Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Rozwój turystyki

No description
by

Klaudia Ostrowicz

on 26 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Rozwój turystyki

Turystyka na świecie
Klaudia Ostrowicz, Adrianna Rosłoń, Marta Całus
Rozwój turystyki
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat turystyka stała się najdynamiczniej rozwijającym się przemysłem na świecie. Wpływ na to miały takie czynniki jak:
rozwój środków transportu
wyższe dochody społeczeństwa
postęp technologiczny (dostępność i reklama)
rozwój urbanizacji
zróżnicowana oferta turystyczna
stabilizacja polityczna
Światowa Organizacja Turystyki
UNWTO- organizacja wyspecjalizowana ONZ, zajmująca się kwestiami związanymi z turystyką, m.in. statystykami ruchu turystycznego. Powstała w 1975 . Jej siedziba znajduje się w Madrycie. Należy do jednych z najważniejszych organizacji międzynarodowych. W 2009 zrzeszała 154 państwa reprezentowane przez turystyczne organizacje rządowe. Dla celów statystycznych wydzieliła na świecie 5 wielkich regionów turystycznych.
Bariery turystyczne
wysokie ceny
niedogodny klimat
niespokojna sytuacja polityczna
niedorozwój infrastruktury
Kierunki wyjazdów Polaków
SKUTKI ROZWOJU TURYSTYKI
Turystyka a gospodarka
Wady:
droższe życie mieszkańców obszarów turystycznych
monokultura turystyczna
Zalety:
nowe miejsca pracy
inwestycje w rozwój miejscowości
wyższe dochody narodowe
zmiany w strukturze zatrudnienia
Turystyka a społeczeństwo
Zalety:
wyższy standard życia
wzrost kwalifikacji
poznanie nowych ludzi i ich kultur
Wady:
zanikanie tradycji i kultury
rozwój patologii
zaburzanie równowagi i zasad życia społecznego
Turystyka a środowisko przyrodnicze
Zalety:
ochrona cennych elementów natury (parki narodowe, rezerwaty)
nacisk na ekologiczny tryb życia
Wady:
ingerencja w ekosystem
zanieczyszczenie powietrza i wód
wzrost poziomu hałasu
zaśmiecanie otoczenia
niszczenie naturalnego krajobrazu (zabudowa)
NOWY YORK/USA
Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu Nowego Jorku; w czasie ostatnich pięciu lat każdego roku miasto odwiedzało ponad 40 milionów gości ze Stanów Zjednoczonych i ze świata.
Do głównych atrakcji należą przede wszystkim:
Times Square
Statua wolności
Empire State Building
Metropolitan Museum of Art
EGIPT
Turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodu Egiptu. Szczególnie stare egipskie zabytki są magnesem przyciągającym zagranicznych gości. Obok Gizy i Kairu turyści chętnie odwiedzają Aleksandrię i Luksor, skąd między innymi można dotrzeć do Doliny Królów.
Piramidy w Gizie
Dolina Królów
Abu Simbel
TUNEZJA
To kraj egzotyczny, leżący w zupełnie innej niż Polska strefie klimatycznej, wabiący turystów swoim urokiem krajobrazów pełnych słońca, piasku, tropikalnej roślinności, nietypowych zabudowań czy strojów codziennych mieszkańców.
Wielki Szott
Al-Dżamm
KENIA
Największą atrakcją turystyczną Kenii a zarazem największym bogactwem naturalnym jest fauna. Ponad ćwierć miliona turystów odwiedza co roku przepiękne parki narodowe i rezerwaty zwierząt. Kenia słynie także ze wspaniałych plaż.
Lamu
Park Narodowy Tsavo
LONDYN
Jest to największe miasto Unii Europejskiej. Jest to także jedno
z najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Miasto przyciąga rocznie ok. 30 mln turystów.

Big Ben
PEKIN
Stolica Chin na naszych oczach przekształca się w jedną z największych i najważniejszych metropolii świata, miasto przyciąga wielu turystów chcących zobaczyć znane na całym świecie zabytki architektury.
Zakazane miasto
Wielki Mur Chiński
Plac Tiananmen
Świątynia nieba
Pałac Buckingham
Tower of London
London Eye
Paryż
SINGAPUR
Singapur liczy mniej niż 5 milionów mieszkańców, a każdego roku odwiedza go ponad 11,75 miliona turystów. Do tego wielokulturowego tygla, w którym obok siebie żyją Hindusi, Chińczycy i Malajowie.Bogata przeszłość i konserwatyzm spotykają się w tym kraju z nowoczesnością. Na każdym niemalże kroku doświadczamy mieszanki, w której oblicze Singapuru jako finansowej metropolii przeplata się z tropikalnym charakterem wyspy czy kolonialnymi wspomnieniami.
Statua Tomasa Stamforda Rafflesa
Katedra św. Andrzeja
Singapore Flyer–Pelayang
Francja pozostaje od lat niezmiennie krajem najczęściej odwiedzanym na świecie. W ciągu ostatniego roku Francję odwiedziło blisko 82 mln turystów zagranicznych. Jej wiodąca rola w dziedzienie turystyki wynika przede wszystkim z wielkiej różnorodności obszarów przyrodniczych, z piękna krajobrazów, z malowniczości francuskich miasteczek, a także z bogatego dziedzictwa kultury (muzea, zabytki historii). Francja jest też – po Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii - trzecim na świecie krajem jeśli chodzi o wielkość przychodów z turystyki.
Katedra Notre-Dame
Bazylika Sacre-Coeur
Luwr
Wieża Eiffla
Rzym
Światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami starożytności i średniowiecza (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny
i wiele innych budowli), niezwykle bogate muzea, nowoczesne osiedla mieszkaniowe na przedmieściach. Corocznie odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów.
Koloseum
Fontanna di Trevi
Piazza di Spagna
Bazylika Świętego Piotra
Sydney
Sydney Opera House
Zaprojektowali ją architekci Jørn Utzon i Ove Arup.
Harbour Bridge
Sydney Tower
Sydney to najstarsze i największe miasto Australii. Jego ikona jest Sydney Opera House. Słynie również z takich plaż jak Bondi Beach czy Manly Beach, które sa wspaniałym miejscem dla surferów i pływaków.
Bondi Beach
Uluru - Ayers Rock
Wielka Rafa Koralowa
The Super Pit
- odkrywkowa kopalnia złota
Góry Błękitne i Trzy Siostry
Najciekawsze miejsca w Australii
Peru to państwo w Ameryce Południowej, położone nad Oceanem Spokojnym, składające się z trzech malowniczych krain geograficznych - wybrzeża, łańcuchów And i Montany, w peruwiańskich dialektach nazywanej również Selvą.

Peru
Machu Picchu
Kościół Compañía
Rio de Janeiro jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie i najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem w Brazylii. Słynie z karnawału, pięknych plaż, niezwykłych krajobrazów. Nazywane jest Cidade Maravilhosa (Cudowne miasto). Najbardziej znane miejsca to: pomnik Chrystusa na wzgórzu Corcovado, Pão de Açúcar (Głowa Cukru), stadion Maracanã oraz plaże Copacabana i Ipanema. Mieszkańcy Rio są nazywani cariocas. Rio de Janeiro jest okryte złą sławą z powodu wysokiej przestępczości i obecności slumsów (faveli), jednak nie powstrzymuje to milionów turystów, którzy co roku chętnie odwiedzają to miasto.
Rio de Janeiro
Pomnik Chrystusa Odkupiciela
Głowa Cukru
Stadion Maracanã
Wyspy Galápagos
Są niezwykle malowniczym archipelagiem 100 wysp rozsianych po oceanie Spokojnym w pobliżu Równika. Łączna powierzchnia archipelagu to 7,8 tys. km kwadratowych ale jedynie 13 wysp posiada powierzchnie powyżej 10 km kwadratowych. Ciekawostką jest, że kiedyś była to jedna wyspa a pod wpływem ruchów Ziemi rozkruszyła się na setki innych. Oprócz urzekających krajobrazów wyspy Galapagos są również łakomym celem dla naukowców i innych ekspertów. Badając teorię ewolucji na wyspy trafił sam Darwin, wychwalając potem wachlarz zasobności fauny i flory do których należą między innymi: pingwin równikowy, legwany i co najważniejsze, słoniowate żółwie, których zwiedzający chociażby ze względu na ich wielkość na pewno nie przegapią.
Największą tajemnicą wyspy, nurtującą wielu naukowców i turystów są olbrzymie, monolityczne, kamienne rzeźby - tzw. moai - wykonane z kamienia wulkanicznego. Na wyspie jest ponad 800 takich rzeźb, a niektóre spośród nich mają charakterystyczne kapelusze, zwane pukao.
Wyspa Wielkanocna/Chile
Moai
Promenada Waterfront
Świątynia i Muzeum Zęba Buddy
DUBAJ
Jest to chyba najszybciej rozwijające się i zarazem zmieniające się miejsce na ziemi.Niezwykle nowoczesna zabudowa sprawia, że łatwo jest zapomnieć, iż Dubaj, część Zjednoczonych Emiratów Arabskich, był niegdyś niewielkim miastem beduińskich kupców.

Burdż Chalifa
Wieża Arabów (Burj Al Arab)
Fontanny w Dubaju
Full transcript