir uygulama ortaya çıkmış oluyor. Sadece Leap Motion kullanarak bile oldukça kolay bir şekilde tasarım yapılabilecek.
Leap Motion devrim yaratan bir algılama teknolojisine sahip. 10 parmağın hareketini de ayrı ayrı algılayabiliyor .Bu sayede bir çok farklı el hareketi kullanmak ve sınırsız kombinasyonlar üretmek mümkün. Klavye ve mouse gibi insan ergonomisine aykırı araçlar yerine sadece el hareketleri ile çalışan uygulamaların kapıları açılıyor.
3D PRINTER GERÇEKLEŞTİRİLEN TEKNOLOJİK GELİŞMELER
NASA bu çalışmalarının yanında 3D yazıcı kullanılarak üretilebilecek küçük uydular sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonundan Dünya’ya veri gönderimini sağlamayı planlıyor.Ağustos ayında NASA 3D yazıcı ile yazılmış metal bir roket parçasını test etti ve başarılı sonuç aldı. Bu üretim tekniği ile uzay araştırmalarındaki maliyetlerinde azaltılabileceği belirtiliyor.
3D Yazıcı ile Yazılan Protez Kol:
Mobil eklemleri, sensörleri ve güçlü bir yapısı olan terminatör kol. Güney Afrikalı bir marangoz olan Richard Van öncülüğünde, vücudunda sonradan uzuv kaybı olan veya doğuştan uzuvları eksik olan insanlara ucuz protez üretmek için bu proje geliştirildi.
Evinizde kullanabileceğiniz birçok küçük eşyayı, hatta el aletlerini, 3D yazıcılarda üretebileceksiniz.
Elde edebileceğiniz karmaşık çıktılar arasında V8 motoru da yer alıyor. Motorun birebir kopyası, motorun farklı kısımlarının nasıl çalıştığı ve üzerinde ne gibi modifiyeler yapılabileceği gibi değerlendirmeler yapılabilmesini sağlıyor.
Nanofotonik ve 3D lazer litografisi üzerinde uzmanlaşan Nanoscribe firması, 3D yazıcılarda sadece 125 mikrometre uzunluğunda uzay gemisi üretmeyi başardı. ABD’nin San Francisco ketinde düzenlenen Photonics West fuarında gözler önüne serilen uzay gemisi, boyutunun dışında ilgi çekici özelliklere sahip.
3D yazıcılar, gelişen mühendislik yazılımları sayesinde birçok iş alanında giderek daha önemli bir yer edinmeye başlıyor. Bilgisayarınızda tasarlayacağınız akla gelebilecek her nesneyi size sunan yazıcılar, önemli bir başarıya daha imza attı.
DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ :)
Tuğçe ÇİĞNAKLI
Özge ERTEN
Full transcript