Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Sezer Aksoy

on 25 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Küresel Gelişimi
Faaliyetleri
Türkiye
ADİDAS
ADIDAS
ADIDAS
* 1.Dünya Savaşı sonrası Adolf ve Rudi Dassler isimli iki kardeş tarafından annelerinin çamaşır odasında “dünyanın en hafif spor ayakkabısını üretme” hedefiyle başlayan bir serüveni var Adidas'ın.
* 1924 yılında “Dassler Kardeşler Spor Ayakkabı Fabrikası” ismiyle resmiyet kazanmışlardır.
* 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Amerikalı atlet Jesse Owens Dassler Kardeşlerin ayakkabılarını giyerek yarışmıştır.
4 altın madalyasını 3 de dünya rekoruyla pekiştirerek adını tarihe yazan Owens ayrıca henüz doğmamış bir ayakkabı markasının da dünya tarafından fark edilmesini sağlamıştır.
* Tarihte bilinen ilk sponsorluk çalışmalarından biriyle adını duyuran Dassler kardeşler 2. Dünya Savaşı başlayana kadar tam 200 bin çift spor ayakkabı satmıştır.
* Savaş bittikten sonra iki kardeş aralarındaki kırgınlıktan dolayı iş ortaklıklarını bitiriyorlar. Rudi Dassler 1948’de Puma’yı, Adolf Dassler ise 1949’da adının ve soyadının ilk hecelerinin bir araya gelerek ismini oluşturduğu Adidas’ı kuruyor.
LOGO
* Adolf Dassler 1949’da "3 bant" diye de bilinen
logoyu tescil ettiğinden beri her daim
ambalajlarda ve ürünlerde kullanmıştır.
* Dünyanın her yerinde görüldüğü an tanınan bu logo; markanın hem ambalajı, hem tutundurma aracı oldu.
* Küresel çaptaki reklam yüzlerinin yer aldığı
reklamları tüm dünyada aynı anda kullanırken ayrıca
her ülkede yerel yüzleri kullandığı reklamlarda yayınlamaktadır.
* Gireceği pazara uygun, tutundurmaya yönelik önemli girişimleri de yapıyor Adidas. Almanya'da farklı, Abd'de farklı, Türkiye'de farklı reklam filmleri ve karakterleri aynı logo ve aynı felsefe üzerine kurulu olarak sergileniyor.
* Türkiye’de birincil hedef kitleleri sporla uğraşan insanlar ve gündelik hayatında sportif giyinen insanlar. Demografik olarak 15-35 yaş arası tüketicilerinde yaygın.
- Türkiye’de spor giyim pazarında nike ile zirve mücadelesi veriyorlar. Ambalaj olarak tüm dünyada aynı ambalajı siyah üstüne beyaz 3 bant poşet ve kutu kullanıyorlar. Türkiye’de de tabi bu ambalaj.
- Mesajları tüm dünyada “impossible is nothing” Türkiye’de de aynı. Sporcu ve spor kulüplerine sponsor oluyorlar ve satış tutundurma amaçlı düzenledikleri faaliyetlerde bu sporcu ve kulüpleri de kullanıyorlar. Bu satış tutundurma çalışmaları sokak basketbolu turnuvaları çeşitli müzik organizasyonlarında sponsorluk ve stand açma ürün lansman çalışmaları.
* Yine satış tutundurma çalışmaları da Almanya ve Abd'yle benzer. Türkiye’de Adidas'ın 76 mağazası var. Almanya ve Abd’ye göre dağıtım ağı zayıf. Ama aynı zamanda spor ürünleri satan mağazalarda raf alarak da dağıtım yapıyorlar. Adidas aynı ürünleri tüm ülkelerde satıyor bu bağlamda aynı ürünler bulunulduğu söylenebilir ancak Almanya soğuk olduğu için almanya’ya özel içi yünlü kalın ayakkabıları sıkça üretiyorlar bu ayakkabıları Türkiye'ye pek yollamıyorlar .
* Dünyanın yıllardır 1 numaralı tercihi olması için çok haklı sebepleri var Adidas'ın.
* Fiyat konusunda dünyanın tüm noktalarında aynı felsefe ile hareket eden Adidas'ın tutundurma açısından özel olarak 3 ülke için hazırlattığı ayrı ayrı reklamlar:
Full transcript