Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Baby Project

FLP
by

nydiah charles

on 10 November 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Baby Project

Family living Project
Health 4
By: Nydiah Charles
Introduction
Diapers & Wipes
Diapers
Baby Clothing:
Adult Food
Utilities
Apartment Includes
ALL
Utilities!

Laundry
2 x 52 weeks = 104 loads per week

Detergent:
$12.97 Purex Mountain Breeze = 200 loads
Recreational Travel, Gifts & Entertainment
Netflix
$7.99 x 12 = $95.88
Savings
Budget
Budget is 25,500
Baby Shower Gifts
Crib
Bassinet
12 baby outfits ranging 0-12 month in size.
1 month supply of diapers
1 month supply of baby wipes
1 stroller
1 car seat
IT'S A GIRL !
Jennifer Lee Duncan
Items from Home
Bedroom set
Kitchen set
Entertainment set
Apartment
Conclusion
Bottles:
Renters Insurance
Health Insurance
Life Insurance
Child Care
Formula
Elizabeth, NJ
1 Bedroom
1 Bath
Kitchen
No pets
ALL UTALITIES INCLUDED
$800 a month + security deposit

March 31st a little piece of heaven came into this world.
Jennifer Lee Duncan
came into the world at 3:45 A.M. and my first day as a single parent begins. The day after prom was senior skip day. All seniors go to wild wood for the weekend and get crazy stupid. My boyfriend at the time and I got a hotel together and had a couple drinks with friends. That night we had amazing sex without a condom. 2 weeks went by and i just felt different. Different as in discomfort. usually people get morning sickness when pregnant i didn't. instead my taste for food changed. more weeks go by and still no period which drove me crazy thinking i could be pregnant. rite aid was the closest store to my house and i ran there. there it is. confirming it with my doctor that I'm pregnant with my boyfriend at my right hand side. 3 weeks before Jennifer was born he panic and left. he wasn't ready and neither was I, but I was going to be a mother and father to her. I got job as a lawyer assistant making $25,500.00 a year. Got a decient apartment in a neighborhood my babygirl can grow up in.
NUK-Expressive Single Electric Breast Pump $44.97
Gerber good start gentle $29.98
(20 cans)
Gerber first essentials 5oz 9pack bottles $6.75
Gerber first essentials view bottle w/ silicone nipple, 9oz, 3pack $3.97
Gerber first essentials medium flow latex nipples 6-pack $2.27
Tommee Tipee close to nature baby bottle & nipple cleaner $5.80
Philips avent microwave steam seterilizer bags, BPA-Free $5.65
WALMART
Wipes
Huggies natural care baby wipes, 504 sheets $11.97
WALMART
https://www.sittercity.com/babysitters/nj/elizabeth/10726261?&distance=25&index_in_results=7&page=1&per_page=15&search_strategy=babysitter&sort=relevance&zipcode=07201
Rebecca H.
Babysitter in Elizabeth, NJ
$5 per hour
Available Monday through Friday 9a.m. - 5p.m.
5.00 x 9 = 45 x 50 =2250
Additional Services:
Meal Preparation
Laundry
Appointments
Run Errands
Light Housekeeping
28.49 x 12 = $341.88
Gerber baby girl 5 pack solid onesies brand $9.34
Gerber baby girl cupcakes 5 pack variety onesies brand $7.25
Hudson organic babysuits $5.99
Little hand kids girls/boys teddy coats bear jumpers winter jacket $14.21
Oshkosh B'Gosh baby girls poka dot reversible jacket $14.99
Susan Lazar baby girls newborn deco print shirting sunhat $7.20
Luvable friends 5 pack caps $3.99
Hanes newborn girls ankle socks 9 pack $7.47
Gerber baby girls 2 pack booties $2.18
Trend lab baby booties $7.95
Luvable friends slip on baby shoe $3.99
Fashion infant baby boy/girl soft stole shoe sneaker $4.73
Luvable friends quilted Mary Jane $3.99
Total cost: $93.28
Toatal cost: $336.35
Total cost: 24.44
Sam's Club savings membership is $45 annually.

Cable Phone & Internet
$40/week per person x 52 weeks = $2080
40 x 1 = 40 x 52 = 2080
Geico Renters Insurance
8.50 x 12 =
$102

Transportation
$85 x 12 =
$1020

45 x 12 = $540
Size 1:
Size 2:
Size 3:
12 visits a year $120
$44.98 x 12 = $539.76
Cost for 12 months
Turtle Back Zoo
$8
Total: $103.88
Will be usisng bus pass tothe zoo and back.
Sam's Club
Luvs ultra leak guard diapers $29.48
Luvs ultra leak guard diapers $29.48
Luvs ultra leak guard diapers $29.48
216 ct.
252 ct.
186 ct.
5 diapers/day x 365 days = 1825 diapers per year.
$29.48 x 11 = $324.28
(4 packs)
(4 packs)
(3 packs)
WALMART
Baby drink 6 ounces 5 times/day
5 x 6 = 30 oz per day
30 x 365 = 10950 oz per year
10950 divided by 2 = 5475 since breast feeding for first 6 months.
Total: $644.57
Yearly salary is
$25,500.00
Spent $17,809.03
Saved $7,690.97
800 x 12 = 9600
5475 divided by 277 lq oz = 19.76 rounded off to 20 cans for 6 months.
29.98 x 20 cans = $599.60
25,500.00
-17,809.03
$7690.97
Apartment: $9,600
Renters insurance: $102
Transportation: $1020
Health insurance: $
Life insurance: $341.88
Child care: $2250
Formula + breast pump: $644.57
Diaper + Wipes: $336.35
Bottles: $24.44
Adult food: $2620
phone, internet & cable: $539.76
Laundry: $12.97
Recreational Travel, Gifts & Entertainment: $103.88
size 3 diaper pack from baby shower
Total: 2620
This project actually taught me how expensive being a parent can be. i used to think anyone can have a baby but having a baby and taking care or it is a struggle. having a budget and sticking within that budget can be tricky. providing clothes, food, and entertainment for that child cost so much more than i thought. having to pay for child care for $5 an hour i thought was good, but if you do the math for 12 months subtract 2 weeks you got off work added up to $2,250. And oh my goodness the baby formula. I thought would be less then $20 since it was the powder formula, but it wasn't it was $29.98 each container and i had to buy 20! Plus i thought apartments would be cheap like around $600, but no. Providing for a baby as a single parent or not it is truly hard. Managing your money wisely and buying things you need instead of you want is a true eye opener. Being a parent is a struggle but at the end of the day its worth it.
Spent $17,809.03
Full transcript