Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

MESUT MANİOĞLU

No description
by

Ayça Aydoğan

on 15 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of MESUT MANİOĞLU

2001
1927
MESUT MANİOĞLU

Hayatı
Mesut Manioğlu, 13 Şubat 1927'de Osmanlı kültürünün egemen olduğu bir ailede, Istanbulda dünyaya gelmiştir. Bu durum sanat yaşamında önemli bir rol oynamıştır. Eski Istanbulu, Cumhuriyet Türkiyesin de izleme şansını elde etmiş ve her iki atmosferide soluma olanağını bulmuştur. Tüm bunlar şüphesiz sanat yaşamında izler bırakmıştır.
1943 yılında DGSA'da süsleme sanatları bölümü afiş atolyesi bölümünden 1949'da mezun olmuştur.
Ilk profesyonel işinin basılması öğrencilik yıllarında '3 Mart Baloları' afişleri ve Tariş (şarab) afişlerinin basılmasıyla gerçekleşmiştir.

Kendi ifadesiyle ''sokakta çalışmaya'' başlaması 1949 yılında ''Istanbul Sergisi'' için yaptığı afiş ve sergileme tasarımlarıyla gerçekleşmiştir.
Türkiye'deki gelişmelerin etkisiyle arka arkaya açılan sergiler ve fuarlar, mesleki yaşamının önemli bir bölümü oluşturur. Buna en iyi örnekler:

1951'de ''Izmir Beynelmilel'' fuarında 'Amerikan Pavyonu' tasarımı ve bunu izleyen yıl 'Emlak Bankası Pavyonu'nun yeniden yapılanması işlerini almıştır. Bu durum Emlak Bankasıyla 10 yıl sürecek çalışmalarını başlangıcı olur.
Emlak bankasının çesitli kentler inşaa etmeye başladığı toplu konut projelerinin tanıtımında da görev alır. Bunlardan en önemlisi Ataköyde oluşturulan sitedir.
Ve yine öğrencilik yıllarında yaptığı ''Birleşmiş Milletler'' afiş yarışmasında ödül aldı.
*Bu sergide dekorasyon işlerini de
akademi arkadaşları Gevher Bozkurt
ve Natık Soyeren ile üstlenir.

Konut üreten bankanın simgelendiği amblemde ev simgesi üzerindeki kuş soyutlaması Türk Geleneksel sanatnın soyut motifidir.
1954 döneminin hükümeti, Mesut Manioğlu'ndan o dönemin gelişmelerini görsel olarak yansıtmasını istemiştir. Bunun üzerine Manioğlu
dört afiş yapmıştır.
Manioğlu, uzun yıllar ilaç sektöründe de çalışmıştır. Bunlardan bazıları ;

ibrahim Ethem Ulugay Kimya Evi
Abdi ibrahim
Roche
Pfizer

Tasarımlarını yaparken çok çeşitli illustirasyon uslupları kullanarak ilaçların özelliklerini biçim ve içerik ilişkini kullarak vermiştir.

Ayrıca Manioğlu 30 yıl gönüllü olarak Verem Savaş Derneği ve ona bağlı sağlık kurumlarına tasarımcı olarak katkıda bulunmuştur.
Resimde gördüğümüz Amerika
iş Biriliği konulu pul yarışmasında 1.lik
ödülü kazanmıştır .

Posta idaresi ve Verem Savaş pul yarışmasında da ödülleri vardır..
Manioğlu, 1972'de Shell in sanat danışmanı oldu ve 20 yıl boyunca tüm tasarımlarını yapmıştır.

Garanti Bankası, THY, Emlak Kredi Bankası, Eti gibi bankalar için logo tasarladı ve ödüller aldı.

1967'de Gebrauchsgraphik'te ve 76'da Modern Publicity'de çalışmaları yayınladı.

1980'lerden sonra yaptığı afişlerde yalın bir anlatım gözlenmiştir.
"Güzel Sanatlar Fakültesi (Sembolü-Amblemı) olarak düşündüğüm bu şekil, Osmanlı'larda gelişmiş halde daha çok kapılarda kullanılmış (Kündekâri) denilen tahtaların birbirine geçmesinden meydana gelen bir işçilik tarzıdır. Çivi ve tutkal kullanılmayan bu parçalar hareketli oldukları için çarpılma ve dönmeye yıllarca dayanırlar.
Şeklin ortasındaki kısmı fakülte olarak tasavvur ettim. Etrafındaki parçalar ise; Resim, Heykel, Grafik, Tekstil... gibi benzeri bölümleri anlatmaktadır. Birlikte olmalarına rağmen ayrı ve serbest çalışmaktadırlar."

THY Logosu
1959’da açılan bir yarışmayla THY bu kez yeni bir ambleme kavuştu. Amblemin tasarımcısı Mesut Manioğlu, sembol olarak bir Yaban Kazı figürü kullandı.
manioğlunun yaptığı amblemin değiştirilmiş hali 1960
1986 yılında THY amblemi sadeleştirildi. THY sembolün içerisinden çıkartıldı
Logo bir sonraki evrede kırmızı zeminli daire içerisinde dişi kullanımlı bir sembol ile modifiye edildi.
En son olarak THY logosunun fontu değişti, daha doygun bir mavi renge büründü ve dairesel amblem gölgelendirilerek boyut kazandı. Genel olarak daha çağdaş bir görsel kimlik sahiplenilmeye çalışıldı. Bülent Erkmen’in yaptığı son çalışmayla marka uluslararası bir kimliğe büründü.
ETI Logosu
Eti'nin markalar arasında logosuyla ikon haline gelmesinin öyküsü ilginçtir. Hitit Güneşini loga seçen Firuz Kanatlı ''Bal'' adından vazgeçince, Eti markasının tescili sırasında ilk logosunu italik olarak yazar, ''E'' harfinin başınada küçük bir güneş kursu koyar ancak grafik sanatçısı Mesut Manioğlu ile yaptığı görüşme sırasında,sanatçının önündeki kağıda çizdiği Hitit Güneşi çok hoşuna gider ve eski logonun yerini almasına karar verir. Uzun süre kullanılan logonun çizimi daha sonraki yıllarda küçük bir değişim geçirir ve şimdi ki halini alır.
Sayfa düzeni, kullanılan fotoğrafların büyük çoğunluğu ve resimlemeleri kendisine ait olan Zaman içinde istanbul kitabı, istanbuldan beslenmiş bir grafik tsarımcının yaşadığı kentte vefa borcunun bir ürünü olarak düşünülebilir. Manioğlu kitabın ön sözünde şöyle yazmıştır;
-''Istanbul'da doğmuş bir sanatçı olarak yaşamış bir kişiden Istanbul için eser hazırlanması istenince, belgeler ve görüntülerle değişik bir bakışla ''Zaman içinde Istanbul'u'' zorda olsa biraz anlatabilirsem çok mutlu olacağımı düşündüm bütün zamanların gönüllerimizde ki büyük ve güzel Istanbulunun; eserleriyle, havasıyla, tozu toprağıyla korumaya ve sevmeye devam edeceğiz..''
Mesut Manioğlu, 19 Ocak 2001 de vefat etmiştir.
8-26 Aralık 2003 tarihleri arasında Ziraat Bankası,
Tünel Sanat Galerisinde çalışmalarının bir bölümü
sergilenmiş.
Bizi dinlediginiz için teşekkür ederiz
..
Eda Nur Çiçek
Ayça Aydogan
Full transcript