Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KOMUNIKACJA JEDNO- I DWUSTRONNA W PRZEKAZACH MEDIALNYCH

Prezentacja
by

John Bonjovi

on 3 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KOMUNIKACJA JEDNO- I DWUSTRONNA W PRZEKAZACH MEDIALNYCH

Komunikacja Jedno- i Dwustronna
w przekazach medialnych Autor: Krzysztof Paisert KOMUNIKACJA 1. KOMUNIKACJA JEDNOSTRONNA (od nadawcy do odbiorcy, bez sprzężenia zwrotnego) zabiera mniej czasu i jest bardziej uporządkowana. Komunikacja ta jest skuteczna w przypadku prostych spraw i komunikatów.
W pętlach komunikacji jednostronnej lub pozbawionej sprzężenia zwrotnego występuje większa skłonność od błędów i niedokładności, ponieważ nadawca nie może monitorować tego, jak wiadomość została odebrana.

Nadawca nie oczekuje odpowiedzi na komunikat. 2. KOMUNIKACJA DWUSTRONNA (od nadawcy do odbiorcy ze sprzężeniem zwrotnym) jest już bardziej czasochłonna, za to za jej pomocą osiąga się większą dokładność. Nadawca komunikatu, wysyłając przekaz, potrzebuje bowiem informacji zwrotnej, która potwierdzi, że jego wiadomość dotarła i została zrozumiana przez odbiorcę Może być jednak chaotyczna (internet). Komunikacja dwustronna jest dobrym rozwiązaniem w przypadku bardziej skomplikowanych problemów, wymagających dokładnego zrozumienia. KANAŁY DOTARCIA PRZEKAZÓW - telewizja, prasa, radio (zmienność 1-2)
- internet (media społecznościowe, serwisy audiowizualne, fora dyskusyjne, grupy dyskusyjne, strony internetowe, portale internetowe, aplikacje interaktywne, gry MMO i Multiplayer /gaming advertising/)
- bilboardy, banery, standy
- ambient
-gadżety reklamowe (jednostronne-otwieracz, dwustronne-klikacz)
-eventy (zazwyczaj dwustronne)
-happeningi (zazwyczaj jednostronne) O dwustronnej mówimy wtedy gdy następuje reakcja na komunikat bądź sprzężenie zwrotne. W przypadku powtarzalności stosunku komunikacji dwustronnej możemy mowic o zachodzeniu swego rodzaju stosunku społecznego (swego rodzaju bowiem może wymknąć się kontroli społecznej) Kwestia postrzegania internetu 1. Od początkowego stadium istnienia (zasięg światowy od 1994 roku) do ok. 2004 roku mówimy o tzw. Web 1.0; to znaczy, że content był przekazywany od nadawcy do odbiorcy, przy czym ten drugi był konsumentem treści.
2. Od 2004 roku do dzisiaj (wciąż trwa) możemy mówić o Web 2.0; content nadal rpzekazywany od nadawcy do odbiorcy, ale bardzo często odbiorca go współtworzy lub określa jego kontekst; dawni odbiorcy stają się nadawcami, masowość sprzężeń zwrotnych, zachodzenie stosunków społecznych między podmiotami. Komunikacja dwukierunkowa może być:

-synchroniczna - natychmiastowa wymiana informacji

-asynchroniczna - informacje są wymieniane między podmiotami, następuje to jednak z opóźnieniem czasowym Przekaz polityczny

-jednostronny - expose premiera, przemowa prezydenta

-dwustronny - czytanie projektu ustawy, referendum Dziś prawie wszystkie przekazy internetowe mają potencjalny charakter dwustronny (niemal każdy artykuł można skomentować). Wynika to przede wszystkim z rozwoju społeczności i technologii internetowej.

Co ciekawe, do dziś jednostronna forma komunikacji odgrywa bardzo ważną rolę. Poza stronami informacyjnymi są to bazy danych, instrukcje, a nawet pomoc programów i prasa elektroniczna (chociaż e-gazety stają się coraz bardziej interaktywne i personalizowane /reklamy w zależności od naszych zainteresowań/) Chociaż same formy i rodzaje komunikacji są oczywiste, coraz więcej przekazów, mimo założenia jednostronnego, są potencjalnie dwustronne i poprzez wpływ odbiorców mogą się takie stać. Od nadawcy zależy ewentualne wykorzystanie feedbacku. Istnieją również formy, które zmuszają odbiorcę do interakcji, ale nie dociera ona do nadawcy.
Takie medialne i reklamowe przekazy, które zmuszają odbiorcę do innej aktywności niż docelowa samego medium ( np. kupno produktu bądź usługi) pełniąc więcej funkcji niż tylko informacyjną i\lub perswazyjną, postanowiłem na potrzeby prezentacji "Komunikacją 1,5"


Pełnię dwukierunkowego przekazu reklamowego osiągneliśmy wraz z upowszechnieniem się serwisów społecznościowych, na których możemy nawiązać dialog z marka – nie jesteśmy anonimowi i wchodzimy z danym produktem/producentem w interakcje za pośrednictwem konkursu, wątku, strony . Wcześniej nie wykorzystywano w pełni tego potencjału (na stronach internetowych królowały fora, grupy dyskusyjne, standardowa obsługa klienta,programy lojalnościowe).

Przykłady:

Legenda:
1-jednostronna
1,5- robocza komunikacja 1,5
2-dwustronna http://symbolics.com/ -> 1

Najstarsza strona typu ".com" na świecie.
Dzisiaj znajdująca się w rękach prywatnej firmy i pozbwiona pierwotnego contentu. Założycielem była firma składająca komputery "Symbolics", która informowała o nowinkach technicznych. Strona została założona w 1985 roku, a więc 9 lat przed światowym rozwojem internetu. Być może pierwszy audiowizualny przekaz dwustronny, popularne do dziś Telezakupy.
Jedna z najpopularniejszych reklam w historii - ABGYMNIC prezentowane przez Chucka Norrisa.
Zamówienia odbywały się telefoniczne, po odpowiedzeniu na kilka pytań dotyczących firmy.
->2 Wróżby TV, najmłodszy potomek Telezakupów, wypierający teleturnieje interaktywne (odnajdź słowo) i nocne programy rozrywkowe. Ciągłość interakcji i przywiązywanie do marki o wiele większe niż we wcześniej wspomnianych audycjach. Cosmica TV. ->2 ->1 ->1 Pozornie 2, w rzeczywistości 1 Przykład "niechcianego"
feedbacku. Jest to klip do utworu popularnego niemieckiego DJ'a rozpoczynającego produkcję własnej linii odzieżowej. Utwór nie był w Niemczech hitem, ale szybko rozprzestrzenił się "po niemieckiej stronie internetu". Internauci zażądali by właśnie to dziecko reklamowało ubrania DJ'skie, co okazało się sporym sukcesem i firma została przebranżowiona na ubrania dla najmłodszych (sprzedawano nawet takie wąsy). Jedna z najbardziej udanych akcji promocyjnych marki James Bond. Akcja trwała cały dzień. Feedbackiem była reakcja kupujących (informacje o targecie wrażliwym na markę na podstawie zachowań). ->1,5 Oficjalnie uznana za najlepszą reklamę w historii marki James Bond. Przekaz jednostronny - Bond lubi Heinekkena, konsument może być jak Bond, pijąc to piwo. Gry MMO są najwiękrzymi skupiskami interakcji w internecie. Gracze, wydawca, content - wszystko jest nieustannie rankingowane przez społeczność i administratorów. Powyżej jeden z najsławniejszych filmów, który stał sie internetowym memem. ->2 ->1 NAgroda za feedback, akcja na fanpage'u Maxwell House na Facebooku. Reklama promująca cykl pokazów Davida Copperfielda, interaktywna sztuczka. ->1,5 Dziękuję za uwagę!
(Billboard - przekaz jednostronny)
Full transcript