Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

PARDUS

No description
by

Yasin Erdoğan

on 20 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of PARDUS

Genel Görünüm
Görsel ve İşitsel Ayarlar
Kişisel

Sistem Ayarları
Sistem Ayarları
Ağ ve Bağlanabilirlik
Sistem ayarları yöneticisi temelde iki sekmeden oluşuyor. Bu sekmeler programın en üstünde Genel ve Gelişmiş adları altında yer alıyor. Bu sekmelerin altına yerleşen modüllerse işlevlerine göre gruplandırılmış durumda.

Genel sekmesinin altındaki bu gruplar "Görsel ve işitsel","Kişisel","Ağ ve Bağlanabilirlik" ve "Sistem Yönetimi"adlarını alıyor.Gelişmiş sekmesindeyse "Gelişmiş Kullanıcı Ayarları" ve "Sistem" grupları bulunuyor.Her grubun altında yer alan simgelere tıklayarak o modülün yüklenmesini sağlayabilirsiniz..
Ekran modülü Pardus'un sürümünden hatırlayacağımız görüntü yöneticisi de içeren gelişmiş bir araçtır. Bu araç bilgisayarınıza bağlı monitörlerin renk derinliği, yenileme hızı ve çözünürlükleri gibi ayarlarını yapmanıza izin verirken destekleyen ekran kartlarında görüntünün birden fazla ekrana gönderilmesini veya genişletilmiş masaüstü kullanımını çalıştırmanızı da sağlar. Girdi eylemleri ve Klavye ve Fare modülleriyse bilgisayarınıza bağlı klavye ve farenin tuş yenileme hızı, tıklama hızı gibi çeşitli ayarları yapmanızı sağlar.Yazı Tipi Kurucu sayesinde sisteminize kurulu olan yazı tiplerini görebilir ve sisteminize yeni yazı tipleri kurabilirsiniz.Son olarak saati ve tarihi elle ayarlayabileceğiniz gibi otomotik ayarla seçeneği ile bu işlemi Pardus'a da bırakabilirsiniz.
Görsel ve işitsel ayarları grubu altından sisteminizin görsel ve işitsel ögelerini kendinize göre düzenleyebilirsiniz.Bildirimler, modülü altında sisteminizde yer alan KDE programlarının belirli bir eylem meydana geldiğinde nasıl davranmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz.Öntanımlı olarak çok sayıda programın belirli bir davranış olduğunda, örneğin bir ileti aldığınızda veya bilgisayarınızın güç kablosu çıkarıldığında, nasıl davranacağı belirlenmiş ve ayarlanmıştır.
Kişisel grubunda toplanan modüllerden ilkini Erişilebilirlik Seçenekleri oluşturmaktadır. Pardus, engelli kullanıcılarımıza destek olmak amacıyla çeşitli ayarlara destek vermektedir. İlk sekme olan Parola ve Kullanıcı Hesabı sekmesinde, kullanıcı resminizi değiştirebilir, parolanızı değiştirebilir veya kullanıcınıza özel diğer bilgileri düzenleyebilirsiniz.Kişisel grubunun bir diğer modülü ise Öntanımlı Uygulamalar modülüdür.Bu modülde bazı servisler için hangi programları kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.
Sistem ayarları grubu adından da anlaşılabileceği gibi bir kullanıcının sisteminde ihtiyaç duyabileceği tüm ayarları yapabilmesini sağlayan ayarların bütününü oluşturmaktadır. Bu modülleri sırasıyla tanıyalım. Açılış Yöneticisi, modülü bilgisayarınız açılışında istediğiniz işletim sistemini çalıştıran GRUB programının ayarlarını yönetebilirsiniz. Disk Yöneticisi modülü ise bilgisayarınıza bağlı disk bölümlerini algılayan ve listeleyen bir araçtır. Bu araç sayesinde Pardus'un diskinizde bulunan hagi bölümleri kullandığını görebileceğiniz gibi diğer disk bölümlerinin de açılışta ön tanımlı olarak sisteme bağlanıp bağlanmayacağını da seçebilirsiniz.Servis Yöneticisi sisteminizde var olan tüm Çomar servislerinin bir listesini,o an ki durumunu ve sistem açılışında gösterdikleri davranışları listelemektedir.
Burada Vekil Sunucu (proxy) ayarlarını yapabilirsiniz. KDE programları burada yaptığınız ayarları ön tanımlı olarak kullanacaktır. İnternet'e doğrudan bağlanabileceğiniz gibi proxy ayarlarını bir dosyadan veya elle yaparak da ayarlamanız mümkün. Paylaşım modülünde ise yerel ağınızda olan Windows işletim sistemleri eğer ağ paylaşımı için kullanıcı adı ve parola istiyorsa bu bölümde öntanımlı oalrak gönderilecek kullanıcı adını ve parolayı belirleyebilirsiniz.
Yasin ERDOĞAN

ATL 12/B - 748
PARDUS
Sistem Ayarları
Full transcript