Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

20 najniebezpieczniejszych zwierząt

No description
by

Kuba Pyciarz

on 23 May 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of 20 najniebezpieczniejszych zwierząt

20 najniebezpieczniejszych zwierząt
Jakub Wawer
Marta Norberczak
Kuba Pyciarz

20. Żarłacz biały
Największym problemem tych drapieżników jest słaba umiejętność rozróżniania pomiędzy jadalną i niejadalną ofiarą. Co więc robią? Próbują na oślep. Gryzą kajaki, łódki, deski surfingowe, ludzi i wszystko co unosi się na powierzchni wody. Stąd dorobiły się opinii ludojadów. A tak naprawdę na człowieku jest mało mięsa.
19. Czarna mamba


Jedno ze zwierząt, które wzbudzają najwięcej strachu w ludziach. Niektórzy nazywają je „wcieleniem śmierci”. W Afryce krążą o niej legendy i mity, ponieważ jest agresywna i bardzo szybka.
18. Bawół afrykański
Nigdy nie udało się go w pełni udomowić, z powodu jego nieprzewidywalnego zachowania. W Afryce nazywany również „owdawiaczem” albo „czarną śmiercią”. Nie bez powodu – jest odpowiedzialny za więcej śmierci każdego roku, niż jakiekolwiek inne duże zwierzę Afryki.
17. Poison dart frog
Trucizna zawarta w skórze dwucalowego płaza wystarczy żeby uśmiercić legion 20 tysięcy myszy. Innymi słowy 2 mikrogramy (główka szpilki) zabije duże zwierzę. Jakby tego było mało, trucizna jest na powierzchni skóry. Mucha nie siada.
16. Niedźwiedź polarny
W przeciwieństwie do większości zwierząt na tej liście, ten misio wcale się nie boi człowieka. W swoim naturalnym środowisku nie ma drapieżnika większego, czy sprawniejszego od niego, więc ten biały kudłacz będzie polował na wszystko co się rusza. Nie są znane z ludożerstwa, ale to prawdopodobnie dlatego, że nie ma zbyt dużo ludzi na ich terytorium.
15. Kubomeduza
Każdego roku ma na koncie więcej uśmierceń niż rekiny, krokodyle i trujące ryby razem wzięte. Znana jako najbardziej jadowite zwierzę na świecie. Trucizna tej galarety jest tak mocna, że niekiedy nie ma nawet czasu na leczenie.
14. Lew
Chociaż zazwyczaj ludzie nie są na szczycie lwiego menu, to niektóre osobniki celowo polują na ludzi. Sławny przypadek wydarzył się w 1898, kiedy od lwich szponów w ciągu 9 miesięcy zginęło 28 robotników kolejowych w Kenii.
13. Boomslang


Mimo, że zazwyczaj stronią od ludzi, to kiedy zaatakują, może pojawić się duży problem. Jad boomslanga to hemotoksyna, która upośledza krzepnięcie krwi. Innymi słowy, jeśli w porę nie poda się surowicy, ofiarę czeka śmierć przez wykrwawienie się z każdego otworu w ciele.
12. Rozdymkowate
Jedne z najbardziej jadowitych kręgowców na świecie, uważane za przysmak w Japonii. Przyprawiane odrobiną strachu, bo jeśli zostaną źle przygotowane, trucizna w nich zawarta sparaliżuje przeponę konesera.
11. Hiena
O ile stronią od ludzi za dnia, to w nocy ich zachowanie zmienia się całkowicie. Co ciekawe – chociaż hieny znane są z polowania na ludzi, to takie tendencje wzmagają się w czasie wojny czy chorób.
10. Smok z Komodo
Podobnie jak niedźwiedzie polarne, smoki z Komodo nie mają w zwyczaju wybrzydzać. Zjedzą każde mięso – od ptasiego, przez bawole, po ludzkie. Nawet takie lekko rozłożone w grobie. Zazwyczaj czekają w ukryciu, aż ofiara znajdzie się dostatecznie blisko, atakują i czekają aż zadziała naturalna trucizna zawarta w ich ślinie – kompot z bakterii rozkładu i innych przyjemnych rzeczy.
9. Mucha Tse Tse
Ta duża mucha lubi wysysać krew i – co gorsza – przenosić śpiączkę afrykańską. Może nie jest to bezpośrednia trucizna, niemniej raczej nikt nie chciałby być ugryziony przez tę muchę.
8. Lampart
Większość zwierząt szuka schronienia, kiedy odniesie rany. Lamparty nie; stają się wtedy jeszcze groźniejsze. I mają dużo siły. Mało który człowiek potrafiłby wciągnąć martwą antylopę na drzewo.
7. Echis


Mają jad podobny do jadu boomslanga, jednak są dużo bardziej agresywne i występują w obszarach, gdzie ciężko o odpowiednią opiekę medyczną.
6. Wałęsak brazylijski
Według Księgi Guinnessa, to najbardziej jadowity pająk na świecie. Ale to jego zachowanie czyni go równie niebezpiecznym – właśnie wałęsanie się. Często pojawiają się w domach i samochodach oraz w zatłoczonych miejscach w ciągu dnia.
5. Hapalochlaena


Jest mniej więcej rozmiarów piłki do golfa, jednak niech was to nie zmyli. Ma w sobie dość trucizny, by uśmiercić 26 dorosłych ludzi. Plus nie ma to antidotum. Pomóc może jedynie resuscytacja, ponieważ całkowity paraliż uniemożliwia ofierze oddychanie. Co lepsze – ofiara przez cały czas trwania trucizny (parę godzin) jest przytomna. Oczywiście zakładając, że wcześniej się nie udusi.
4. Hipopotam


Chociaż w większości są roślinożercami, to ich wielka masa i agresywność czynią z nich najniebezpieczniejsze zwierzęta w Afryce. Zdarzało się, że atakowały ludzi bez prowokacji.
3. Krokodyl słonowodny
Siedzi na szczycie łańcucha pokarmowego, więc zjada wszystko – od bawołów po rekiny.
2. Słoń afrykański
Największe zwierzę lądowe na świecie. Potrafią być bardzo agresywne i zdarzało się, że zabijały nawet po dwa nosorożce naraz. Albo niszczyły całe wioski podczas pojedynków ze sobą.
1. Komar


Od słonia do komara. Chociaż nie ma swojej naturalnej trucizny, to przenosi choroby na prawie 700 milionów ludzi rocznie, co skutkuje 2-3 milionami śmierci.
Marta Norberczak
Jakub Wawer
Kuba Pyciarz
Full transcript