Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Skenderbeu-Hero Kombetar

No description
by

Ana Mirjana

on 16 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Skenderbeu-Hero Kombetar

SKENDERBEU HEROI KOMBETAR
Rinia e Gjergj Kastriotit dhe pervoja e tij ne perandorine osmane
&
Diskutimet mbi besimin e tij fetar
Krijimi dhe organizimi I shtetit shqiptar nen drejtimin e Skenderbeut!
SKENDERBEU STRATEG
VLERESIMET
ORIGJINA E SKENDERBEUT
Skenderbeu – Diplomat
GJIMNAZI: "PETRO NINI LUARASI"
2013-2014


Gjon kastrioti & Vojza Kastrioti
KOSTANDIN
KASTRIOTI
STANISH
KASTRIOTI
GJERGJ
KASTRIOTI
REPOSH
KASTRIOTI
MARA
KASTRIOTI
Pema familjare e familjes se Kastrioteve.
ANGJELINA
KASTRIOTI
VLAJKA
KASTRIOTI
JELLA KASTRIOTI
MAMICA
KASTRIOTI
=
&
Krijimi I shtetit shqiptar lind si domosdoshmeri per bashkimin politik,ekonomik,ushtarak e mbi te githa patriotik te popullit shqiptar,te gjendur perballe nje armiku te fuqishem sic ishte Perandoria Osmane.
Kushtet favorizuese per kete inciative sfiduese te Skenderbeut:
Zoteronte autoritet ne plan popullor
 Diti te zgjidhte mbeshtetjen e sigurt te shtetit:popullin e thjeshte
 Gezoi mbeshtetjen e bujareve duke mos cenuar rende interesat et yre ekonomike,dhe duke I perfshire ne aparatin shteteror.
 Shfrytezoi lidhjet martesore dhe forcimin e ushtrise,teresisht e pozicionuar nen varesine e tij.

Organizimi politik ne shtetin e Skenderbeut:
Shteti I Skendereut ishte organizuar ne formen e monarkise feudale te perqendruar.
Organet e larta te pushtetit ishin:
 Kryetari I shtetit(monarku)
 Kuvendi I Princave Shqiptare-organ I pergjithshem I klases feudale shqiptare,I cili percaktonte politikat e jashtme dhe te mbrojtjes se vendit.
 Keshilli I Larte-organ I perhershem keshilimor prane Skenderbeut.
Krahas administrates qendrore iu dha vemendje edhe asaj shteterore:
Ne krye te krahines:
 Komandant ushtarak-vojvoda
 Komandant qyteti-qefalia
 Nepunesit-psari

Te drejtat udheheqese te Skenderbeut si monarku I shtetit shqiptar:
 Ushtronte funksionet legjislative-Nxirrte akte normative per vendosjen e taksave,doganave,detyrimeve.
 Dispononte te drejten e shperndarjes se se zoterimeve tokesore ne dobi te bujareve shqiptare,te dalluar per besnikeri e trimeri.
 Drejtonte aparatin administrativ:te financave ,te marrdhenieve nderkombetare etj.
 Drejtonte dy organet me te larta te pushtetit.
 Ishte Komandant I Pergjithshem I ushtrise shqiptare,drejtonte Keshillin e Luftes.
 Ushtronte funksione gjyqesore:e drejta e denimit per krime te renda kunder shtetit.


Tipare shteterore:
 Pushteti I kryetarit te shtetit ishte I trashegueshem.
 Shteti kishte nje ushtri te vetme dhe forcoi organet e zbulimit.
 Shteti I Skenderbeut kishte simbolet e veta si :flamuri,stema dhe vula zyrtare.
 Ne shtet kane vepruar :e drejta feudale,fetare,zakonore,penale,civile.


Pakenaqesite:
Forcimi I autoritetit shteteror te Skenderbeut shkaktoi pakenaqesine e disa bujareve,te cilet kerkonin te ruanin me xhelozi pushtetine tyre separatist.Disa bujare kontestuan duke u shkeputur nga Lidhja Shqiptare,qysh prej 1447,e nderkohe disa u bashkuan me osmanet kunder atdheut te tyre.skenderbeu burgosi zoterinjte Gjon e Gojko Balsha dhe u mori zoterimet ashtu si edhe ndaj Moisi Komnenit.Dy familjet e medha:Dukagjinet dhe Arianitet ,megjithese jo aprovues te varesise,interest I detyruan te pranojne pushtetin pothuajse absolutist te Skenderbeut.

Duke patur gjithmone resurse te limituara dhe nje ushtri shume here me te vogel se sa ajo otomane, Skenderbeu vuri ne perdorim taktikat guerrile per te luftuar.
Perjashtuar rojen personale te Skenderbeut, ushtria e tij perbehej vetem nga trupa te lehta, qe perbushnin kushtet e duhura per te perdorur luften guerrile. Per fat te keq nuk dihet me saktesi se si ishte e armatosur kembesoria, por dihet se si ishte e armatosur kavaleria; ata quheshin stradioti , ishin te armatosur me shtiza hedhese, arbaleta, shpata, dhe thika dhe mbanin veshur vetem nje parzomre te lehte ne trup.

Beteja e Ujebardhes
Perpara betejes Skenderbeu I kishte burimet e limituara per shkak te mugeses se ndihmes nga Papa dhe Alfonso V i Aragones dhe provokimeve e sabotimeve te shumta te Venedikut. Nepermjet veprimeve diplomatike i jep fund provokimeve dhe siguron ndihma te mjaftueshme, te cilat erdhen me vonese, por Skenderbeu diti te bente pa to.
Duke ditur se ushtria otomane komandohej nga nipi i tij, qe e njihte taktiken dhe terrenin e shqiptareve, Skenderbeu vendosi te perdorte po te njejten taktike, por ne nje menyre tjeter.
Shperndau ushtrine dhe I urdheroj te fshihej ne male ose pyje te dendura. Duhet ta ndiqnin, por jo ta sulmonin ushtrine otomane, pervece nese I urdheronte Skenderbeu, I cili gjithashtu do fshihej

Ushtria otomane hyri thelle ne territorin armik pa takuar rezistence, gje qe ishte mjaft e cuditshme. U perhapen fjale se Skenderbeu ishte braktisur nga ushtria e tij dhe ishte fshehur, por asgje nuk ishte e sigurt, keshtuqe pa u siguruar per fatin e komandantit shqiptar, Hamzai vendosi te mos sulmonte Krujen.
Territori rreth Matit, prane kufirit me Venedikun u eksplorua dhe u plackit, por as Skenderbeu, e as ushtaret e tij nuk u gjeten. Pas marshimeve te lodhshme, ushtria otomane vendosi te pushonte ne Ujbardha (jug te Lacit). Vendi u zgjodh per shkak te mbrojtjes natyrale qe i ofrohej nga kodrat ne lindje.


Beteja e Ujebardhes u luftua ne 2 shtator te 1457 mes forcave shqiptare te drejtuara nga Skenderbeu dhe ushtrise otomane te drejtuar nga Hamza Kastrioti dhe Isak Bej Evrenozi.
Ushtrite kishin perkatesisht 10.000 dhe 80.000 ushtare.Kjo beteje konsiderohet si fitorja me e madhe e Skenderbeut gjate luftes. 15.000 ushtare otomane u vrane, dhe po aq u kapen rob, mes tyre edhe Hamzai vete, I cili u dergua ne Napoli ne pranga.. Kjo fitore ngriti moralin e ushtrise shqiptare deri ne ate pike sa asnje ushtar shqiptar nuk mendoi me per dezerim. Fitorja rriti edhe besueshmerine e Skenderbeut ne syte e figurave politike te Evropes.


Skenderbeu rimblodhi ushtrine e tij dhe vendosi te sulmonte kampin otoman gjate nates. Ai e ndau ushtrine e tij perseri, kesaj rradhe ne 3 grupe, dhe kampi u rrethua. Skenderbeu vete sulmoi i pari me grupin e tij dhe nga lindja, te cilen otomanet e mendonin te mirembrojtur. Otomanet u demoralizuan aq shume nga shfaqja e papritur e Gjergj Kastriotit sa qe numrat e tyre nuk paten fare rendesi ne meteje.

Gjergj Kastrioti ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsava.
Mendohet se lindi më 6 maj 1405 në Mat.
Pas thyerjes së të atit nga Sulltan Murati më 1421 dhe u dërgua në oborrin e Sulltanit, me miratimin e Gjonit.
Atje, zgjuarsia dhe shkathtësia e çuan Gjergjin në shkollën e sulltanit (içogllanëve) që përgatiste komandantë e nëpunës per t’i sherbyer sulltanatit.

Ne vitet 1438-1440 e derguan me trupat e tij ne emer te perandorise qe te shtypte kryengritjet fshatare ne Shqiperine e Eperme, ku u be i vetedijshem per gatishmerine e tyre per revolte. Skënderbeu nuk hoqi dorë nga ideja për t'u kthyer në Shqipëri në fronin e të atit, deri në vitin 1443 kur ai u nis kundër Janosh Huniadit nën komandën e bejlerbeut të Rumelisë.
Monumenti i Skenderbeut Tirane.
Monumenti i Skënderbeut në Tiranë i ngritur më 1968, është vepër e Odhise Paskalit në bashkëpunim me Andrea Manon dhe Janaq Paçon. Ai u vendos në Tiranë me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar.Piazza Albania
Tek monumenti shkruhet (ne gjuhen italiane )
“GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU
ROMA KUJTON 500 VJETORIN E VDEKJES SE GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBEG
MBROJTES SYPATREMBUN I QYTETNIMIT PRENDIMOR
KOMUNA E ROMES MLMLXVIII (1968)”Monumenti i Skenderbeut ne Mbreterine e bashkuar, Londer
Në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë së vendit tonë, veprimtaritë e vazhdueshme të Ambasadës tonë në Londër kulmuan sot, me 28 Nëntor, me vendosjen e Bustit të Skënderbeut në Londër, në adresën: 113 Inverness Terrace, London W2 6JH.

Zvicer
Busti i Skënderbeut buzë liqenit të Gjenevës...

Monumente
te Skenderbeut ne bote
Monumenti i Skënderbeut në Shkup është i mbuluar me bronz dhe peshon 2,7 tonë, ndersa së bashku me bazamentin është i lartë shtatë metra. Kjo njëkohësisht e bën atë dhe shtatoren më të lartë në Maqedoni, vepër kjo e skulptorit Thoma Thomai. Gurthemeli i bazamentit ku qëndron monumenti i Skënderbeut në Shkup u vendos më 28 nëntor të vitit 2005. Ndërsa monumenti u vendos më 28 nëntor 2006.
Shkup,Maqedoni
Bruksel, Belgjike
Michigan,SHBA
Pas mbarimit të shkollës, Gjergj Kastrioti (Skënderi) kreu detyra ushtarake në Ballkan e në Azinë e Vogël, duke u dalluar për trimëri. Ne saje te vlerave qe shfaqi ne beteja, e graduan officer, e me pas komandant te 500 kaloresve. Iu dha titulli bej, qe ishte titulli i katert sipas rendesise ne hierarkine e fisnikerise osmane, pas titullit sulltan, shehzade (princ) dhe pasha..
Diskutimet mbi besimin e tij fetar
Kendveshtrimi i myslimaneve.
Fetih Pasha, pohoi se Skenderbeu ishte nje mysliman i mire, por momenti i pare i acarimit te tij mund te kete qene kur Sulltan Murati nuk ia la atij principaten e Krujes. Qe atehere ai u bashkua fshehurazi me kishen Romane, vetem per realizimin e synimeve qe i kishte vene vetes. Nuk mungoi dhe nje tallje e nje tjetri ofiqari osman, i cili e konsideronte qesharak titullin qe iu dha Skenderbeut si „Gjeneral i Kryqit“, pasi ai kishte luftuar per bashkekombasit e tij, kunder turqve, por kurrsesi jo kunder islamit.
Kendveshtrimi i te krishtereve.
Autoret katolike, kembengulin se Gjergji se pari ishte pagezuar ne kishen katolike Romane, dhe rrethprerja qe i takonte fese islame, nuk kishte ndonje domethenie te konsiderueshme. Mjaft historiane klerike jane te besimit se Skenderbeu ushqente deshiren e zjarrte per te vendosur krishterimin ne zoterimet e tij.
Kendveshtrim objektiv.
Duke hedhur syte ne nje kendveshtrim objektiv, nuk do te ishte e habitshme qe Gjergj Kastrioti te kete zgjedhur te luaje vazhdueshem me fene, duke mos i perkitur ne fakt asnjeres, njelloj sic beri dhe babai i tij, i cili nderroi fene tre here gjate jetes, vetem per interesa te caktuara.
Harte e Ballkanit shek.XV
Punoi: Ana Dushi
Punoi:
Kris Hasa
Kristi Saliaj
Punoi: Joana Caushi
Punoi: Kristi Kalimani
Punoi: Dea Bejleri
Ruajti marredhenie te mira me shumicen e shteteve fqinje
Marredheniet e Skenderbeut me Papatin
Permes favoreve ushtarake me qellim perhapjen e fese se krishtere, Skenderbeu arriti te evropianizonte ceshtjen shqiptare dhe te perdorte ndikimin e papes per te unifikuar familjet feudale.
Skenderbeu kishte marredhenie te mira dhe me Alfonsin e V, Mbretin e Napolit.
Nga vendet e rajonit, kryesisht arriti te ndertonte marredhenie te mira me Raguzen dhe Hungarine, ne kohen e Janosh Huniadit.
Marredheniet diplomatike te Skenderbeut me P Osmane
Arritjet me te medha qene armepushimet e 1460 dhe 1463.
Punoi: Bojken Gjoleka & Ervin Dyrmyshi
Paraqitja grafike: Mirjana LLana
Full transcript