Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bilginin Sunulmasında Görsel, işitsel ve Yazılı imgeler

No description
by

Aylin Aydın

on 21 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bilginin Sunulmasında Görsel, işitsel ve Yazılı imgeler

Bilginin Sunulmasında Görsel, işitsel ve Yazılı Araçların Önemi
design by Dóri Sirály for Prezi
Ögretme-ögrenme sürecinde bilginin sunulmasında kullanılan araçların birden fazla duyu organımıza hitap etmesi ögrenmelerin kalıcı olması açısından çok önemlidir.
Bir ögretme etkinligi ne kadar çok duyu organımızı içine alırsa, ögrenme olayı o oranda kalıcı ve nitelikli olmaktadır.

Bu nedenle, araçların seçiminde görsel ve işitsel duyularımızı devreye sokacak araçlar olmasına dikkat edilmelidir.

İnsanlar okuduklarının %10’unu, duyduklarının %20’sini,
gördüklerinin % 30’unu,hem gördüklerinin hem de duyduklarının % 50’sini, görüp işittiklerinin ve söylediklerinin %80’nini, görüp, işitip, dokunup, söylediklerinin % 90’ını hatırlamaktadır.

2.Televizyon Programları ve Video Kasetleri

Gerçek dünyadaki olayların ve nesnelerin sınıf ortamına en gerçekçi şekilde taşındığı araçlardır. Bu araçlar sayesinde , fiziksel uzaklık nedeniyle ulaşamadıkları yerleri tanıma, farklı kültürleri, farklı mekanları ve yaşam biçimlerini inceleme, sosyal ve doğal olayların neden ve sonuçlarını araştırma şansına sahip olur.

Günümüzde kullanılan eğitim araçları görsel, işitsel ve görsel-işitsel araçlar şeklinde gruplanabilir. Farklı nitelikteki araçların birlikte kullanılması, öğrenmelerimizin hızlı ve kalıcı olması açısından önemlidir.
:)
1.Yazılı Araçlar
Yazılı araçlar eğitim ortamında en yaygın kullanılan araç türüdür. Bunun nedeni, yazılı araçların kolayca ulaşılabilen ve öğretim ortamına rahatlıkla taşınabilen araçlar olmasıdır. Dergi, gazete, ansiklopedi, ders kitapları, boyama kitapları, vb. yazılı araçlar, kolaylıkla çoğalabilen ve kolayca kullanabildiğimiz araçlardır.
Görsel Araç ve Gereçler;
2.Yazı ve Gösterim Tahtaları
Sınıf ortamında her ögretmenin en çok kullandıgı araç yazı tahtasıdır.Çeşitli şekilleri çizme ve boyama çalışmalarının gerçekleştirilmesinde destekleyici bir eğitim aracıdır.

Yazı ve gösterim tahtasında hangi etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz? Düşününüz.

3.Resimler
Resimler, öğrenme etkinliklerinde en sıklıkla kullanılan araçlardır. Ucuz olması, öğretmen ve çocuklar tarafından kolay bulunabilmesi ya da hazırlanabilmesi bu araçların yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

3.Gerçek Nesneler ve Modeller

Gerçek hayattan alınmış nesnelerin ya da modellerin öğretim amaçlı kullanılması, gerçek dünyayı anlamlandırmamıza yardım eden en etkin yöntemlerdendir.
Çevrenizi saran eşyalarla eğitilmeniz, gelecek yaşamınızda kullanacağız olumlu deneyimler kazanmanıza, problem çözme becerinizin gelişmesine, alternatifler üretmesinize yardımcı olacaktır.

işitsel Araçlar
Bilginin sunulmasında kullanılan bir başka egitsel araç kümesi de radyo, teyp, ses kasetleri ve CD gibi araçları kapsayan işitsel araçlardır.


Egitim araç-gereçlerinin üçüncü kümesini, televizyon programları, video kasetleri, kamera, bilgisayar ve bilgisayar yazılımları ile internet ortamlarını kapsayan görsel-işitsel araç-gereçler oluşturur.

1.Bilgisayar ve Bilgisayar Yazılımları
Bilgisayar yazılımları, amaca uygun ve gerekli niteliklerde hazırlandığı takdirde, bir ögretmenin öğretim ortamında gösterdiği bütün etkinlikleri gösterebilir.


Görsel-işitsel Araçlar
Full transcript