Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

MONARKIA NE FRANCE

No description
by

bi orn

on 6 April 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of MONARKIA NE FRANCE

Monarkia absolute ne France.
Franca doli si shtet me vete pas Traktatin te Verdunit. Bashkimi kaloi midis lufterave midis feudaleve fr. e monarkeve anglez. Monarket angleze perdoren edhe martesat per te rritur pushtetin e tyre si Uilliami e Henriku i 2 duke u martuar me dukeshen e Fr. jugore.
Ne francen e shekujve 10-11 mbreterit nuk kishin pushtet, ata zinin nje vend modest si feudal dhe jo shume i fuqishem. Mbreterit franceze ne ate kohe zoteronin nje rrip te ngushte toke qe ndodhej midis Parisit e Orleanit..
Monarkia Franceze gjate shek. 11 ishte akoma e dobet e pa unitet. Nga veriu ne jug dallohen ndryshime kulturore, ata flsinin gjuhe te ndryshme e ne veri dominonte akoma rendi feudal i ashper e tradita gjermanike, ndersa ne jug jane ende te forta kujtimet e antikitet romak e latin.
Filipi i dyte (1180-1223) detyroi anglezet te leshonin Francen vr. Ai zgjeroi shume territoret duke u shkeputur anglezeve nga sundimi edhe Normandine, Bretanjen, Anzhune. Ne kete menyre u rrit besimi i franceve ne mbretin e tyre, lordeve u ra pushteti e pushteti mbreteror u forcua. Duke cliruar komuna ai perfitoi para te cilat i vuri ne arken e shtetit e ne ushtrine e tij. Ai krijoi nje aparat administrativ me funksionare qe mbanin rendin ne qytet, qetesine, mblidhin taksat, kujdeseshin per mirembajtjen e proceseve gjyqesore.
Kush e beri bashkimin perfundimtar?
Cili ishte kontributi i Filipit te dyte?

Ai vuri kontroll te plote mbi territorin e Francez duke cliruar Francen vr.
Ai fuqizoi shume pushtetin mbreteror ne dy menyra,
1. me ane te pushtetit te drejte( e vendosi pushtetitn e tij ne baza institucionale)
2. me ane te predikimit se pushteti i tij vinte nga zoti.
Ai krijoi nje sistem gjyqesor i cili u siguronte njerezve paanjesi ne gjykim dhe ndershmeri. Per kete qellim ai ndaloi gjykatat mbreterore. Ai u perpoq te ndalonte lufterat private midis kaloresve e ndaloi mbajtjen e armeve, si per fisniket ashtu edhe per fshataret.
Monarkia absolute, Luigji i 9. (1223-1270)
Keshilli mbreteror (institucioni me i larte)
INstitucionet ne France.
Me kalimin e kohes paralamenti i Frances u be nje vegel e mbretit. Ne vitin 1302 mbreti Filipi 4 e thirri ate e cila ishte nje kuvend kombetar me shtresat kryesore te shoqerise, per te kerkuar mbrojte ne konfliktin e tij me papen. Ne dallim me Angline, ne France mbreterit nuk ishin te detyruar te mblidhnin parlamentin e te zbatonin vendimet e tyre. Kjo gje i hapi rruge pushtet absolut te mbretit.
Cfare pozite gjendej Franca dhe a kishin funksion mbreterit?
Absolutizmi
Ins. gjyqesor financiar ligjvenes fiskal
Nxorri ligje, u rrit vlera e gjykates mbreterore, gjykatat feudale s'kishim me fuqi.
Unifikoi monedhen,
rriti mireqenien,
shkembimet,tregun.


Kontrollohej nga parlamenti i Parisit.
PUNOI : BJORN JAUPLLARI
VEDIN FETAI
KLASA: XB
Full transcript