Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Zachowanie się na drodze wobec

No description
by

Emu Emu

on 24 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Zachowanie się na drodze wobec

Kierujący pojazdem ustępuje pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych oraz, gdy skręca na drogę poprzeczną pieszemu znajdującemu się na jezdni, powinien również zachować szczególną ostrożność zbliżając się to takiego przejścia.
Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed pojazdem, nawet jeśli jest to przejście dla pieszych.
W sytuacji, gdy zachowanie pieszego wskazuje na stan po spożyciu alkoholu, kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Kierujący jest zobowiązany zatrzymać się w celu ustąpienia pierwszeństwa przejścia osobie niepełnosprawnej przez jezdnię.
Kierujący skręcając w drogę poprzeczną jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię drogi na którą kierujący wjeżdża.
Kierujący, dojeżdżając do przystanku tramwajowego nie wyposażonego w wysepkę, jest zobowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu by nie utrudniać pieszym dostęp do tramwaju. Ponadto powinien zachować szczególną ostrożność również przy dojeżdżaniu do przystanku z wysepką.
Zabronione jest wyprzedzanie pojazdów przed przejściem i na przejściu dla pieszych o ruchu niekierowanym.
Kierujący pojazdem nie ma obowiązku zmiany świateł drogowych na światła mijania podczas wymijania pieszego.
KONIEC
Zachowanie się na drodze wobec

pieszych i rowerzystów

Kierujący, przejeżdżając przez chodnik jest obowiązany jechać powoli oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu korzystającego z tego chodnika.
Kierujący ma obowiązek zatrzymać się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu będącego na przejściu jeśli dalsza jazda zmusiłaby pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku.
W pokazanej sytuacji kierujący ma pierwszeństwo przed kolumną pieszych mogącą poruszać się wyłącznie prawą stroną jezdni z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat.
Kierującemu jadącemu za pojazdem, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, zabrania się omijania tego pojazdu. Zabronione jest również wyprzedzanie pojazdów przed przejściem i na przejściu dla pieszych o ruchu niekierowanym.
Przejście dla pieszych na drodze dwujezdniowej lub na drodze rozdzielającej wysepką dwa kierunki ruchu uważa się za przejścia odrębne na każdej jezdni.
Podczas wyprzedzania pieszego, rowerzysty lub kolumny pieszych należy zachować szczególną ostrożność oraz minimalny odstęp wynoszący minimum 1 m.
Full transcript