Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

No description
by

Suhar Rower

on 21 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of

Pajęczaki
FONTS
Charakterystyka pajęczaków
Pajęczaki w większości prowadzą drapieżny tryb życia. Wyjątkiem są tu roztocza, będące pasożytami zewnętrznymi. Niekiedy bywają także wektorami (przenosicielami) chorób.
Pajęczaki oddychają tchawkami, płucotchawkami, bądź, jak niektóre roztocza – całą powierzchnią ciała.
Większość pajęczaków, to formy drapieżne. Niektóre odżywiają się także krwią, martwymi resztkami organicznymi, a nawet pokarmem roślinnym.
Budowa szczękoczułka u ptasznika

Charakterystyka pajęczaków
Układy krwionośne pajęczaków są zróżnicowane. U większości serce zanikło bądź uległo redukcji. U najmniejszych roztoczy układ krwionośny nie występuje wcale!
Wszystkie pajęczaki posiadają oczy, umiejscowione na górnej części głowotułowia, jednakże ich liczba i szczegółowe umiejscowienie jest zróżnicowane.
Dotyk jest podstawowym zmysłem pajęczaków. Przykładem są włoski pająków umiejscowione na odnóżach mające za zadanie wyczuwać drgania sieci, a nawet powietrza (trichobotia).
Charakterystyka pajęczaków
Pajęczaki były pionierami życia w środowisku lądowym. Żyły już ok. 400 mln. lat temu!
Ciało pajęczaków składa się z głowotułowia i odwłoku, zawierającego organy rozrodcze i trawienne.
Pajęczaki posiadają 6 par odnóży, z czego dwie pierwsze tworzą szczękoczułki (pełniące rolę pokarmową) i nogogłaszczki (służące między innymi do orientacji w terenie, odżywiania i magazynowania nasienia), reszta zaś to odnóża lokomocyjne.
Pajęczaki (Arachnida) – grupa stawonogów, obejmująca 60 tys. gatunków, sklasyfikowanych w 11 rzędach:
Skorpiony
Biczykoodwłokowce
Rozłupnoodwłokowce
Tępoodwłokowce
Głaszczkochody
Pająki
Kapturce
Zaleszczotki
Solpugi
Kosarze
Roztocze
Przedstawiciel skakunów czychający na ofiarę. Proszę zwrócić uwagę na położenie oczu.
Charakterystyka pajęczaków
U wszystkich pajęczaków poza roztoczami posiadającymi stadia larwalne, występuje rozwój prosty.
U pajęczaków, w szczególności pająków, mocno zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Samiec, zwykle o wiele mniejszy od samicy, po zapłodnieniu często pada jej ofiarą…
Budowa pająka
Pająki
Rodzaje jadów
Neurotoksyczny (atakujący układ nerwowy ofiary; objawy występujące u człowieka: ból i skurcze mięśni niekiedy prowadzące do paraliżu a nawet zgonu)

Hemolityczny (powodujący rozpad krwinek w układzie krwionośnym; używany w medycynie jako środek przeciwzakrzepowy, przez buszmenów jako środek do zatruwania strzał)
Znaczenie pajęczaków wobec człowieka
Stanowią zagrożenie życia i zdrowia; ludzie zamieszkują domostwa wraz z pajęczakami, na skutek czego dochodzi do wielu pogryzień i zgonów, szczególnie w krajach tropikalnych.
Ich jad służy w medycynie do leczenia niektórych chorób (jako środki przeciwzakrzepowe, w terapii przeciwzawałowej i innych), a także do tworzenia surowic.
Rodzaje jadów
Trzeba uświadomić sobie, że każdy gatunek, a nawet osobnik, posiada jad o odmiennej sile działania. Jad pochodzący od jednego pająka, może mieć różny wpływ na różne gatunki zwierząt, niekiedy niezależnie od ich rozmiarów.
Znaczenie pajęczaków w ekosystemach
Pozytywne:
Są naturalnymi wrogami wielu szkodliwych gatunków owadów.
Są regulatorami liczebności zwierząt
Ze względu na samą liczebność pełnią istotną rolę w stabilności ekosystemów
„Zaloty” ptaszników. Wyraźnie widoczny dymorfizm płciowy – niewielki samiec i ogromna, niebezpieczna samica.
Rodzaje jadów
U człowieka, wiele zależy od indywidualnej reakcji organizmu. U dorosłego, zdrowego mężczyzny, ukłucie skorpiona jakiegokolwiek gatunku nie stanowi zagrożenia dla życia. Występuje także zjawisko „suchych”, bądź umiarkowanych ukłuć, które mają jedynie odstraszyć ofiarę i wynikają z konieczności oszczędzania ilości jadu.
Rodzaje jadów
Dużo groźniejszymi zabójcami są pająki, jak czarna wdowa (porażająca układ nerwowy, przyczyna wielu wypadków śmiertelnych u człowieka), czy niektórzy przedstawiciele spawęków, wypluwający (!) stężony kwas bezpośrednio na swoje ofiary.
Rodzaje jadów
W Polsce NIE WYSTĘPUJĄ gatunki drapieżnych pajęczaków będących zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka. Nie należy także obawiać się większości krajowych pająków, ponieważ ich szczękoczułki nie są w stanie nawet przebić naszej skóry.
Negatywne:
Powoduję niszczenie roślinności i upraw (poprzez wysysanie soków roślinnych)
Atakują zgromadzone zapasy żywności i inne materiały
Są wektorami chorób zakaźnych i alergenami kurzu domowego
Są pasożytami ludzi i ssaków (np. kleszcz, świerzbowiec)
Poecilotheria metallica
Do tej pory sklasyfikowano ok. 30 tys. gatunków pająków, z czego w Polsce żyje ok. 700. Systematycy przewidują iż odkryto dopiero ok. 20-30% wszystkich gatunków pająków występujących na ziemi.
Charakterystyczną cechą pająków jest posiadanie głowotułowia, z umiejscowionymi na nim oczami, odnóżami i aparatem gębowym, a także odwłoku z organami wewnętrznymi, pozbawionego odnóży. Podobną, wspólną niemal wszystkim pająkom, a zarazem wyróżniającą je cechą jest umiejętność snucia nici, a także posiadanie nogogłaszczek odpowiadających m.in. za orientację w przestrzeni.
Otwieranie przesyłki z ptasznikami
Szczękoczułki
Szczękoczułki nie są odnóżami krocznymi; pełnią funkcje związane z odżywianiem. Pazurki umiejscowione na ich końcach, służą do wbijania się w ofiarę – w dalszym etapie posiłku dość często w miejsce ukąszenia wpuszczane są soki trawienne. Niekiedy są używane także w walce z innymi drapieżnikami.

Wszystkie pająki są mięsożerne. To prawdziwi zabójcy świata zwierząt, z ogromną ilością i skutecznością metod polowań. Najniebezpieczniejsze są w stanie upolować nawet ptaki!
Szczękoczułki pająka w zbliżeniu
Chronione gatunki pająków w Polsce
W Polsce mamy 8 gatunków chronionych, w tym 3 należące do gryzieli (Atypus), czyli polskich przedstawicieli ptaszników. Są to:

Gryziel zachodni
Gryziel stepowy
Gryziel tapetnik
Tygrzyk paskowany
Poskocz czarny
Strojniś nadobny
Bathyphantes eumenis 
Mughiphantes pulcher
Gryziel stepowy
Jeden z trzech pająków z rodziny gryzielowatych występujących w Polsce. Rozmiarami podobny innym przedstawicielom – samce do 9mm długości, samice do 20 mm. Występuje na nasłonecznionych zboczach z niewielką ilością roślinności. Poluję nocą, czatując na ofiary w podziemnych (ok. 10cm) norkach, wyłożonych oprzędem (sieć przylegająca do podłoża, dzięki drganiom spowodowanym wejściem na nią ofiary, sygnalizuje pająkowi, że ofiara znajduje się w jego zasięgu). Spotykany na południowym-wschodzie Polski.
Tygrzyk paskowany
Osiąga rozmiary od 7 (samce) do 25 mm (samice). Nazwę zawdzięcza ubarwieniu, podobnemu nieco do futra tygrysa. Złośliwi twierdzą, że chroniony jest jedynie ze względu na swoją niewątpliwą urodę, ponieważ w Polsce, gatunek ten jest dość pospolity. Tworzy charakterystyczną, dużych rozmiarów pajęczynę, z pionowym zygzakowatym szwem wzmacniającym, który jest stabilizatorem. Okres godowy odbywa się w lipcu. W większości przypadków niewielkie samce po kopulacji, są pożerane przez samice
Full transcript