Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

CITTASLOW AKIMI SUNUM NO:2

No description
by

zeynep ozdemir

on 28 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of CITTASLOW AKIMI SUNUM NO:2

NASIL YAVAS SEHIR OLUNUR ?
NASIL Cittaslowlaşılır ?
KRITERLER :

1. Tarihi merkezlerin ıslahı ve iyileştirilmesi için planlar ve/veya kültürel ve tarihi değerler üzerine çalışmalar yapılması.
2. Güvenli ulaşım ve trafik için planlar yapılması
3. Okullar ve kamu binalarına bağlanan bisiklet yolları.
4. Özel taşıtlar yerine uygun alternatif taşıma ve trafiğin toplu taşım araçları ve yaya alanları ile bütünleştirilmesi için (toplu taşımla bağlantılı ilave kentsel araba park alanları, yürüyen merdivenler, yürüyen bantlar, teleferik, bisiklet yolları, okullar, işyerleri ve benzerlerine erişim sağlayan yaya güzergâhları) planlar yapılması.
5. Kamusal ve kamuyla ilgisi olan alanların engelliler için erişilebilir olması, mimari engellerin kaldırılması ve teknolojilere erişimin sağlanmasını garanti altına almak üzere altyapıların teşvik edilmesi.

6. Aile yaşantısına ve yerel aktivitelere (eğlence, spor aktiviteleri, okul ve aile arasında bağ oluşturmayı amaçlayan aktiviteler, yaşlılar ve kronik hastalar için evde yardımı da kapsayan yardım çalışmaları, sosyal tesisler, belediye çalışma saatlerinin düzenlenmesi, umumi tuvaletler) yardımcı olacak programların teşvik edilmesi.
7.Tıbbi yardım merkezi mevcudiyeti
8. Vasıflı yeşil alanların ve hizmet altyapılarının (yeşil alanların birbiriyle bağlantıları, oyun sahaları, vb.) mevcudiyeti
9. Ticari malların dağıtımı ve “doğal ürünler için ticari merkezler” oluşturulması için plan hazırlanması.
10. Mağaza sahipleriyle, zor durumda olan vatandaşlarla ilgilenme ve yardım etme üzerine mutabakat sağlanması: “dost mağazalar”.
11. Bozulmakta olan kentsel alanların ve şehrin yeniden kullanılmasına yönelik projelerin iyileştirilmesi.
12. Kent tarzının yeniden yapılandırılması ve iyileştirmesi için bir program.
Kentsel Kalite için Teknolojiler ve Tesisler
1. Organik tarımcılığın geliştirilmesi için projeler.
2. Esnaf ve zanaatkârlar tarafından üretilen ürünler, eşyalar ve el sanatlarının kalitesinin belgelendirilmesi.
3. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan esnaf ve zanaatkârların ve/veya el işi ürünlerinin korunması ve himayesine yönelik programlar.
4. Yok olma riskiyle karşı karşıya olan geleneksel çalışma ve meslek yöntemlerinin himayesi.
5. Organik ürünlerin ve/veya yerli ürünlerin kullanılması ve restoranlar, okul kafeteryaları ve korunan yapılarda yerel geleneklerin muhafaza edilmesi.
6. Slow Food hareketiyle işbirliği içerisinde okullarda tat ve beslenme konusunda eğitim programları hazırlanması.
7. Yok olma riski altında olan şarap ve gastronomik yavaş yemek çeşitleri için, aktivitelere destek olmak.
8. Yöreye özgü ürünlerin tespit edilmesi ve bu ürünlerin ticarileşmesi için destek olunması (pazarların ve marketlerin yerel ürünlerin satışı için düzenlenmesi, uygun mekanların oluşturulması).
Yerel Üretimi Korumak
1. Turist bilgisi ve nitelikli misafirperverlik için eğitim kursları.
2. Turistik güzergâhlarıyla tarihi merkezlerin ve turistik yerlerin işaretlenmesinde uluslararası işaretlerin kullanılması.
3. Ziyaretçilerin özellikle takvimlendirilmiş etkinlikler için şehre yaklaşımlarını ve bilgi ve hizmetlere erişimlerini kolaylaştırıcı resepsiyon yönergelerinin ve planların hazırlanması (otopark, resmi kurumların çalışma saatlerinin uzatılması/esnetilmesi, vb.).
4. Şehrin “yavaş” güzergâhlarının düzenlenmesi (broşürler, internet siteleri, ana sayfalar vb.)
Misafirperverlik
1. Yerel Yönetimin Citta Slow olma niyetini açıklamadan önce vatandaşların Citta Slow’un ne olduğu, amaçları ve prosedürü hakkında bilgilendirilmesi amacıyla kampanyalar düzenlenmesi.
2. “Yavaş” felsefesini kazanmada ve Citta Slow projelerinin uygulanmasında sosyal yapıların dâhil edilmesi için programlar hazırlanması, özellikle; eğitsel bahçe ve parklar, okuma mekanları, tohum bankası projesine katılım.
3. Slow City ve Slow Food faaliyetlerinin yaygınlaştırılması için programlar hazırlanması.
Farkındalık
- Kentte Citta Slow kimliğini vurgulayacak kampanyalar düzenlenmesi ve Citta Slow tarafından lanse edilen şartların karşılanması (zorunlu)
- Yavaş Yemek Komitesinin oluşturulması ve desteklenmesi (liyakat notu)
Üye şehirlerin, antetli kağıtlarına Citta Slow logosunu eklemeleri ve web sitelerine “yavaş” felsefesi hakkında içerik koymaları gerekmektedir.
Olaganüstü Gereklilikler
1.Yerel Slow Food Örgütlenmesinin (Convivium) kurulması
2.Slow Food ile işbirliği yaparak okullar için tat ve beslenme üzerine eğitim programları düzenleme
3.Slow Food ile işbirliği yaparak okul sebze bahçelerinin kurulması
4.Arca veya Slow Food Merkezlerinin, yok olma riski altında olan türlere veya ürünler için bir veya daha çok projelerini uygulamak
5.Yavaş Yemek tarafından temin edilen yerel bölge ürünlerinin kullanılması ve beslenme geleneklerinin, yemek eğitim programlarıyla birlikte, müşterek yemek servisleri, himaye altındaki yapılar ve okul kantinleri içerisinde muhafaza edilmesi
6.Yavaş Yemek ile işbirliği içerisinde, “Mercati della Terra” nın yerine getirilmesiyle elde edilen tipik yerel bölge ürünlerinin desteklenmesi
7.“Terra Madre” projesinin ve yemek cemiyetlerinin ortak eşleştirme ile desteklenmesi
Slow Food Faaliyetlerine ve Projelerine Destek
Miele ve Mayer ile Knox yaptıkları çalışmalarda yavaşlıgın üretiminin, genel geçer bir yaklasım olmadıgı , aksine yerel cözümlerle giderildigi bir felsefe oldugunu ortaya koymuslardır .

DÜNYADA CITTASLOW
ALMANYA : Bad Schussenried, Deidesheim , Hersbruck

AMERIKA : Fairfax , Sebastopol , Sonoma

AVUSTURYA : Enns , Hartberg , Horn

BELÇIKA : Chaudfontaine , Enghien , Lens , Silly

DANIMARKA : Svendborg

FINLANDIYA : Kristinestad

FRANSA : Labastide d'Armagnac , Segonzac

GÜNEY AFRIKA : Sedgefield

HOLLANDA : Alphen-Chaam, Borger Odoorn

YAVAS SEHIRLER LISTESI
CITTASLOW
T.C ISTANBUL AREL UNIVERSITESI
MIMARLIK BOLUMU

SURDURULEBILIR YAPI URETIM
TEKNOLOJILERI

zeynep sule ozdemir

oguzhan karayun

senanur ucmaz

SUNUM NO:2
İ ICERIK:


1) Nasıl yavas sehir olunur ?
2) Kriterler nelerdir ?
3) Dünyada uygulama alanları.

Dernek tarafından sertifika almak için kentlerin nüfusu 50.000’den fazla olmamalıdır. Cittaslowun kriter listesi yedi bölümde, çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel kalite için teknolojiler ve tesisler, yerel üretimi korumak, misafirperverlik, farkındalık ve Slow Food faaliyetlerine ve projelerine destek (bkz. Köstem 08.08.2011) olmak üzere, toplam 59 kriterden oluşmaktadır.
Birliğe alınmak için bir şehir kendisinin yapacağı ön değerlendirmede bunların en az %50’sini yerine getirmelidir. Bir sonraki aşamada ulusal Cittaslow otoritesine başvurusunu yapabilir. Buradan alınacak onayın ardından merkezi İtalya’nın Orvieto kentinde bulunan Uluslararası Sakin Şehirler Birliğine başvuru iletilir ve eğer aday şehir, gerekli kriterleri yerine getirir ve karşılayacağına dair somut adımlar ve planlar sunmayı başarabilirse Sakin Şehir olmaya hak kazanır. Her şehir dört yıl sonra yeni bir denetleme için başvurabilir (http://www.cittaslow.info/index.php?aktuelles_2010, 08.08.2011). Cittaslow olarak kabul edilmek için şehirler, örnek olarak organik tarımın desteklenmesi, yöresel gelenek ve göreneklerin korunması, yöresel ürünlerin pazarlanması ve özgün ve sürdürülebilir bir şehir ve bölgesel kalkınmanın yürütülmesi gibi bir sıra tedbirler almak zorundadırlar.
Cittaslow uygulamasında; yerel üreticiler destekleniyor, belediyenin oluşturduğu pazarda yerel ürünler satılıyor, yerel yemekleri yapan lokantalar bulunuyor, ilçe/beldeye özgü ürünlerin satılabildiği pazarlar kuruluyor, güneş enerjili aydınlatmanın kullanıldığı peyzaj projeleri gerçekleştiriliyor, bedelsiz bisiklet kiralanabilen garaj ve bisiklet yolları hizmete sunuluyor, pazarda naylon poşet yerine file kullanma vb. teşvik ediliyor.
Sakin Şehirler Birliğine üyelik süreci, başvuran belediyenin, kentinin bir takım kıstaslar açısından kendini değerlendirmesi ve puanlaması ile başlıyor. Üyeliğe kabul edilmek için puanların en az %50’sini almak ve üyelik başvurusunun kabul edilmeden önce Sakin Şehirler Birliği’nin ülke temsilciliği (Türkiye için Seferihisar Belediyesi) tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Bu değerlendirmelerde kullanılan kriterler aşağıda sunulmuştur.
Çevre Politikaları
1. Hava, su ve toprağın kalitesinin, yasa tarafından belirtilen parametrelerde olduğunun belgelenmesi.
2. Kentsel çöp ve özel atıkların ayrıştırılarak toplanmasının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik projeler.
3. Endüstriyel ve evsel kompostlamanın teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması.
4. Kentsel ya da toplu kanalizasyon için, atık su arıtma tesisinin bulunması
5. RSU ve biyokütlelerden ısı üretilmesi ve özellikle alternatif enerji kaynaklarının (yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen, mini hidroelektrik santral) kullanılması yoluyla enerji tasarrufu yapılmasına yönelik belediyenin planı.
6. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin (GDO) tarımda kullanılmasının yasaklanması 7. Reklam tabelaların ve trafik işaretlerinin düzenlenmesine dair belediyenin planı. 8. Elektromanyetik kirliliğin kontrolü için sistemler geliştirilmesi. 9. Gürültü kirliliğinin azaltılması ve kontrolü için program yapılması. 10. Işık kirliliğinin kontrolü için sistemler ve programlar oluşturulması.
11. Çevre yönetimi sistemlerinin benimsenmesi (EMAS ve ECOLABEL ya da ISO 9001; ISO 14000, SA 8000 ve Gündem 21 projelerine katılım).

ALTYAPI POLITIKALARI

1. Biyomimari için büro ve biyomimarinin teşvik edilmesi yönündeki bilgilendirme projesi için görevlendirilen personelin eğitimi için programlar hazırlanması.
2. Şehri, fiber optik kablolar ve kablosuz sistemler için teçhiz etmek.
3. Elektromanyetik alanları izleme sistemlerinin benimsenmesi.
4. Kentin çevresi ve peyzajıyla uyumlu çöp tenekeleri bulundurulması ve çöplerin belirli zamanlarda toplanması.
5. Kamu ve özel alanların çevreyle uyumlu bitkilerle, tercihen bahçe peyzajı kriterlerine uygun yerel bitkilerle, bitkilendirilmesi için teşvik edilmesi ve programlar oluşturulması.
6. Vatandaşlara götürülen hizmetler ( belediye hizmetlerinin internet vb. üzerinden duyurulması, vatandaşlar için internet tabanlı bir belediye ağı oluşturulması ve vatandaşların bu ağı kullanmaları yönünde eğitilmeleri) için planlar yapmak.
7. Özellikle gürültülü alanlarda gürültünün kontrol edilmesi için plan. 8. Kentte kullanılan renklerle ilgili plan hazırlamak. 9. Elektronik evden çalışmanın (telework) teşvik edilmesi.
Full transcript