Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Religie we współczesnym świecie

No description
by

Aleksandra Kubińska

on 4 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Religie we współczesnym świecie

Religie we współczesnym świecie Judea CHRZEŚCIJAŃSTWO Katolicyzm Prawosławie Protestantyzm Anglikanizm Luteranizm Kalwinizm Źródła wiary katolickiej: Pismo Święte Tradycja Struktura Kościoła Papież (łac. Pontifex Maximus) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego oraz głowa państwa Watykan (Stolicy Apostolskiej). Obecnym papieżem jest Benedykt XVI. Biskupi diecezji Biskupi parafii Główni wyznawcy: Argentyna,
Kostaryka,
Liechtenstein,
Malta,
Monako,
Salwador,
Szwajcaria,
Watykan. Katolicyzm to, obok prawosławia i protestantyzmu jedna z największych grup wyznanawców chrześcijaństwa. Terminem tym określa się także ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół rzymskokatolicki. Jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem. Pierwszą głową Kościoła anglikańskiego był Henryk VIII – zlikwidował on zakony, przejął dobra kościelne, pozostawił hierarchię kościelną, zniósł celibat, zachował kult świętych, liturgia sprawowana była w języku angielskim. Jest to religia państwowa w Anglii. Jest to doktryna teologiczna zapoczątkowana przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z głównych nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu. Jest to religia państwowa w Danii. Jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwinizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego, tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji. Obecnie znacznie zmniejszyła się liczba jego wyznawców (w Polsce liczy niespełna 4000 osób.) Prawosławie to doktryna ortodoksyjnego Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościóła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie w 1054 roku (tzw. schizmy wschodniej).
Opiera się ona na dekretach siedmiu pierwszych soborów powszechnych oraz przekazach ojców Kościoła. Religia prawosławna nie respektuje natomiast prymatu jurysdykcyjnego biskupa Rzymu ustanowionego po wielkiej schiźmie. Półwysep Arabski ISLAM Islam – religia monoteistyczna, jest druga na świecie pod względem liczby wyznawców, po chrześcijaństwie. Założona przez Mahometa w VI wieku, w południowej Arabii. Słowo islam w języku arabskim oznacza "poddanie się Bogu." Celem islamu i nauczania proroka Mahometa było połączenie wszystkich ludów arabskich w jedną wielką rodzinę muzułmańską, wiara jednak z czasem rozprzestrzeniła się na cały świat. Rozpoczęcie ramadanu- modlący się muzłumanie Świętą księgą muzłumanów jest Koran, na którym opierają całą swoją wiarę. Zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. 5 filarów islamu: 1. Wyznanie wiary – "Nie ma Boga oprócz Allaha, a Mahomet jest Jego prorokiem."
2. Modlitwa – odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki.
3. Jałmużna– określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
4. Post – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca.
5. Pielgrzymka do Mekki – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna. Główne państwa islamskie Afganistan,
Bahrajn,
Bangladesz,
Brunei,
Egipt,
Irak,
Jemen,
Jordania,
Katar,
Kuwejt,
Libia,
Maroko,
Oman,
Pakistan,
Tunezja. Indie Północne BUDDYZM Buddyzm jest religią monoteistyczna, powstałą w Indiach w V wieku p.n.e. Jej założycielem był Budda, władca jednego z indyjskich miast- państw. Przez wielu ludzi uznawany jest raczej za system filozoficzno-etyczny, rzadziej za religię. Buddyzm nie jest religią "księgi" - przez długi czas nauki buddyzmu były przekazywane ustnie. Zbiór świętych ksiąg określany jest mianem Tipitaka czyli Trójkosz lub Trzy Kosze. Tradycja podaje iż teksty w nim zawarte zostały zebrane na I soborze buddyjskim w Rajagriha ok. roku 486 p.n.e, nie są one jednak obiektem kultu, jak w pozostałych religiach. Cztery Szlachetne Prawdy: 1. Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu,
2. Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia,
3.Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia,
4.Czwarta Szlachetna Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia. Główni wyznawcy buddyzmu: Bhutan,
Kambodża,
Tajlandia. Cztery Szlachetne Prawdy w połączeniu z Szlachetną Ośmioraką Ścieżką stanowią esencję nauki buddyjskiej. P A L E S T Y N A JUDAIZM Judaizm jest religią monoteistyczną, powstałą w Palestynie i obecnie zrzeszającą ok 17 mln wyznawców. Jej założycielem był biblijny Abraham. Ukształtowała się ona w II tysiącleciu p.n.e. Jest to pierwsza religia abrahamowa i to właśnie z niej wywodzi się chrześcijaństwo. Menora i jarmułka Tora– pięć pierwszych ksiąg Biblii (stąd także Pięcioksiąg)- najważniejszy tekst objawiony judaizmu. Głównym tematem Tory jest Przymierze pomiędzy Bogiem, a narodem Izraela, będącym przez niego narodem wybranym. Judaizm stanowi religię narodową Żydów.
Jego wyznawcy znajdują się na całym świecie, obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych – 5,6 mln i Izraelu– 4,7 mln. Ściana Zachodnia (nazywana Ścianą Płaczu) i modlący się Żydzi Posąg Buddy P Ó Ł W Y S E P I N D Y J S K I HINDUIZM Hinduizm obok buddyzmu, jest jedną z najważniejszych religii Indii. Jest religią monoteistyczną polegającą na oddawaniu czci jednemu bogu, który przejawia się pod postaciami wcieleń i żeńskiej energii. Hinduizm jest religią bez jednego głównego założyciela. Istnieje bardzo wiele odłamów hinduistycznych, różniących się zarówno wierzeniami na temat Boga, jak i praktykami.
Ich wyznawców łączy jednak przede wszystkim: Swastyka hinduistyczna 1. Szacunek dla świętych ksiąg – Wed.
2. Wiara w reinkarnację.
3. Wiara w prawo akcji i reakcji (karma).
4. Dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy. Fragment Wedy Główni wyznawcy: Indie,
Nepal,
Bangladesz,
Sri Lanka,
Pakistan,
Indonezja,
Singapur,
Gujana,
Surinam,
Fidżi,
Mauritius,
Trynidad i Tobago,
Republika Południowej Afryki. Główni wyznawcy prawosławia: Zgodnie z szacunkami określa się, że prawosławie wyznaje ponad 180 mln ludności. W tym:

w Rumunii- 14 mln,
w Grecji- 10 mln,
w byłej Jugosławii- 9 mln ,
w Bułgarii- 6 mln,
w Stanach Zjednoczonych- 4 mln.

Prawosławie jest religią panstwową w Danii i Finlandii W Kościele prawosławnym Świętą Księgą jest Biblia. Swoją wiarę prawosławni opierają ponadto na dekretach siedmiu pierwszych soborów powszechnych i przekazach Ojców Kościoła. Nie uznaje ustanowionego po schizmie wschodniej w Kościele zachodnim prymatu jurysdykcyjnego biskupa Rzymu. Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie- wizytówka rosyjskiego prawosławia Państwa według wyznania dominującego: http://odkupiciel.swidnik.pl/mlodziez/Kronika-Spotkan/08.01.2010-r.-O-symbolice-chrzescijanskiej-i-nie-tylko.html http://symbolika-religijna.info.pl/ http://www.diecezja.rzeszow.pl/?q=node/3837 http://fakty.interia.pl/prasa_przewodnik_katolicki/news/z-biblia-jest-jak-z-kolacja,1786945,4255 http://1.bp.blogspot.com/_RPR0MpAw1xs/TETiFU_B4pI/AAAAAAAAAAU/l36hgXLdwdw/s1600/compass_rose.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/LutherRose.jpg/170px-LutherRose.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/93/Calvinist_symbol.PNG http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e9/OrthodoxCross.svg/101px-OrthodoxCross.svg.png http://pravda.blox.pl/resource/cerkiew_wasyla_blogoslawionego.jpg http://www.mrdowling.com/images/605islam.gif http://www.euroislam.pl/wp-content/uploads/2011/02/b-418635-islam_mosque1.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Mosque02.svg http://www.deecoor.com/images/page/713.gif http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/wp-content/uploads/2012/02/islam-religion-beliefs-pictuire-3.jpg http://www.euroislam.pl/wp-content/uploads/2009/10/koran.jpg http://histmag.org/grafika/nws/koran.jpg http://us.cdn2.123rf.com/168nwm/candyman/candyman1006/candyman100600155/7248088-zloty-3d-buddyzm-symbolem-kola-dharma-samodzielnie-w-bialym-reprezentuje-buddy-nauczania-sciezki-do-.jpg http://www.pięknauroda.com.pl/wp-content/uploads/2012/01/4d036071699ce_o.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/Tipitaka2.jpg/250px-Tipitaka2.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Oum.svg/170px-Oum.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/63/HinduSwastika.svg/170px-HinduSwastika.svg.png http://happywomentravel.com/wp-content/uploads/2012/09/vedy-150x150.jpg http://1.bp.blogspot.com/-LITE3pp8xjQ/Tb6d58mVW5I/AAAAAAAAADQ/HhJCCb6ee-k/s1600/gwiazda-dawida.gif http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4d/YarmulkeAndMenorah.jpg/200px-YarmulkeAndMenorah.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/Torah2.jpg/220px-Torah2.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/40/Western_wall_jerusalem_night.jpg/220px-Western_wall_jerusalem_night.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Main_religion_by_country_-_World_map.svg/790px-Main_religion_by_country_-_World_map.svg.png
Full transcript