Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Trolololo, czyli zaklinacz troli (troll management)

Jak często zdarza się wam, że na fan page'u pojawią się trole i hejterzy? Jak reagujecie, kiedy wasz bardzo aktywny użytkownik opublikuje tajne dane?
by

Monika Czaplicka

on 20 August 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Trolololo, czyli zaklinacz troli (troll management)

czyli na tropie różnych gatunków troli
Trolland
Hiperaktywny
następuje jakiś problem techniczny, który powoduje, że klient żali się na fan page krytykując markę przy każdej możliwej okazji. Nie tylko pisze post o swoim nieszczęściu, ale zaczyna pisać o tym jak to firma go oszukała również w innych wątkach (czasem nie związanych z tematem). Część z nich oczekuje gratyfikacji, inni po prostu chcą krytykować markę, bo są na niż źli.
Niezadowolony klient/ka
Niby nie trolluje, ale jednak trolluje, czyli pisze coś, co teoretycznie jest w porządku, ale praktycznie to nie wiadomo. Pisze ironicznie czy na serio?
Troll incognito
Często związani z innymi agencjami sm lub konkurencją dla klienta. Wyrażają się negatywnie, czasem przeklinają. Nie mają powodu do krytyki i reagują zwiększoną agresją na kolejne próby załagodzenia sytuacji. Często łatwo wytknąć im niekonsekwencję lub nieznajomość tematu, ale to tylko ich denerwuje jeszcze bardziej.
Podobno podczas kampanii wyborczych politycy zatrudniają hejterów do szkalowania przeciwników.
Hater
Techniki trollingu
dodaje często posty i dużo komentuje, aktywny o różnych porach dnia i nocy, wie dużo o marce/produktach/osobach, odpowiada użytkownikom zamiast prowadzącego, angażuje do dyskusji, nierzadko pisze rzeczy, które są dość niewygodne (np. przekazując informacje, których nie chcemy w tej chwili publikować).
Może być świetnym ambasadorem marki albo jego zagorzałym przeciwnikiem.
lekko dokarmiać
depsicologia.com
retailcontrarian.com
wchodzić w interakcje, doceniać za wkład, reagować na jego posty, ale sugerować, że za odpowiadanie odpowiedzialni jesteśmy my jako administratorzy strony
karmić!
przeprosiny oraz obietnica załatwienia sprawy, monitorowanie sytuacji, sprawdzenie klienta (czy nie jest naciągaczem lub z konkurencji); gratyfikacja
colipera.com
nie karmić!
nie reagować, cięta riposta lub ban
stuff.co.nz
antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. (...) Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.
Trolling
mporady.pl
ucięcie dyskusji stanowczą, ale kulturalną odpowiedzią
rzucić ochłap
Konkursowicze
Grupa osób próbuje wpłynąć np. na wyniki konkursu czy głosowania.
Oczywiście nie ma zakazu, żeby uczestniczyć w grupach, które namawiają do głosowania i nie ma możliwości reagowania, jeśli ktoś w takiej grupie poprosi o pomoc.
getbusymedia.com
unikać konkursów umożliwiających tego typu działanie
nie karmić!
Żartowniś/oświecony
ryjbuk.pl
Wrzuca śmieszne/różne treści (typu: ale urwał itp.) najczęściej do pytań facebookowych lub jest jedynym, który zna prawdę o zamachach, Polsce itp.
nie karmić!
usuwanie treści lub ban
Fake ID
niezależnie czy na fejsie czy innym portalu tworzy sobie sztuczne konta. najczęściej wchodzi w dyskusję z samym sobą albo jednym użytkownikiem popiera zdanie swojego prawdziwego konta. Co dwa trole to nie jeden!
nie karmić!
ban lub brak reakcji
smosh.com
nie znam się, to się wypowiem
zapytam jeszcze raz
wyróżnij się albo zgiń
niekonsekwencja
Twoja Stara...
grammar nazi
Polska język trudna mowa
ja i moje ego
system ekspercki
naukowcy amerykańscy dowiedli, że...
pojawia się i znika
www.wywali-ci-galy.pl
Prawo Godwina
Wraz z trwaniem dyskusji w Internecie, prawdopodobieństwo przyrównania czegoś lub kogoś do nazizmu bądź Hitlera dąży do 1
http://trole.joemonster.org/
neoseeker.com
Co może zniszczyć troll?
dyskusję
więź między użytkownikami
wizerunek marki/produktu/osoby
zaangażowanie
zainteresowanie stroną/forum/fan page
szerzą dezinformację
Klakierzy
tagadavao.wordpress.com
Ich głównym zadaniem jest reklamowanie produktu lub chwalenie go. Piszą pozytywne recenzje, rozpoczynają wątki, w których mogą rozmawiać o produkcie, chwalą gdzie się da. Zatrudniani przez firmy lub agencje. Zwykle nie mają pojęcia o produkcie/marce. Znajdziemy ich na Brandle czy Usta-usta, gdzie można wynająć takich w ilościach hurtowych.
eksterminacja!
należy bezwzględnie tępić w przeciwnym wypadku rozpanoszą się tworząc z forum/fan page laurkę produktu
Skąd się biorą trolle?
anonimowość
potrzeby rynkowe
marketing szeptany
powszechność
komunikacja w różnych kierunkach
greenfudge.org
W 2009 roku "odkryto", że izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzyło tajny zespół płatnych pracowników, których zadaniem jest przeglądanie internetu 24h i rozsiewanie pozytywnych wiadomości o tym kraju. Wchodzą doń absolwenci szkół i zdemobilizowani żołnierze władający językami obcymi. Mają udawać normalnych użytkowników internetu. Podobne praktyki stosuje podobno rząd USA.
Wstepny budzet wyniosl $150 000

http://www.muzzlewatch.com/2009/07/14/that-angry-commenter-on-your-blog-may-actually-be-working-for-the-israeli-government/
http://wolnemedia.net/swiat-komputerow/urzad-miasta-zatrudni-trolla/
2011: "Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą w łodzkim magistracie poszukuje pracownika, do zadań którego będzie należeć wypisywanie pozytywnych komentarzy do informacji o działaniach miejskich władz w Internecie. (...) Wyłoniony pracownik będzie pracował na stanowisku podinspektora i zarabiał od 1,5 do 4,5 tys. zł brutto."
"W lutym Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi szukała pracownika, do którego zadań należeć miało m.in. >>prowadzenie analizy forów internetowych oraz portali prasowych (…) w celu reagowania na niezasadną krytykę oraz umieszczenia stanowiska mającego na celu budowanie właściwego wizerunku łódzkiej Policji<<."
"Wiosną tego roku w Gdańsku aktywiści organizacji Nic o Nas Bez Nas ujawnili, że jeden z pracowników tamtejszego Urzędu Miasta w godzinach pracy prowadzi bloga, szkalującego poczynania tej organizacji, zajmuje się również wypisywaniem krytycznych komentarzy na jej internetowym formum. Władze Gdańska odcięły się wówczas od jego praktyk twierdząc, że pracownik magistratu „trollował” z własnej inicjatywy, nie zaś na polecenie swych przełożonych."

grożą kodeksem karnym, prokuraturą, czasami wypowiadają groźby karalne. Ich celem jest oczywiście wybadanie terenu, czyli sprawdzenie odporności psychicznej autora tekstu, który komentują. No i oczywiście zastraszanie.
groziciele
feministmormonhousewivespodcast.org
nie karmić!
brak reakcji lub riposta z odpowiednim paragrafem
trolling for fish
17 - 9 października
dziękuję za uwagę :)
monika.czaplicka@astoriaavenue.pl
facebook.com/astoriaavenue
gothamist.com
itthing.com
laughingsquid.com
philadelphiaspeaks.com
allvoices.com
pej.cz
1990
2001
IRC
Fora
Fripolboxi
Dzieci Neostrady
jodlewska.pl
Czemu ja?
Community Manager w Astoria Avenue
6 lat doświadczenia w social mediach
prowadzenie fan page: Nie czytasz? i paru innych :)
Full transcript