Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

August Wilhelm i Friedrich Schlegel- prekursorzy niemieckieg

No description
by

Kuba Grzywacz

on 10 September 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of August Wilhelm i Friedrich Schlegel- prekursorzy niemieckieg

August Wilhelm von Schlegel
Pisarz,poeta,językoznawca,filolog, tłumacz,historyk literatury. Studiował na uniwersytecie w Getyndze,gdzie poznał swojego przyjaciela i mentora Gottfrieda Augusta Bürgera. Od 1798 wykładał na uniwersytecie w Jenie,wraz z Friedrichem,Novalisem,Fichtem,Heglem,Schillerem i Schellingiem tworząc szkołę romantyzmu jenajskiego. W latach 1796-1800 napisał około 300 artykułów i recenzji z zakresu historii literatury i sztuki, filologii i historii. W 1801 roku podążył za bratem do Berlina, gdzie prowadził publiczne wykłady o literaturze i sztuce oraz współpracował z założonym przez niego czasopismem "Europa". W 1818 przeniósł się do Bonn, gdzie nauczał jako profesor literatury i historii sztuki.
Był jednym z twórców romanistyki i indologii akademickiej. Jako pierwszy w Niemczech prowadził wykłady z sanskrytu. W swoich badaniach nad literaturą posługiwał się pionierską metodą komparatystyki literackiej. Opracował podział języków na izolujące, aglutacyjne i fleksyjne. Jego stricte poetycki dorobek nie jest imponujący i zamyka się w dwóch tomach,lecz nie można lekceważyć jego wpływu na propagowanie idei romantyzmu w Niemczech i w Europie.
Karl Wilhelm Friedrich von Schlegel
Poeta,pisarz,filozof,językoznawca,krytyk literacki i teoretyk literatury. Urodził się jako najmłodszy z pięciu braci Schleglów. Studiował w Lipsku,wykładał w Jenie i w Berlinie,wiele podróżował po Europie. Przeszedł drogę od radykalnego ateizmu do konwersji na katolicyzm. Pisał o poezji starożytnej Grecji i Rzymu, twórczości Dantego, Szekspira i Goethego. Żonaty z Dorotheą, córką oświeceniowego niemieckiego filozofa żydowskiego pochodzenia Mosesa Mendelssohna.
Za sprawą swojego dorobku naukowego Friedrich Schlegel jest uważany za ojca współczesnego językoznawstwa. Napisana w 1808 praca "O języku i wiedzy Indusów", w której podkreślił związki pomiędzy greką, sanskrytem, łaciną i językami germańskimi,stworzyła podwaliny indoeuropeistyki. Jest także twórcą pojęcia ironii romantycznej, czyli koncepcji postawy twórcy romantycznego wobec świata.
Wpływ Schleglów na romantyzm
August Wilhelm i Friedrich Schlegel- prekursorzy niemieckiego romantyzmu.
O dwóch takich,co stworzyli romantyzm
Friedrich
(1772-1829)
August Wilhelm
(1767-1845)
Obydwaj bracia byli bez wątpienia jednymi z najważniejszych postaci wczesnego romantyzmu i położyli ogromne zasługi w propagowaniu idei tego kierunku w sztuce i literaturze. Ich dzieła traktujące o Indiach i sanskrycie były inspiracją dla zafascynowanych Orientem romantycznych poetów. Wreszcie obaj Schleglowie dzięki ogromnemu dorobkowi naukowemu i wszechstronnym zainteresowaniom udowodnili,że romantycy,pomimo odrzucenia oświeceniowych ideałów,także przyczynili się do rozwoju nauki i poszerzania wiedzy człowieka o świecie.
Full transcript